5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Soumrak exkurzí

Soumrak exkurzí

Autor: Jitka Neradová | Datum: 5.5.2016 | Vydání: 5/2016

Chodíte s žáky na exkurze či výlety mimo školu? V tom případě vystavujete riziku sami sebe, svou pracovní dobu i svou peněženku. Legislativa je v tomto ohledu přímo nepochopitelná.

Soumrak exkurzí

Své studenty beru často na exkurze, do galerií i na výlety. Zastávám názor, že při podobných aktivitách se mnohdy naučí víc než během klasického školního dopoledne. Na druhou stranu je pro mě běžná denní výuka samozřejmě výrazně jednodušší. Vím, co očekávat, moc nepředvídatelných situací při hodině většinou nenastane, vím, kde mám děti a kdy hodina skončí. V podstatě mám celou situaci pevně v rukou, zatímco když jdu s dětmi pryč, vždycky se pouštím na tenký led.

Po dobrotu na žebrotu

Nikdy člověk netuší, co se při pohybu dětí městem, dopravními prostředky či na obyčejném výletě lesem přihodí. Pořád je nutno je přepočítávat, sledovat okolí i mít v patrnosti jejich neočekávané nápady, které je vedou k logickým dětským alotriím.

Občas je situace zpestřená dejme tomu pobytem v bazénu, kde je riziko nehody ještě mnohem vyšší. Doba si navíc žádá adrenalinové zážitky, takže takový výlet bývá občas zpestřen nějakou zážitkovou aktivitou. V zásadě s tímto trendem souzním. S čím nesouzním, je trend ohodnocení této části pedagogické práce. Nevím, zda ten, kdo podobná pravidla vymýšlel, někdy učil nebo byl s dětmi na výletě, protože pak by těžko mohlo být v ministerském nařízení, že pokud děti někam vedete, tak nevykonáváte přímou pedagogickou činnost, tudíž ji nemůžete mít zaplacenou ve stejné míře, jako když při hodině opakujete slovesa.

Někteří vykladači zákona jdou ještě dál. Pokud jdete s dětmi plavat, pak vlastně neděláte nic, zaplaceno nedostanete a ještě si musíte hodiny nasuplovat. Pravda, jde o extremisty na ředitelských místech, kteří se snaží být papežštější než papež. Ale i když se takové nonsensy na vašem pracovišti nevyskytují, fakt je prostě takový, že když jdete s dětmi mimo školu, podle zákona takřka nepracujete a to se také náležitě odrazí na vaší výplatní pásce. Ovšem zodpovědnost vám zůstává v plné míře. Zcela logicky je větší na frekventované ulici či v bazénu než před tabulí, ale to patrně tvůrci paragrafů nevidí. Pak se ale nelze divit kantorům, že raději nikam nechodí. Proč také, když si i jejich ministerstvo myslí, že vzít děti plavat znamená něco jako dovolenou.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy