5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Výchova fotbalového fanouška

Výchova fotbalového fanouška

Autor: Jiří Karban | Datum: 6.6.2016 | Vydání: 6/2016

Je nutné s tím začít co nejdříve. Ve chvíli, kdy váš syn či žák vhodí na hrací plochu svou první dýmovnici anebo marně zkouší štěstí jako náruživý sázkař, bývá na systematické výchovné působení zpravidla pozdě. To už je práce pro někoho jiného, nejčastěji pro policisty či psychiatry. Přitom fanouškovství nemusí být spojené pouze s výtržnictvím nebo s pěstováním chorobné závislosti.

Výchova fotbalového fanouška

Filozof Stanislav Komárek uvažuje o populární hře jako o náhražce válečných konfliktů. V esejistickém textu Fotbal píše: „Kromě technických fines a jejich oceňování hra skýtá zejména možnost emočního uvolnění, spoluprožívání, stranictví, »legalizování nenávisti«, kterou v běžném životě nelze projevit, za doprovodu pestrého instrumentária křiku, nástrojů k zvukovým produkcím i mávaní praporů, často až k bitkám, výjimečně i se skutečnými mrtvými.“ Pokud tato slova bereme vážně, znamená to, že už za pár týdnů (přesně 10. června) vypukne na francouzské půdě „válka“ čtyřiadvaceti národních týmů neboli evropský šampionát. Už se o tom mluví u vás doma, ve třídě, ve sborovně?

Co hráč, to příběh

Ono se řekne – fotbal. Ale skutečnost, že tématem se zabývá i jeden z nejvýraznějších myslitelů české intelektuální scény Stanislav Komárek, dosvědčuje, že máme co do činění s fenoménem, který si nezaslouží podceňování a přezíravost. Obec pedagogů i feministické spolky mi snad odpustí, když si troufnu napsat, že první fáze výchovy fotbalového fanouška leží na bedrech otců. Především oni mají možnost přivést své syny (pravda, někdy i dcery) na první zápas, na stadion oblíbeného klubu. A právě na „posvátném místě“ je školák zasvěcován do pravidel prostředí připomínajícího bitevní pole.

Rodič má jedinečnou možnost jít příkladem a předvést svému dítěti, co v praxi znamená „fandit a zůstat člověkem“. A jestli chce mít ze svého potomka „věrného klubistu“, měl by mu postupně (a s ohledem na věk dítěte) předávat informace o současném dění i o minulosti. Jestliže se tvrdí, že děti milují příběhy všeho druhu, otevírají se v souvislosti se zájmem o fotbal obrovské možnosti. Co hráč, to příběh. Stejně tak každá sezona, každý zápas. Pořád je o čem vyprávět. A co není uchováno v paměti, to hravě najdete v knihách, ve filmech, v internetovém oceánu. Základní otcovský úkol zní: ze svého potomka vychovej fanouška slušného, vytrvalého (věrného), zvídavého (a tedy informovaného) a velkorysého (schopného zatleskat i soupeři).

Hornby i Klapzuba

Na kvalitní základy rodičovské výchovy může navázat škola. Češtináři mají možnost zapůsobit na fotbalové fanoušky ve svých třídách výkladem o klasických dílech, nabízí se Klapzubova jedenáctka od Eduarda Basse a Muži v ofsajdu od Karla Poláčka. Nevyhýbejte se ukázkám z filmových zpracování. U druhého z autorů nezapomeňte na jeho fejetony inspirované fotbalovými zápasy. S žáky, kteří znají prostředí stadionů, pak můžete diskutovat na téma, co se vlastně za posledních devadesát let mezi fanoušky změnilo. Při výlovu knihovny možná narazíte na Otu Pavla a Duklu mezi mrakodrapy. Samotný příběh slavného armádního klubu by zapadl i do některých hodin občanské výchovy nebo dějepisu. Zvláště hloubavým gymnazistům je nutné připomínat, jak se situace fotbalových klubů měnila v závislosti na společenských a politických událostech. Ukázkově je to vysvětleno třeba v dokumentu Jany Škopkové Věčná Slavia, který před nedávnem odvysílala Česká televize.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 6/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy