5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > TELEVIZE JAKO UČEBNICE?

TELEVIZE JAKO UČEBNICE?

Autor: Barbara Čechová | Datum: 6.6.2007 | Vydání: 6/2007

Týdně strávíme průměrně osmnáct hodin u televize. Děti ve věku od 8 do 15 let dokonce hodin dvacet pět. Co si z tohoto času odnášíme? Může nás televize něco naučit?

Odborníci jsou vůči vzdělávacím možnostem televize vesměs skeptičtí. Vzdělávací proces potřebuje aktivní zapojení vzdělávaného subjektu, kterému má být umožněno klást otázky, vracet se k jednotlivým částem, porovnat nové informace se svými zkušenostmi a předešlými znalostmi. Takové možnosti televizní obrazovka rozhodně nenabízí. Televize však může sloužit jako motivační prostředek, který diváka nadchne pro určitou oblast, jíž se pak třeba věnuje v dalším studiu.

TELEVIZE DO VÝUKY?

Co tedy od televize očekávat? Je dobré žákům a studentům pouštět vzdělávací programy? BBC a jiné významnější televize se snaží interaktivitu televizním pořadům dodat. Pro školy například připravují pracovní listy. Studenti s pracovními listy pracují před programem, v průběhu vysílání i po jeho skončení. Tyto pracovní listy si mohou samozřejmě učitelé připravit i sami. Dobré je se na začátku studentů vyptat, co o tématu už vědí a co se by se rádi dozvěděli. V průběhu sledování pořadu se pak studenti snaží na své otázky nacházet odpovědi. V zahraničí si odborníci začínají být limitů t-learningu, jak se vzdělávání pomocí obrazovek nazývá, vědomi. Proto, pokud je to smysluplné, přesouvají svou tvorbu na interaktivní internet. V mecce televizního vysílání - v BBC - tak před rokem tvorbu a televizní vysílání jazykových kurzů zrušili. Vzdělávání v jazycích však neskončili, jen je přeložili na internet. Dále vytvářejí krátké hrané pořady, které pak umisťují na webové stránky. Tento postup má větší logiku v tom smyslu, že umožňuje přístup v ten okamžik, kdy to divák skutečně potřebuje. Vysílání lekce angličtiny v 19.00 hod. na téma minulý čas vyžaduje, aby divák jednak měl v tu dobu čas a jednak zrovna potřeboval doplnit své znalosti gramatiky v této konkrétní oblasti. Internet tyto nevýhody stírá. Stejné je to s televizním vysíláním pro školy. V Itálii vytvořila veřejnoprávní televize RAI velmi rozsáhlou videoknihovnu plnou vzdělávacích pořadů, dokumentů i reportážních příspěvků. Pokud se chce student něco dozvědět například o J. F. Kennedym, najde zde několik dokumentů o jeho životě, smrti a záznamy jeho projevů.

360 STUPŇŮ V MÉDIÍCH

Nástup nových médií předznamenává, že zlaté časy televize jsou minulostí. BBC, která se ve své misi rozhodla patřit mezi nejinovativnější světové společnosti, na nové trendy pohotově reaguje. Pořady pro děti se přeměňují v interaktivní hry podobné těm na počítačích, vysílání navazuje spojenectví s YouTube a dalšími internetovými providery. Přichází nový fenomén, který je nazýván „360 degree comissioning“ (vysílání v 360 stupních) nebo také „cross media“. Znamená to, že jakákoli mediální náplň, např. volby ve Francii, je divákům předkládána koordinovaně v co nejširším spektru kanálů. Začíná se od internetových výzev k soutěžení, chatu s diváky, newsletterů, nabídky informací ke stažení na mobilu a na internetu v různých formátech a končí u klasického televizního přenosu zápasů.

NABÍDKA ČESKÉ TELEVIZE

Úkol vzdělávat má Česká televize ve svém statutu stejně jako téměř všechny veřejnoprávní televize. Neexistuje ale žádný souhrn, který by školy informoval, jaké pořady se aktuálně vysílají či jaké pořady se chystají. Pokusili jsme se pro čtenáře Rodiny a školy připravit souhrn vzdělávacích pořadů dostupných v České televizi s krátkým komentářem.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 6/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy