5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Příběhy v kostce

Příběhy v kostce

Autor: Jiří Lacman | Datum: 6.12.2016 | Vydání: 10/2016

„Kočka ležící na rohožce není příběh. Kočka ležící na rohožce pro psa už příběh je.“ Tradiční rada z kurzů tvůrčího psaní by mohla pomoci i při netradiční výuce čtení a koneckonců také mluvení, tedy prostě komunikace.

Příběhy v kostce

První z doplňkových materiálů a pomůcek, kterými lze obohatit výuku českého jazyka, je cvičebnice Dity Nastoupilové Čtení podle obrázků. Obsahuje řadu celostran s ilustracemi Markéty Vydrové, k nimiž se váží různé úkoly spojené s tvorbou příběhu.

Promíchané děje

Nejprve mají děti klasicky vyprávět příběh podle za sebou jdoucích obrázků. Poté autorka vynechá buď finální, nebo některý z předcházejících obrázků, a děti mají za úkol příběh samy dokončit, popřípadě rozvinout. Někdy jim také kresby promíchá, aby pak podle uvážení opravily dějovou posloupnost.

Ke každému příběhu připojuje autorka úkoly a otázky k zamyšlení, které dané téma rozvíjejí. Příběhem samým to totiž nekončí, nýbrž začíná. Jednoduché situace ze školního i rodinného života mají žáky ponouknout k vyprávění o sobě i k dalším aktivitám (kreslení, vyrábění, hry). Návodné ilustrace, rozvržené vždy po devíti kartičkách na stránce, lze také vystřihnout a využívat variabilně dle vlastních nápadů. K častějšímu používání doporučuje autorka laminaci vystřižených kartiček.

Cvičebnice Čtení podle obrázků je koncipována jako podpůrný materiál v oblasti komunikační a slohové výchovy v přípravném a prvním ročníku základní školy. Využití v praxi však najde podstatně širší. Až na poslední dva úkoly totiž nevyžaduje od dětí znalost čtení. Posloužit by mohla tudíž i předškolákům ve školce či třeba dětem s dyslexií či autistickou poruchou.

Bylo nebylo

Druhá pomůcka nemá ani doporučení ministerstva školství, ba dokonce ani podobu učebnice, přesto poslouží účelu podobně jako předchozí cvičebnice. Na mysli mám hru Rory's Story Cubes (Příběhy z kostek). Jde o devět klasických šestistěnných kostek, které mají místo teček či číslic obrázky. Před hodem kostkami je tak ve hře celkem 54 obrázků, což činí dohromady – neuvěřitelně – přes deset milionů různých kombinací.

Ke hře netřeba složitých pravidel. Stačí hodit všemi devíti kostkami naráz, říci kouzelnou formulku „Bylo nebylo...“ a vyprávět příběh, který spojí dohromady motivy z obrázků, jež padly na kostkách. Začněte prvním obrázkem, který upoutá vaši pozornost a pokračujte dál. Jak píše výrobce: „Není žádná špatná odpověď. Cílem je především rozvíjet představivost. Čím budete hrát hru častěji, tím snazší pro vás bude jednotlivé obrázky propojit. Postupně jistě zvládnete stále složitější a nápaditější příběhy.“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 10/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy