5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Vstřícnost podle pravidel. Zásady komunikace školy s rodiči

Vstřícnost podle pravidel. Zásady komunikace školy s rodiči

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 5.5.2017 | Vydání: 5/2017

„V hodinách stále vyrušuje, žádám nápravu.“ Rodič dočte poznámku v žákovské knížce, vezme propisku a odpoví učiteli: „Nedojídá večeři a zapomíná vynést smetí, žádám nápravu.“ Klasický předinternetový rodičovský vtip naznačuje, že nedostatky v komunikaci školy s rodinou nejsou ničím novým. Problém však bývá na obou stranách.

Vstřícnost podle pravidel. Zásady komunikace školy s rodiči

Spolupráce s rodiči se ve školství skloňuje ve všech pádech a jaksi samozřejmě se počítá, že tím, kdo je ve vztahu učitel–rodič odborníkem na komunikaci, je pedagog. Jenže dovednosti, velmi často spíš umění, jak mluvit s naštvaným, manipulativním, dotčeným, lhostejným ani jakýmkoli jiným rodičem se studenti na pedagogických fakultách neučí. Na loňské konferenci Škola pro budoucnost to potvrdila mladá učitelka z jedné plzeňské základní školy: „Bez pomoci starší kolegyně bych nevěděla, ani jak vést třídní schůzky. Natož jak jednat s rodičem, jehož dítě má ve škole výchovné problémy.“

Stanovte pravidla

„Pro komunikaci pedagogů s rodiči, ale i rodičů s pedagogy musí existovat pravidla, která mají být oběma stranám známá a na jejichž dodržování je nutné trvat,“ říká poradenská psycholožka Ivana Halíková. Už od září rodiče na webových stránkách školy zjistí termíny třídních schůzek (určených spíše k organizačním záležitostem a všeobecným informacím) a konzultací (zaměřených zejména na prospěch jednotlivých žáků). Rodič by ale měl mít možnost kontaktovat třídního učitele i v průběhu roku. Pokud si potřebuje promluvit, neměl by si vyslechnout, že kantor nemá čas – což ale na druhé straně neznamená, že vyučující musí být neustále k dispozici.

Mnohde se osvědčuje, když pedagog nabídne, že v určitém termínu, třeba každé druhé úterý mezi 17. a 19. hodinou, si rodič může předem domluvit schůzku. Nemá příliš smysl, aby učitel automaticky vysedával po úterních večerech ve škole a čekal, jestli náhodou něčí otec či matka nedorazí. A s některým rodičem se stejně nakonec domluví na středu. Důležité je společný termín najít.

Ke vzájemnému domlouvání individuálních schůzek a stručnému nastínění jejich důvodu se skvěle hodí e-mail, ale nabízet ho rodičům jako prostředek k probírání problému samého není nejšťastnější. Jeden psavý rodič dokáže hravě vyplnit několik pedagogových večerů. Mít jich ve třídě víc, může učitel kromě soukromého života rezignovat i na spánek.

Mnozí kantoři dávají k dispozici kromě e-mailové adresy také číslo svého mobilu. I v tomto případě by ale měla platit jistá pravidla. Například přednostně psát učiteli SMS, telefonovat jen v pracovních dnech a do určité hodiny apod.

Budeme-li v pravidlech komunikace deklarovat, že se připomínkami, podněty či stížnostmi rodičů budeme zabývat, není od věci připomenout, že se to bude odehrávat především na půdě školy. I kantor má, jako každý jiný člověk, celou řadu sociálních rolí. Matikářka a třídní 7.A se na zastávce autobusu změní v mámu spěchající pro potomka do školky, v dceru, která musí zaskočit s nákupem ke stárnoucím rodičům, či milenku těšící se na večerní rande. Proč by měla mít ve svém volném čase automaticky náladu řešit stížnost na tři písemky v jednom dni, z toho jednu neohlášenou, jen proto, že se na zastávce potkala s matkou svého žáka? Kdyby dotyčná paní potkala svou kadeřnici, patrně by ji nenapadlo po ní chtít, aby jí, než přijede autobus, zatím trochu přistřihala mikádo…

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2017 nebo v On-line archivu.


Hodnoťte a doporučte:



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy