5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Učitel v pasťáku: tady stereotyp nehrozí

Učitel v pasťáku: tady stereotyp nehrozí

Autor: Nina Rutová | Datum: 9.4.2013 | Vydání: 4/2013

Na základě zpráv z médií víme, že máme na počet obyvatel nadměrné množství zařízení ústavní péče, která by se měla postupně rušit a transformovat na jiný způsob péče. Jsme informováni jen kuse a náhodně a málokdy lidmi, kteří v takových ústavech pracují. Učitel Libor Širůček mne pustil na celé dopoledne do své výuky. Během lekce věnované penězům jsem zjistila, že jsem v lecčems podobně neinformovaná jako kluci z pasťáku a loučili jsme se s tím, že se brzy znovu ohlásím.

Učitel v pasťáku: tady stereotyp nehrozí

Jsme v bývalé Vychovatelně U Dobrého pastýře, která byla založena roku 1836. Nad vchodem do domu je mozaika pastýře s ovcí za krkem, na ceduli je nadpis Diagnostický ústav pro mládež.

Pasťák, to slovo samo o sobě zní hrozně, ale jeho původ je velmi zajímavý. K tomu znamení nade dveřmi se váže příběh o ztracené ovci, která nechce dělat to, co ostatní, utíká, toulá se a reálně jí hrozí, že ji sežerou vlci. Když je úplně na dně, přichází pastýř, který se o ni chce postarat, záleží mu na ní a nabízí jí útočiště. Do podvědomí lidí se ale, především skrz média, dostává obraz ústavní výchovy jako něčeho veskrze špatného. Většina lidí má pak dost zkreslený dojem i o diagnostických ústavech, kterým se možná i proto spíše hanlivě říká polepšovna nebo pasťák. V našem zařízení se od začátku ocitali chlapci, kteří tu nacházeli pozornost a pomoc, měli zde postel a stravu, mohli se učit a často byli i vděční, že v takovém zařízení mohou být. Náš sociální systém se ale vyvinul a my dnes nechytáme jen ovečky, které jsou na dně, ale i takové, které si nadmíru svobodně užívají. Tito chlapci tady pak myslí v první řadě na to, jak se odtud dostat a pokračovat ve svém dosavadním způsobu života. Kdyby pastýř z mozaiky nade dveřmi chytil ovci v okamžiku, kdy si užívá, taky by chtěla utéct. Leckdy je to tak i u nás, máme zde chlapce s velmi složitými životními osudy, kteří bývají vděční, že jim někdo nabídne pomoc, že se někdo zabývá jejich zdravím fyzickým i psychickým, že s nimi někdo hovoří o jejich trápení, řeší s nimi, co bude dál, a pomáhá najít východisko z jejich problémů. Ale jsou zde i tací, kteří pobyt tady vnímají jako trest či nespravedlnost a chtějí zařízení při první možné příležitosti opustit.

Netvrdím, že nabízíme to nejlepší řešení, ale pro chlapce, kteří se sem dostanou, neexistuje v mnoha případech lepší varianta.

Na jakém základě se k vám ti kluci dostanou?

V našem zařízení jsou kluci od patnácti do osmnácti let a z drtivé většiny k nám přicházejí z rozhodnutí soudu o ústavní výchově. U některých z nich je to předběžné opatření a soud je teprve čeká. Pak jsou tu chlapci na základě smlouvy mezi námi, rodiči, kteří již výchovu nezvládají, a chlapcem. To je tzv. dobrovolný pobyt a chlapci vědí, že pokud sem nepřijdou dobrovolně, mohou se sem později dostat na základě soudního rozhodnutí, protože jejich problémy gradují. Někteří chlapci sem přicházejí na tzv. rediagnostiku. Jsou převážně z dětských domovů, kde něco nefunguje tak, jak má, a dochází třeba k negativnímu chování vůči vychovatelům či mladším dětem a už je to neudržitelné. V takových případech nabízíme komplexní vyšetření a hledáme i nějaké řešení.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 4/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy