5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > PROBLÉMEM NEJSOU ROMŠTÍ ŽÁCI, ALE JEJICH RODIČE

PROBLÉMEM NEJSOU ROMŠTÍ ŽÁCI, ALE JEJICH RODIČE

Autor: Barbara Čechová | Datum: 5.9.2007 | Vydání: 7/2007

Vypráví historky o romských žácích, upravuje si husté vlasy a z jejích očí je jasné, že učí strašně ráda. IVETA PAPE, romská učitelka, která se specializuje na vzdělávání Romů, právě vydala příručku o tom, jak s romskými žáky pracovat. O situaci na českých školách nemluví zrovna v superlativech. Dává nám ale šanci se toho hodně naučit.

Na rozvoj vzdělávání Romů se vyrojila řada projektů hrazených z Evropské unie. Co si o těchto projektech myslíte?

Podle mého názoru je důležitější investovat do učitelů než do žáků. Takto investované peníze se neztratí, protože učitelé dále předávají to, co se naučili. Záludnost mnohých těchto projektů podle mého spočívá v tom, že skončí závěrečnou zprávou a už se potom nekontroluje, zda školy nadále v započatých aktivitách pokračují. Znám bohužel jen málo škol, které by používaly evropské projekty skutečně k tomu, aby školu měnily. Školy si většinou projekty vypomáhají, peníze jdou na provoz, vybavení apod. Ale samozřejmě i to je dobré. A krom toho ty dobré příklady projektů dokážou dodat velký optimismus.

Jaký je vztah Romů ke škole?

Hodně Romů vnímá školu jako zařízení, které má spíše represivní charakter. Vyplývá to z jejich vlastních zkušeností. Skoro denně se dostávali do konfliktů s učiteli nebo českými spolužáky, málokdy byli chváleni, téměř nezažili pocit úspěchu. Většina z nich byla dříve či později označena nálepkou „problémoví žáci“. Pokud školu vnímáte jako „nepřátelské území“, vzdělávací instituci nevěříte a nemáte v ní pocit bezpečí, povinnou docházku do školy berete jako nutné zlo. Pedagogická, ale i laická veřejnost se pak v souvislosti se vzděláváním Romů domnívá, že vzdělání není pro Romy hodnotou, a proto Romové nevedou své děti k učení. Není tomu úplně tak.

Považují tedy Romové vzdělání za přínos pro člověka?

Ano, ale u Romů není vzdělání na prvních třech místech. Bude to spíš rodina, zdraví, štěstí. Romové si však vždycky vážili a cenili vzdělaných lidí. A pokud je tím vzdělaným člověkem Rom, který žije v jejich blízkosti, tak ho všichni, jak staří, tak mladí Romové, respektují a chlubí se známostí s ním. Dokonce prohlašují, že jsou s tímto člověkem v příbuzenském vztahu, i když třeba nejsou. Znám to z vlastní zkušenosti, oba mí rodiče byli učitelé (oba jsou Romové) a ve vesnici, v níž učili romské děti z klasických slovenských osad (v sedmdesátých a osmdesátých letech), požívali velikou úctu a respekt a požívají je dodnes. Úcta a respekt přešly dokonce i na nás, jejich děti.

ROMOVÉ VYCHOVÁVAJÍ JINAK
Jak je romské dítě v rodině vychováváno?

Romské dítě neustále někdo nosí, někdo si s ním hraje, někdo se ho dotýká, někdo na ně mluví, někdo mu zpívá, někdo s ním tancuje. Nikdy není samo a cítí, že je milované. České dítě musí vstávat, když ho rodiče vysypou z postele, třebaže se mu chce ještě spát. Musí jíst v přesnou hodinu, i když nemá hlad, a když hlad má, musí počkat, až se dostaví hodina dalšího jídla. České dítě musí jít tam, kam mu rodiče přikážou, i když se mu nechce. Romské dítě jí, když má hlad, vstává, když se probudí, a jde spát, když je ospalé. Třeba o půlnoci. Nemusí být pořád ve střehu, napjaté, aby něco neudělalo špatně. Nemusí pořád říkat děkuji, prosím, děkuji, prosím - mezi Romy se přirozeně rozdává, je-li z čeho. Nemusí se o to prosit. Každý je rád, že může něco dát a nemusí se děkovat. Romské dítě se učí tím, že vidí a vnímá, co dělají druzí. Učí se jaksi samočinně.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 7/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy