5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > VĚDA JE ZÁBAVA - Michael Londesborough

VĚDA JE ZÁBAVA - Michael Londesborough

Autor: Barbara Čechová | Datum: 16.1.2008 | Vydání: 1/2008

Brit pracující v Ústavu anorganické chemie v Řeži, vědec, který týdně v pořadu o vědě PORT předvádí experimenty, jež vysvětlují zákony fyziky a chemie takovým způsobem, že i laik zatouží po bílém plášti. MICHAEL LONDESBOROUGH má vynikající dar řeči a svou neúnavnou chuť vysvětlovat přírodní zákony mi při rozhovoru demostruje tak houževnatě, že si nelení do čerstvě nalité minerálky nasypat cukr.

Michaele, jak jste se dostal do Čech?

V rámci svého postgraduálního studia jsem na deset týdnů navštívil zdejší zcela unikátní Ústav anorganické chemie v Řeži, který mi následně nabídl i umístění. Jsem tady nyní už pět let.

V čem představuje Řež pro vás zajímavého zaměstnavatele?

Tento ústav hrál velmi významnou úlohu v historii borové chemie - odvětví, které je mi velmi blízké. Toto odvětví se nově otevřelo v první polovině minulého století s vidinou, že může přinést velké výsledky. Ne úplně vše se potvrdilo, ale bylo do výzkumu investováno mnoho peněz a právě zde v Řeži se tomuto odvětví vědci hodně věnovali. Já sám se zabývám výzkumem, jak zmenšovat velikost polovodičů typu P právě za použití boru.

Jaké byly vaše začátky?

Když jsem přijel do Čech, bylo akorát po povodních. V Řeži kolem ústavu se povolavalo množství naplavenin. Rozhodl jsem se být proaktivní a oslovil lidí z ústavu, abychom se společně dali do úklidu. Nakonec nás pracovalo šedesát a při závěrečné oslavě podařeného díla jsem se seznámil s lidmi z televize, kteří mě nakonec pozvali do pořadu PORT.

Proč si myslíte, že o vědu není mezi studenty velký zájem?

Věda a vědci jsou podceňováni ve všech ohledech. Přehled a znalosti v přírodních vědách by měla mít většina populace. Důležité jsou přírodovedné znalosti například v současné době u politiků, kteří se musí rozhodovat, jak řešit problémy související s globálním oteplováním. Nedostatek vzdělání vede v této oblasti k laickým a až nebezpečným přístupům. Nemusím snad být konkrétní... Některým studentům se může zdát věda povrchním pohledem příliš obtížná. To je ale jenom proto, že jim nebyla dobře zprostředkována. Věda je ve skutečnosti zábava. Příroda přece nemůže být moc složitá, jinak by nemohla tak dobře fungovat. Všechno pracuje na podobných principech. Abych to nějak shrnul: současná věda má dva velké problémy: nezvládá způsob vlastní propagace a motivování nadaných studentů pro vědu a za druhé jsou to finance - v jiných oborech se dají peníze vydělat daleko snadněji než ve vědě.

Jak vy sám jste se dostal k vědě?

Měl jsem skvělého učitele chemie. Ten například říkal: „Vodu si představte jako elegantní dámu. Je klidná, nikam nespěchá, má dost času. Ethanol je zase výbušný kluk, který má přebytek energie a potřebuje jej ze sebe dostat.“ Když jsme dělali experiment s 50 % vody a 50 % ethanolu, jestli se zapálí (hoří, ale neshoří), tak jsme pochopili, že se nazapálí, protože klidná dáma kontroluje neposlušného kluka.

Je věda v dnešní době stále pro lidi introvertní povahy?

Částečně asi ano. Ale práce vědce dnes nespočívá jen v tom, že si bádá sám pro sebe někde v ústraní a s nikým nekomunikuje. To by nebylo k ničemu. Je potřeba být neustále v kontaktu jak s ostaním vědeckým světem, tak i s firmami, které by vaše výsledky výzkumů mohly okamžite zužitkovat.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 1/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy