5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Zvládli by dnešní kluci vojnu?

Zvládli by dnešní kluci vojnu?

Autor: Jiří Karban | Datum: 6.3.2017 | Vydání: 3/2017

Když se řekne historky z vojny, spousta lidí má trapný pocit. Vybaví si hospodský stůl a kolem něj partu přiopilých chlapů, kteří si rádi vymýšlejí. Béčkové retro, které je už mimo dosah současné mladé generace. Přitom nazrává doba, kdy nejspíš bude nutné, aby pamětníci předali historickou paměť ze služby v armádě. Dnešním teenagerům, a nejen jim, totiž hrozí povinná vojenská služba.

Zvládli by dnešní kluci vojnu?

Leckdo si to neumí představit. Zvláště ti, kteří si na konci roku 2004 zhluboka oddechli, protože bylo jasné, že zmíněná povinnost se konečně ruší. A že budoucnost patří uniformovaným profesionálům. Tedy lidem, kteří do armády vstupují dobrovolně, a zřejmě i rádi. Mělo to tak zůstat napořád? Mnozí doufali, že ano. Mylná představa. Svět se pohnul. Pocity nejistoty, hrozby terorismu, otřesy demokracie a výměny politických figur jsou živnou půdou pro úvahy, které bychom ještě nedávno označili za sci-fi.

Vojnu na ně!

Někteří politici vycítili, že je snadné získat podporu pro nápady působící jako snaha o zajištění „národní bezpečnosti“. Proto vypouštějí do médií prohlášení týkající se nutnosti zvyšování výdajů na obranu států. Na to se nabalují úvahy o zavedení povinné vojenské služby. Jak by měl nový systém fungovat, to se přesně nedozvíte. Populisté se neshodnou ani v tom, zda by se na novou vojnu chodilo na tři měsíce nebo na půl roku. Na tom nesejde, to se doladí. Klíčové je, jak některé nové síly a proudy dopadnou při podzimních volbách do Sněmovny.

V případě, že různě maskovaní nacionalisté zabodují, tak jejich nápadům už nebude nic bránit v uvedení do praxe. Opravdu to myslí vážně? Chtějí vrátit minulost? Samozřejmě že při výměně názorů vás obratní šiřitelé strachů ujistí, že mají na mysli úplně jiný „výcvik“, než na jaký nemohou zapomenout ti, kteří si ho prožili kupříkladu v husákovských časech. Prý jde jen o to, aby se zvýšil počet lidí připravených na nepříjemné události.

Myšlenku na znovuzavedení povinné vojny občas přiživují teoretici a laici diskutující o krizi mužské identity. Hovoří třeba o iniciačních rituálech, což ladí s podstatou vojenského prostředí. Pak je tu i hlas lidu: „Těm nevychovaným pacholkům chybí řád, pevná ruka. Vojna by jim neuškodila!“ Společenská objednávka slibně zraje. Až přijde správná chvíle, jistě ji potvrdí výsledky průzkumů veřejného mínění.

Prapodivná vize je ovšem zacílena na ty, kteří jsou většinou nepolíbeni ani přenesenými zkušenostmi ze života v uniformě. Řada současných otců se armádním povinnostem po roce 1989 vyhnula a v rodinách tak bylo přerušeno přirozené předávání vojenských příběhů. V pochopitelné izolaci se ocitají leckteří synové vychovávaní matkami samoživitelkami. V jejich blízkosti chybí ti, kteří by jim vyprávěli, jak se na vojně naučili uklízet mazlavým mýdlem, skládat košile do komínků, připravovat mazákům šumáky nebo topinky, omezit slovní zásobu na deset slovenských vulgarismů a plnit rozkazy svérázných postav oblečených do důstojnických uniforem.

Když mě brali za vojáka

Osvěta neuškodí. Máte u vás ve škole alespoň jednoho muže, který si odkroutil základní vojenskou službu? Rozhlédněte se po sborovně, případně se zkuste zeptat v ředitelně nebo u školníka. Společenská atmosféra posledních měsíců vyzývá k tomu, abychom starší školáky vybavili informacemi, které souvisí s fungováním armády. Mezi námi, jak dětem vysvětlit, co je to ta vojenská mentalita? Pomůže s tím školní psycholožka? Do rámce, který asi překračuje obvyklé hranice výukových plánů, patří i vzpomínky mužů, kteří zažili povinnou vojnu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 3/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy