5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > VŠE NEJLEPŠÍ, PANE ANDERSENE!

VŠE NEJLEPŠÍ, PANE ANDERSENE!

Autor: Markéta Fingerová | Datum: 13.5.2009 | Vydání: 5/2009

2. dubna se narodil jeden z nejslavnějších autorů dětských knih Hans Christian Andersen. Děti po celém světě oslavují tento den jako Mezinárodní den dětské knihy již od roku 1967. Letos byla pro oslavu vybrána noc z 3. na 4. dubna. Akci zaštiťuje Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu. Slaví se také v ZŠ Jevíčko.

Každý rok se k oslavám Andersenova narození přidávají knihovny po celé republice a akce v městské knihovně v Uherském Hradišti inspirovala v roce 2005 učitele ZŠ Jevíčko pod vedením Mgr. Miloslava Parolka. Od té doby slaví každý rok. „Chtěli jsme dětem dopřát nevšední, netradiční zážitek a vzbudit zájem o knihy a četbu,“ vysvětluje ředitel.

Při plánování Noci s Andersenem vybírají pedagogové v Jevíčku vždy jednoho autora, jednu pohádku či literární postavu. Nemusí být nutně svázaná s dánským autorem. Letos uchystali Zvířecí bál s Ferdou Mravencem. Děti z prvního stupně se v hodinách společně seznámí se spisovatelem, který je pro daný rok vybrán. Čtou jeho příběhy, za domácí úkol vyhledávají informace na internetu, účastní se literární soutěže. Žáci druhého stupně pomáhají při organizaci večera, také musí být připraveni a vědět o autorovi mnoho informací. Chystají divadelní scénky, vymýšlí úkoly, které budou mladší děti plnit na stanovištích, na která během večera přicházejí.

Divadlo, soutěže, hledání pokladu a společné čtení

V den konání akce musí děti, které se chtějí akce zúčastnit, předložit speciální vstupenku. Letos to byly „Dobré rady Brouka Pytlíka“. Děti je našly v knize nebo je samy vymyslely a napsaly je na papírek ve tvaru pytlíku. Vstupenky jsou pak vyvěšeny na pohádkovém stromě ve vestibulu školy. Letos nechybělo ani mraveniště. „Školu pokaždé zdobíme i několik týdnů,“ vysvětluje ředitel.

V tělocvičně bývá uchystané improvizované jeviště a hlediště. Žáci se každoročně těší na literární pásmo žáků druhého stupně a divadelní představení. Učitelé, žáci z praktické školy a členové dramatického kroužku se promění na jeden večer v herce a mladším dětem hrají pohádky. Ke slovu se dostanou i nejlepší recitátoři a zpěváci ze školy. Následují taneční vystoupení, sborový zpěv, slavnostní vyhlášení literární soutěže, přehlídka masek. „V minulém roce děti soutěžily o nejlepší masku s pohádkovým kloboukem,“ vzpomíná Miloslav Parolek.

Žáci se také baví při hledání pokladu. Na stanovištích řeší rozmanité úkoly, většinou jsou nějak spojené s daným literárním tématem, ale týkají se i třeba environmentální výchovy, prevence sociálněpatologických jevů, rozvíjení komunikačních dovedností, tvořivosti, učí se spolupracovat, vyhledávat informace, skládat verše.

V jednotlivých třídách předčítají starší žáci z knížek, které si děti vyberou, a hrají společenské hry. Vše končí společným čtením na dobrou noc. „Působí to trochu magicky, když se žáci uloží do spacáků a ze školního rozhlasu zazní pohádka pro hezké spaní,“ usmívá se ředitel školy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy