5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Trable s kapesným. Mají děti právo utrácet za hlouposti?

Trable s kapesným. Mají děti právo utrácet za hlouposti?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 6.1.2017 | Vydání: 1/2017

Dnes už příliš neřešíme otázku, zda kapesné školákům ano, nebo ne. Spíš jde o to, kolik, na co a jak kontrolovat, co s ním potomek provádí.

Trable s kapesným. Mají děti právo utrácet za hlouposti?

I když bankovní účet lze založit už novorozenci a babičky občas rády svým čtyřletým vnučkám a vnoučkům vyprávějí, kolik už jim tam naspořily, vlastní kapesné by měly děti dostávat zhruba od doby, kdy začnou chodit do školy. Šest či sedm let je ten správný věk, kdy už začínají chápat pravidla hospodaření s penězi.

Do té doby si děti nedokážou vytvořit příliš jasnou představu o výdělku, nákladech ani úsporách. Přesto si i předškolák připadá důležitější, když ho necháme samostatně nakoupit a zaplatit drobný nákup. Postupně tak můžeme začít mluvit o tom, kolik co stojí, a proč není možné koupit všechno, po čem dítě zatouží. Zboží denní potřeby nebo benzin jsou vcelku pochopitelné, u méně viditelných výdajů (nájemné, energie atd.) je to už horší – ještě že mají naši synové a dcery mobily a tablety, protože díky existenci předplacených karet a datových balíčků velmi rychle pochopí, jak fungují ony neviditelné výdaje.

Osmi- až devítileté dítě už by mělo být schopné ušetřit na nějakou dražší věc nebo se na její koupi spolupodílet. Už může začít porovnávat ceny zboží v různých obchodech nebo na internetu. Přibližně od deseti let bychom měli potomka zapojit do debat o rodinných financích. Měl by například dostat prostor vyjádřit se k tomu, jestli si raději dopřát zahraniční dovolenou, nebo lepší auto.

Za co to utrácíš?

Každá finanční operace má svá pravidla – výplata kapesného by neměla být výjimkou. Pro výši kapesného je důležitá finanční situace rodiny, věk dítěte i to, zda kapesné má sloužit jen pro vlastní potřebu, nebo si z něj dotyčný bude hradit i drobné „provozní náklady“ (vstupné na školních akcích, výlety s oddílem apod.). Poradenská psycholožka Ivana Halíková ale upozorňuje, že z kapesného by si děti neměly platit školní potřeby nebo nutné oblečení, zkrátka věci, které jim tak jako tak musíme pořídit. Mladším školákům doporučuje vyplácet kapesné v řádu desítek korun každý týden. Starší děti, které mají s hospodařením větší zkušenost, si už dokážou poradit s výplatou jednou měsíčně. V každém případě je třeba stanovit pevné datum nebo den a dodržet jak termín, tak předem domluvenou částku.

„Kontrola kapesného není bezpodmínečně nutná, pokud si ale tuhle podmínku stanovíte, nezbývá než na ní trvat. Když se dohodnete, že si syn nebo dcera bude část kapesného spořit, prověřujte, jestli to skutečně dělá. A pokud řeknete, ať si s kapesným hospodaří po svém, nemáte právo se rozčilovat, že nešetří a kupuje jednu ptákovinu za druhou,“ dodává psycholožka.

Rodiče by samozřejmě měli mít rámcově přehled, jak dítě s kapesným hospodaří, resp. za co utrácí. Ale po pravdě řečeno, kontrolováním soupisu položek se pravdy nedobereme. Daleko víc se osvědčuje mít s dětmi takový vztah, aby s námi mohly bez obav mluvit a nebály se přiznat ani vlastní chyby a průšvihy. Menším dětem může takové „účetnictví“ spíš pomoci v tom, aby si udělaly přehled, za co se jim kapesné rozkutálelo, a učily se víc vnímat cenu věcí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 1/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy