5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Zdravotní klauni jsou otevření spolupráci s učiteli

Zdravotní klauni jsou otevření spolupráci s učiteli

Autor: -red- | Datum: 15.11.2006 | Vydání: 9/2006

Šestadvacetiletá Jana Kučerová je profesionálním zdravotním klaunem. Vystudovala JAMU v Brně, zabývá se divadelními a pohybovými workshopy pro děti i dospělé, divadlem s dětmi a pro děti, interaktivním a pouličním divadlem. Jako sestra Sádra (každý zdravotní klaun má nějakou přezdívku) se specializuje na přesné měření pulzu na nose, kouzlení s kelímky a míčky a odemykání doktorské tašky na dálku. Se staršími dětmi a svými kolegy připravuje cirkusové vystoupení. Měsíčně navštíví asi 10 dětských oddělení, celkem jde asi o 130 dětí, většinou ve věku od 1 do 15 let.

Co takové setkávání znamená pro vás osobně?

Je to pro mě vždy velký svátek. Divadlozdravotní klauniáda najednou přichází za svým divákem samo: zdravotní klaun si svého diváka najde, aby ho potěšil. Je to úplně opačné než v klasickém divadle, kam musí diváci přijít za herci. V nemocnici je pro mě největší odměnou smích, smích místo potlesku. A nejcennější je pro mě smích, který slyším od dětí na onkologických odděleních.

Tam chodíte často?

Dokonce nejčastěji a pravidelně, děti jsou na těchto odděleních hospitalizovány delší dobu, takže klauni s nimi a mnohdy i s jejich rodiči mívají osobnější vztah. Když přicházím na onkologii, děti mě už znají, oslovují mě Sádro a celá návštěva má hlubší a osobnější charakter. Kolikrát za mnou děcko samo přišlo a řeklo, s čím si chce s námi hrát, ukázalo mi svou bolístku a dovolilo, abych ji jako klaun pofoukala. Na onkologii nás dobře znají i rodiče těžce nemocných dětí a povídají si s námi o tom, co jejich děti baví, jak na tom jsou, co potřebují a jak všechno zvládají. Při takových rozhovorech pak sundávám klaunský nos a mluvím s dítětem nebo s jeho rodičem už sama za sebe.

Má vaše profese nějakou souvislost s učitelstvím?

Jistě. My se sice snažíme vcítit se do dítěte a rozpoznat, co by ho momentálně rozesmálo a potěšilo, ale zároveň s nimi často připravujeme třeba i cirkusové vystoupení. A tam jsou pedagogické zkušenosti k nezaplacení. Chodíme za dětmi celý týden každé odpoledne, jsme v civilu a v rámci projektu Cirkus Paciento připravujeme představení, které se v pátek dopoledne hraje nejen ostatním pacientům na lůžku, ale i rodičům a personálu nemocnice. Jako klauni vystupujeme až v závěrečném představení, ale jinak se jim celý týden věnujeme spíše jako pedagogové: předáváme své kouzelnické triky, žonglujeme s nimi a společně vymýšlíme jednotlivá čísla vystoupení, hudbu a kostýmy. Jinak samozřejmě na dětských odděleních úzce spolupracujeme se školkou a herními terapeuty jednotlivých oddělení. Jejich činnost pak doplňujeme naším humorem a společnou komickou hrou s dětmi.

Kdo jsou zdravotní klauni „původní profesí“?

To je právě zajímavé: většina nás buď dramatické vzdělání nebo jsme vystudovaní pedagogové, kteří již několik let hrají divadlo pro děti a jsou s dětmi v častém kontaktu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 9/2006
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy