5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Tatínek je lepší než Spiderman

Tatínek je lepší než Spiderman

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 5.11.2015 | Vydání: 9/2015

Pavel Brycz není jen spisovatelem, ale i „docentem tátologie“. Alespoň tak se nazývá ve své dvoudílné knize, kde nahlíží téma rodiny optikou trojnásobného tatínka. A činí tak s notnou nadsázkou.

Tatínek je lepší než Spiderman

Jak byste čtenářům představil svou Tátologii?

Je to kniha o vztazích tátů k dětem, manželkám, tchyním, šéfům, práci, k sobě a k celému světu, nejen k Evropské unii, která dává rady, jimiž by se nikdy nikdo neměl řídit, přesto zákonitě fungují. Tak trochu mě udivilo, když jsem knihu vídával v knihkupectvích v regálu pedagogické a psychologické literatury. Nejdřív jsem po partyzánském způsobu chodil a výtisky se snažil tajně vpašovat do sekce české beletrie. Snažil jsem se vecpat za kolegyni Brdečkovou, ale pak jsem nad tím mávl rukou. Přesto se domnívám, že sebrané spisy génia Járy Cimrmana by čtenářstvo nehledalo v regálu pro kutily, a kdyby je tam nedopatřením našlo, nesnažilo by se geniální vynálezy v praxi uplatnit.

Takže tátologie je věda pouze teoretická?

Je to věda zkoumající tu nejzáhadnější věc na světě: jak a nakolik se capart potatil v tom dobrém i v tom horším a co jsme pro to zodpovědně udělali. Nemohli jsme být leckdy lepší? Maminky to mají jednodušší. Pokud nerodily v Třebíči a sestry jim nevyměnily robě, vědí, že k nim to dítě i přes přestřiženou pupeční šňůru tak nějak pořád patří. Ale teď si uvědomuji, i má žena rodila v Třebíči.

První přikázání desatera tátologie zní: Buďte nezodpovědní! Jak si to máme vyložit?

Nepoužívejte rozum. Ten by vám totiž v dnešní době zakázal vůbec mít děti. Přivést je na svět, kde neexistují žádné bezpečnostní, morální, právní a sociální jistoty? Nepředstavitelné! Takovou nezodpovědnost si nesmí rozumný člověk dovolit. Takže jak říkám: Vypnout a stát se nezodpovědným. A nezapomenout si zapomenout vzít antikoncepci. Pokud toto nenastane, není koho piplat a vychovávat, takže není možné se vůbec o nějakém desateru tátologie bavit.

Dnes to vypadá často tak, že otec je u porodu dítěte, slavnostně přestřihne pupeční šňůru a pak se s potomkem další roky pro samou práci nevidí. Anebo spatřujete jako tátolog jiný trend?

Upřímně řečeno, tak jako na plození dítěte jsou stále ještě většinou dva, tak onen krví potřísněný rituál porodu a přestřižení šňůry je opravdu velmi vzácný okamžik, kdy se všichni tři, anebo čtyři, pět či všech sedm, má-li žena paterčata, vidí. Pak nastupuje nejen trend neviditelných otců, ale i neviditelných matek. Protože z jednoho platu se nedá vyžít, ono ani ze dvou, nejsme v Německu, bohužel. A tak stejně jako nevidí děti své upracované otce, nevidí ani své upracované matky. A jediný okamžik, kdy je doma mohou mít, nastává, když trh práce vyplivne jejich rodiče po čtyřicítce na dlažbu. To pak sedí doma, čtou si reakce na své odpovědi na pracovní inzeráty, že jsou příliš seniorní, překvalifikovaní, anebo zkrátka jen málo flexibilní, anebo jim personalistické cácorky do třiceti let věku ani neodpoví.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 9/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy