5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > ŠKOLA NENAUČÍ, JAK TO V ŽIVOTĚ FUNGUJE

ŠKOLA NENAUČÍ, JAK TO V ŽIVOTĚ FUNGUJE

Autor: Barbara Hansen Čechova, Maki Těthalová | Datum: 11.2.2009 | Vydání: 2/2009

Pavel Anděl je známý ze svého večerního pořadu, který moderuje. Jak vzpomíná na svou školu?

Začnu otázkou, kterou pokládám každému v této rubrice: Co se vám vybaví, když se řekne škola?

Záleží na tom, jestli myslíte základní, střední nebo vysokou. Předpokládám, že myslíte základní, protože právě k té se pojí ty nejroztodivnější vzpomínky. Takže: páchnoucí školní jídelna, umakart, třídní důtky, mražené švestky, Lipo, judo a první džíny (pochopitelně nikoli z Tuzexu - bohužel).

Pavel Anděl, to je dobré jméno. Neměl jste s ním ale problémy ve škole?

Jak se to vezme. V zásadě to mělo výhody i nevýhody. Já jsem spíš vnímal ty výhody, protože si mě ti kantoři zapamatovali hned. Nebyl jsem úplně studijní typ, a že jsem celou dobu nevydržel sedět na zadku, a tak byly takové ty vtípky typu „Anděli, ty nejseš anděl, ale čert“ a tak. To už pak byl kolorit té školní docházky a studia. V zásadě to byla spíš výhoda, protože když se zkoušelo, tak jsem věděl, že budu z kraje, a tím pádem té látky nebylo tolik (smích).

Hned po střední jste věděl, co chcete dělat?

To bylo zvláštní, takové zasáhnutí, protože moji rodiče byli taková zvláštní rodina - zvláštní v tom, že já jsem až do 90. let, 89. roku nevěděl o historii naší rodiny vůbec nic. Naši to přede mnou úspěšně tajili. Můj tatínek je syn anglického letce, kterého odpráskli v osmačtyřicátém. Moje maminka nikdy do žádné partaje nevkročila, ale protože nikdy nebyla žádný oportunista, tak jim v zásadě nevadila, ale tatínek kvůli mně a bráchovi zase vlezl, kam to šlo, aby nebyl skvrna na kádrovém profilu. Když jsem se to dozvěděl, rozhodl jsem se, že já budu dělat, co opravdu chci, a to bylo herectví.

A bavily vás předměty, které nějak souvisí s vaším povoláním?

Na základní škole mne zpočátku bavilo všechno. Později odpadávala matematika, fyzika, chemie, biologie, zeměpis a další a další, až zbyl tělocvik a občanská nauka, ovšem jenom, když se šlo na pochodové cvičení nebo byl poplach civilní obrany, což nevím, jestli vy víte, co bylo.

To ještě vím. A jaký váš předmět byl naopak neoblíbený?

Od počátku chemie a matematika v té abstraktní podobě, kterou naši učitelé považovali za základ života. V tom jsme se neshodovali.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 2/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy