5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > PREFERUJI PŘÍSNOU ŠKOLU

PREFERUJI PŘÍSNOU ŠKOLU

Autor: Barbara Hansen Čechová | Datum: 12.3.2009 | Vydání: 3/2009

Úspěšná moderátorka České televize působí dojmem, že má vše pod kontrolou. V pořadu Experiment i našem rozhovoru dala proniknout pod tuto slupku.

Vystupujete v pořadu Experiment, kde předstíráte vadu řeči. Jaký je podle vás život balbutiků?
Je velmi těžký, jak jsem zažila na vlastní kůži. I když se vám lidé snaží pomoci, i tak mezi vámi a člověkem, na něhož koktáte, vznikne velké napětí. Nejdříve zpracováváte úlek a šok toho člověka, na něhož promluvíte a pak máte nutkavou, nepříjemnou potřebu sdělit mu rychle, co máte na srdci, abyste ho příliš nezdržela a tak se ještě více zakoktáváte. Velmi těžké je zvládnout sebe sama coby koktající v navazování vztahů, i když na druhou stranu musím přiznat, že jsem si snad poprvé v životě připadala slabší než mužský protějšek, cítila jsem se svým způsobem přitažlivá, jakoby hodná ochrany. 

Co jste se o sobě v tomto expreimentu dozvěděla?
Souvisí to právě s mou předchozí odpovědí. Zjistila jsem, že jsem podvědomě příliš dominantní, automaticky na sebe přebírám úkoly, které mi třeba ani v partnerství nepřísluší, z čehož jsem pak logicky vyčerpaná. Když jsem pak v této formě „příznivé slabosti“ povolila, muži kolem mě rádi využili své potřeby a role-chránit nás ženy jako „slabší pohlaví.“ Já jsem se v kontaktu s muži coby koktavá cítila dobře. Je smutné, že moje ženskost vyplula na povrch až v kombinaci s handicapem, jímž vada řeči bezpochyby je. 

Náš časopis se věnuje výchově a vzdělávání. Co je podle vás v této oblasti nejdůležitější?
Ve výchově je podle mě nejdůležitější láska ze strany rodičů. Ale taková, která nesvazuje, ale naopak dává dítěti maximální svobodu v mezích, ve kterých je to možné. Pokud jde pak o vzdělání, preferuji školu přísnou, nejlépe jazykovou, která děti jen nebifluje, ale učí je prostřednictvím dobře vymyšlených projektů logice a souvislostem.

Jaká je myslíte současná generace oproti vaší?
Současná generace má podle mě obrovskou výhodu v jedné věci.  Nemusí už složitě hledat sama sebe, sebevědomí, nemusí se vyrovnávat s komplexy, které v naší generaci zakořenil komunismus. Sebevědomí mají děti nové generace dané jaksi automaticky. Jejich mantrou je komunikace. Samy sebe mají, na tomto základě už komunikují a tím hledají nové obzory.

Chodila jste vy sama do školy ráda?
Chodila jsem do školy ráda. Měla jsem velký dar, byla jsem hodně snivé dítě, zajímala mě literatura, milovala jsem Arbese a ruské klasiky, propaganda a věci tím ulepené, se mě vnitřně nedotýkaly. První zprávy jsem třeba viděla až na gymnáziu, byla jsem dost v šoku.

Který předmět byl váš oblíbený?
Čeština. Naopak matematika mi příliš nelahodila.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 3/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy