5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Přežila jsem i reparát z matematiky

Přežila jsem i reparát z matematiky

Autor: Barbara Čechová | Datum: 14.11.2007 | Vydání: 9/2007

Byla zmiňována mezi možnými kandidáty na ministryni školství. Poslankyně za stranu zelených Kateřina Jacques své postřehy o českém školství čerpá prostřednictvím svých svou dětí a nedávno dokončeného studia na vysoké škole.

 Co se vám vybaví, když se řekne škola?

Vybaví se mi dcera Nina a syn Sebastian. Jejich školní povinnosti jsou teď aktuální. Moje vlastní vzpomínky na školu jsou proto odsunuty do pozadí. Když už vzpomínám, pak hlavně na kamarády a na nejrůznější rošťárny.

Bývala byste chodila do školy, i kdyby nebyla povinná?

Záleželo by na tom, co by mě v ní čekalo. Byla–li by to škola dobrá, tak určitě. Poznávání nových věcí mě baví. Navíc si neumím představit život bez kamarádů a školního kolektivu. Svými gymnaziálními lety jsem ale prošla spíše bez nadšení – velký vliv na to měla tehdejší doba. Těžce jsem snášela podmínky, které nám režim vytvářel. Vysokou školu jsem absolvovala v mnohem příjemnější porevoluční atmosféře a navíc již jako matka dvou dětí. V té době jsem uvědomila význam vzdělání a studium jsem si skutečně užívala.

Co vás ve škole opravdu bavilo?

Vždy jsem upřednostňovala výuku živou, s diskusí a milovala jsem laboratoře a knihovny. Mám-li jmenovat jeden předmět, byla to literatura a výtvarné umění. Jsem vášnivá čtenářka a návštěvnice galerií.

Který předmět byl váš nejméně oblíbený?

Bez váhání matematika. Prožila jsem si s ní i jeden horor – reparát. Naštěstí vše dobře dopadlo.

Byly pro vás a vaše rodiče důležité známky?

Známky nejsou rozhodující, byť jejich význam nezpochybňuji a jednička je jistě dobrým nástrojem pozitivní motivace. Zdá se mi, že se jejich význam přeceňoval. Dnes od toho pomalu ustupujeme a to je dobře. Dodnes chovám velké sympatie ke studentům a studentkám, kteří nepatří k premiantům, zato jsou např. angažovaní v mimoškolním životě. Znám například některé redaktory a redaktorky studentských časopisů, členy a členky hudebních kapel, divadelních kroužků, nadané matematiky a matematičky – ve škole nepatří k nejlepším a přitom vytvářejí hodnotné věci. Toho si cením.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 9/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy