5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Pracovní doba učitele

Pracovní doba učitele

Autor: Jiří Lacman | Datum: 6.5.2015 | Vydání: 5/2015

Volají vám v sedm ráno rodiče, že Vaneska jde na rovnátka a opozdí se na vlastivědu? Píšete v neděli večer učiteli mail, co měl Pepík za úkol z matiky? Jak je to vlastně s pracovní dobou učitele? Požádali jsme dva pedagogy ze základní a střední školy, aby vyjádřili svůj názor na dané téma.

Pracovní doba učitele

Noc s kantorem

Většinová společnost se shodne, že učitelství není moc dobře ohodnocená profese, ale jejím benefitem, jak se dnes říká, je spousta volného času. Běžný kantor na základce přece učí od osmi do jedné. A pak má volno. Opravdu?

Tak předně. Nejpozději v půl osmé ráno začínají dozory na chodbách, neboť kromě vzdělavatele je český učitel též dozorcem. Když se „povede“ den, dohlíží a učí bez pauzy od rána do oběda (včetně dozoru v jídelně), takže si dopoledne fakticky nemůže odskočit ani na malou. Otřepané rčení, že učitelem může být každý, kdo udrží 45 minut křídu a moč, je už dávno pasé. Své by o tom mohly vyprávět učitelky z mateřských škol (nejhůře placené v oboru), pro něž jsou non stop šichty denním chlebem.

Zpět do školy. Je osm ráno. Zvoní (který jiný intelektuál je poháněn do práce zvoncem?) a učitel vstupuje do třídy. Nemůže přijít v půl deváté nebo ve tři čtvrtě, jak mu to zrovna vyjde, musí tam prostě být. Nezačíná pracovní den kávou s kolegy, probírkou mailů ani telefonováním. Sfárá rovnou do šachty či – chcete-li – vyskočí na jeviště, kde hraje své kusy často i šest hodin v kuse. Jedna hodina učitele rovná se podle mého třem hodinám práce v kanceláři. Náročností, intenzitou, vypětím.

Na dopolední návštěvu lékaře může učitel zapomenout. Byl jsem svědkem jednání Rady školy, kde si rodiče na udání dětí stěžovali, že učitelka přijala při hodině hovor na mobilu. Když se dozvěděli, že jí volali z nemocnice, kde byl hospitalizován její otec po glykemickém záchvatu, upustili od navrhované důtky, nicméně konstatovali, že obecně je nevhodné, aby si učitel nosil do hodiny mobil. Titíž rodiče, kteří se nerozpakují vám volat na soukromý telefon ráno, večer, o víkendech.

Prokletý Andersen

To jsme mluvili o dopoledni. Pokud učitel nemá zrovna odpolední vyučování, tráví čas určený k opravování a přípravám stále častěji na poradách, školeních, konferencích, třídních schůzkách či povinně-dobrovolných akcích. Nadšenci si vymyslí Běh naděje, Den dětí či Noc s Andersenem a pak jaksi automaticky počítají s tím, že na stanovištích v sobotu odpoledne budou místní učitelé. Když děti navštíví večer knihovnu, kdo jiný by pak s nimi přespal ve škole než učitelé?

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy