5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > TABULE A KŘÍDA NESTAČÍ. ŠKOLY DOBYLA MULTIMÉDIA.

TABULE A KŘÍDA NESTAČÍ. ŠKOLY DOBYLA MULTIMÉDIA.

Autor: Jana Popovičová | Datum: 12.3.2008 | Vydání: 3/2008

„Pančelko, vy umíte na kompu?“ otázal se mě s nelíčeným údivem i neskrývaným obdivem vyčouhlý deváťák. „Od chvíle, kdy jsem ho spolu s ostatními usadila na hodinu biologie do naší počítačové učebny, moje hvězda výrazně stoupla.

Od báby před penzí nečekali, že by dokázala počítač vůbec zapnout, natož pak pustit třeba cédečko,“ vyprávěla mi před několika lety jedna bělovlasá paní učitelka z malého městečka na Vysočině a se smíchem dodala: „Kdyby jen tušili, že jsem se to s vnukem pracně učila celé prázdniny! Ale stálo to za to. Nebyla hodina, aby mi někdo nehlásil, že našel nějakou zajímavou stránku a že bychom se na to měli určitě podívat. Jejich vztah k předmětu se překvapivě rychle změnil, byli mnohem aktivnější. Učili jsme se vlastně navzájem - já je biologii a oni mně nadšeně předávali své počítačové dovednosti. A celé to naše společné učení současně provázala vzájemná úcta ke znalostem a umu toho druhého.“

Díky své dlouholeté spolupráci se Sdružením TEREZA jsem poznala řadu „osvícených“ pedagogů, ale přesto na tuto obdivuhodnou a dětmi milovanou paní učitelku vzpomínám dodnes. Snad i proto, že se to stalo v době, kdy ještě dnes tolik „oblíbené“ zkratky - RVP a ŠVP - nikdo neznal.

IT není jen počítač s připojením k internetu

Neustálý až překotný technologický rozvoj přináší nejen nové způsoby komunikace, ale i nové formy informačních toků. Využívání nových informačních technologií se bohudíky začíná dotýkat i systému vzdělávání. Časy, kdy učiteli stačila jako pomůcka tabule a křída, začínají být historií. V současnosti, kdy každý z nás - děti i dospělí - musí denně vstřebávat ohromné množství informací, učitelé už jen s tradičními vzdělávacími prostředky nevystačí. Je to dáno také tím, že většina účastníků vzdělávacího procesu - a je jedno, zda se jedná o děti, adolescenty nebo dospělé - je na vyšší technické úrovni než třeba počátkem let devadesátých.

Že k moderní výuce patří využití moderních informačních technologií, vnímá drtivá většina základních škol, kde tento fakt sehrál velkou roli při přípravě i realizaci školních vzdělávacích programů (ŠVP). Letošní školní rok se ŠVP historicky poprvé připravují i na středních školách a gymnáziích. Z dostupných statistických údajů je zřejmé, že počítači s připojením na internet je vybaveno téměř 100 % SŠ a VOŠ. Jakým způsobem toho pro rozvoj klíčových kompetencí studentů využijí, nyní záleží na každé jednotlivé škole.

S multimédii na průřezová témata

Multimédia, významný nástroj vzdělávání, umožňují přijímat informace všemi smysly a tím výrazně napomáhají hlubšímu pochopení, analýze, utřídění a posléze interpretaci dané problematiky. Přínos těchto moderních výukových pomůcek ale netkví jen v obrazové a zvukové názornosti, kterou lze doplnit běžný teoretický výklad. Oproti běžné výuce znamená okamžité zlepšení komunikace i aktivní roli studenta. Zároveň se zvyšuje i prestiž vyučujícího - studenti oceňují, pokud s nimi někdo komunikuje prostředky, jež jsou jim blízké. Výhodou zapojení multimédií do vzdělávacího procesu je možnost respektovat individuální schopnosti studenta, a to třeba i z hlediska rychlosti nebo formy.

Pokud se moderní informační technologie, respektive multimediální výukové pomůcky stanou součástí vzdělávacího procesu, zpestří a doplní výuku nejen „klasických“ předmětů, jako jsou matematika, přírodopis, zeměpis nebo jazyky, ale poskytnou prostor rovněž pro maximální rozvoj všech tzv. průřezových témat a zvládnutí předmětů ryze odborných.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 3/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy