5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Učitelé v létě: týden u moře a pak na dětský tábor

Učitelé v létě: týden u moře a pak na dětský tábor

Autor: Barbara Hansen Čechová | Datum: 8.6.2011 | Vydání: 6/2011

Jak tráví učitelé prázdniny? Češi jezdí nejčastěji do Chorvatska a hodně času z dovolené pobývají na chalupách. Podle vyprávění učitelů, které jsme oslovili, se k aktivitám pedagogů může přičíst práce vedoucích na dětském táboře nebo vlastní vzdělávací aktivity.

Učitelé v létě: týden u moře a pak na dětský tábor

Co plánujete na léto? „Každý rok jezdíme do italského Lignana. Letos bychom chtěli také pár dní strávit v Alpách. Rádi jezdíme na hudební festivaly.

Pravidelně navštěvujeme zoologické zahrady v republice. Víkendy trávíme na chatě. Jsme velká rodina.

Máme čtyři děti, žijeme s mými rodiči. Když k tomu připočítám manželovy rodiče, je vždycky co slavit a s kým užívat letní dny.

Na konci prázdnin jezdíme jenom s manželem na pár dní do Prahy.“ Takto barvitě popisuje své letní plány ředitelka malotřídky ze Svitav-Lačnova Renata Renzová. Její vyprávění je pro dovolenou učitelů typické: tráví čas s rodinou po Čechách, a pokud to finance dovolí, vyjedou autem na dovolenou do Středomoří.

Na zahraniční dovolenou padne deset procent příjmu

Dovolená představuje poměrně náročné finanční vydání. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění činí položka rekreace v rodinných rozpočtech Čechů zhruba 10 procent. Podle odpovědí učitelů je to v „pedagogické populaci“ zhruba stejné. V průměru utratí Češi ročně za kulturu a rekreaci 11 865 korun na osobu. Ovšem cena za zahraniční rodinnou dovolenou se podle průzkumu společnosti Stem/Mark průměrně pohybuje kolem 40 000 Kč za jedenáctidenní pobyt a může si ji dovolit zhruba polovina populace. Patří k této polovině šťastných i pedagogové?

U mnohých učitelů by zaplacení zahraniční dovolené za 40 000 Kč, v případě, že by měli uhradit polovinu této částky (druhou, uvažujme, zaplatí partner), znamenalo, že by museli ušetřit alespoň jeden měsíční plat. Poměrně náročné, že? Mnoho z nich proto omezuje zahraniční dovolenou na jeden týden.

Jaroslava Vyhnánková ze Základní školy Bělotín k tomu říká: „Umím šetřit já i manžel, takže si standardní dovolenou v klidnějším přímořském letovisku můžeme dovolit.“ Renata Renzová zase zdůrazňuje, že pracuje v průběhu celého roku na evropských projektech, takže si ke svému platu ředitelky školy něco přivydělá. „Znamená to sice mnohem víc práce, ale také větší platy,“ říká. „Celý rok jsme já i manžel hodně zaměstnaní. Bez pomoci našich rodičů bychom starost o děti a domácnost zvládali obtížně.

V létě se pak snažíme dětem čas s námi vynahradit. Je ale pravda, že bychom ze samotného učitelského platu, a kdyby ještě třeba byl učitelem i manžel, své představy o dovolené asi nezrealizovali.“

Kam se učitelé za mořem vypravují? Oslovení kantoři většinou zmiňovali středomořské destinace. Markéta Míčková k tomu říká: „Horší než finanční omezení je omezení prázdninami. Do některých destinací se v červenci a srpnu nejezdí.“ Učitelé se tak těžko dostanou do Asie, Austrálie, Jižní Ameriky, kam se létá v době školní docházky a ředitelé by je z práce neuvolnili.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 6/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy