5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Tato třída vám nedala vydechnout

Tato třída vám nedala vydechnout

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 6.2.2015 | Vydání: 2/2015

Česká televize v závěru loňského roku odvysílala seriál Třída 8.A. V této „dokumentární reality show“ trojice hostujících učitelů z elitních škol nastoupila do problémové, převážně romské třídy na základce v Brně. Před kamerami zažili „televizní učitelé“ půlroční permanentní hospitaci, přičemž hospitujícím byl český národ u obrazovek a v hledáčku objektivu tuzemské školství. Ony „tři statečné“ jsme pozvali k rozhovoru.

Tato třída vám nedala vydechnout

Co vás na celém projektu nejvíce překvapilo či zaskočilo?

D. S.: Nemohu říci, že by mě něco zaskočilo. To, že se třída bude chovat jinak před kamerami a bez kamer, muselo být každému jasné.

P. P.: Překvapila mě spontánnost dětí. Jeden den dokážou blokovat výuku a druhý den jsou naprosto úžasné. Jinak v každé třídě trvá, než si na sebe děti s vyučujícím zvyknou. Zde to trvalo o trošku déle.

I. B.: Zaskočil a překvapil mě totální nezájem o vzdělání. Chraň bože, že o dějepis. Ten každého bavit nemusí, ale o vzdělání obecně. To není pro mnohé hodnotou. Mile mě překvapila bezprostřednost těch dětí.

Připravovali jste se jinak než obvykle? Přistihli jste se někdy, že hrajete?

D. S.: Připravovala jsem se jako obvykle, jen s tím rozdílem, že jsem neměla ve třídě vybavení, na které jsem byla zvyklá. Zde byla křída a tabule. V domovské třídě mám k dispozici počítač, dataprojektor a plátno. Myslím, že jsem se snažila učit pořád stejně. Samozřejmě jsem musela přihlédnout k individuálním potřebám tamějších žáků. Také spolupráce s asistenty pro mě byla zcela nová. Snad možná jedinou výjimkou bylo, že člověk musel být neustále ve střehu a maximálně soustředěn. Tato třída vám nedala vydechnout.

P. P.: Připravoval jsem se stejně jako u nás na gymplu. Než člověk sestaví vhodné příklady, nachystá hry a rozmyslí si, jak bude hodina vypadat, to chvilku zabere. Ale tak to má každý kantor. Holt pro nás učitele škola nekončí posledním zvoněním, ale pokračuje daleko déle, což už ale není vidět. Co se týče herectví, jedna paní učitelka prohlásila, že učitel je herec. To se mi líbí. Nabízím studentům hodinové divadlo v podobě matematiky a mým cílem je, aby z toho byli nadšení. Ale že bych se před kamerami přetvařoval, to doufám ne.

I. B.: Ne, jen jsem víc přemýšlel o individualitách. Co asi udělá ten a ten, komu mohu dát tenhle úkol, kdo povede skupinu apod.

Pomáhalo vám vědomí, že je to jen na chvíli a jen jako? A není nejtěžší na celé kantořině právě ta všednodenní robota s vědomím stávající společenské prestiže a odměny, tedy ta realita bez show?

D. S.: Každý z nás věděl, že je to jen na chvíli, že to není na celý život, ale určitě to nebylo „jen jako“. V žádném případě jsem to nevnímala jako hru. Nicméně souhlasím, že dnes nemá učitelské povolání potřebnou společenskou prestiž. Je to bohužel hlavně otázka peněz. Ve chvíli, kdy je nemáte, nepořídíte si potřebné vybavení, necestujete. A nejhorší asi je, pokud se vás žák zeptá: „A kolikrát jste byl v Americe vy, pane učiteli, že o ní vyprávíte? Já už tam byl třikrát.“

P. P.: Upřímně, někdy mi to vědomí pomáhalo a dodávalo sílu. Ale to bylo jen několik málo momentů, které ale nebyly způsobeny dětmi…

I. B.: Ono to nebylo jen jako! Bylo to zatraceně doopravdy. Kamery jsem se naučil nevnímat. Pro odměnu člověk kantořinu nedělá. Těžké je, že si nemůžete doma říct – hotovo, ale ať chcete nebo ne, musíte promýšlet další den.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 2/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy