Portál.cz > Úvodní stránka Jak se zbavit výčitek, když dáváme dítě do jeslí nebo do školky

Jak se zbavit výčitek, když dáváme dítě do jeslí nebo do školky

Datum: 10.12.2015

Zaměstnané ženy s malými dětmi často čelí výčitce, že jsou „krkavčí matky“, protože nejmenší děti jsou prý v důsledku jejich práce emocionálně přetěžovány a nejsou schopny navazovat pevné vazby. Tento názor však patří do oblasti ideologicky utvářených mýtů

Seriózní výzkumy na toto téma prokázaly, že zdařilý vztah mezi rodičem a dítětem není otázkou kvantity, podle hesla: „Čím víc času spolu stráví, tím je vztah mezi matkou a dítětem nosnější.“ To, že s sebou tato rovnice nese problémy, lze demonstrovat na „helikoptérových matkách“ (viz str. 13), které kolem dítěte neustále poletují a neposkytnou mu čas ani prostor k samostatnému vývoji. Vazba (viz str. 27) je daleko spíše otázka kvality. V tomto smyslu jsou i zaměstnané matky velice dobře schopné být dítěti pevnou vazbovou osobou, poskytující oporu.

TIP

JAK USNADNIT KAŽDODENNÍ LOUČENÍ

Třebaže důkazy o tom, že menší děti neutrpí v důsledku zaměstnanosti svých matek žádné duševní škody, jsou jednoznačné, vypadá subjektivní realita často jinak – výčitky svědomí a slzy jsou takřka na denním pořádku. Takhle si můžete každodenní loučení usnadnit:

  • Dejte se dohromady s ostatními „spolutrpitelkami“. Můžete se navzájem svěřovat, což vám uleví, a dostane se vám solidarity. Jen ten, kdo se dobře stará o sebe, se může starat o ostatní.
  • Dbejte na to, aby mělo vaše dítě několik stálých vztahových osob, na něž se může spolehnout: učitelku ve školce, chůvu, babičku a dědečka.
  • Děti potřebují rituály. Rituály poskytují oporu, kupříkladu ranní pomazlení, společná snídaně, pohádka na dobrou noc… Avšak i předávání a přebírání dítěte by mělo mít jasný průběh. Ten dělá loučení snesitelným, silné emoce lze snadněji snést.
  • Kdo chodí do práce – ať už z jakýchkoli důvodů, měl by tak činit se sebevědomím a sebedůvěrou. Takový postoj má na děti pozitivní vliv.

Buďte pro své děti bezpečným přístavem

Když vaše dítě udělá první samostatné krůčky do světa, možná se krátce ohlédne, aby se ujistilo, jestli tam táta nebo máma ještě jsou. O jejich pocity se ale příliš nezajímá. Mnohem víc je pyšné na to, co už umí, raduje se z toho, co zažívá – být samostatný je úžasné! Někteří rodiče stojí ustaraně na místě a cítí se rozpolceně: na jednu stranu je tu také hrdost a radost z toho, jak skvěle se jejich dítě vyvíjí, že zvídavě zkoumá svůj svět, třebaže ještě dosti přehledný. Ale nepochybně je tu i okamžik smutku, objevují se pocity loučení, a pak je jednomu náhle do pláče.

Povzbuzení namísto pláče

Ovšem když vaše dítě vyrazí zkoumat svůj (blízký) svět, neznamená to, že vás už nepotřebuje. Bude se po vás stále znovu ohlížet. Dodejte mu odvahu a usmějte se na něj. Váš úsměv znamená pro dítě něco jako: „Ty to dokážeš, já ti věřím.“ Dejte mu najevo, že je podle vás skvělé, jak zkouší svou samostatnost. Místo smutku vnímejte hrdost na svého potomka.

Nabídnout oporu a poskytnout prostor

Někdy na vás dítě může volat, lézt nebo se rozběhnout zpátky k vám, protože se cítí nejistě, nebo dokonce dostane strach. Pak potřebuje otcovskou nebo mateřskou blízkost. Rodiče jsou jako přístav, do něhož mohou děti vplout, když zuří bouře. Dětem to dodává jistotu. Avšak dítě se rozhoduje se vzrůstající měrou samo, kdy do přístavu zamíří. Blízkost je sice dobrá, avšak je třeba zvládnout i odstup. Vidíte tedy, že nechat dítě, aby se od vás odpoutalo, není tak jednoduché. Jde o to nalézt správnou rovnováhu mezi poskytnutím „opory“ a „prostoru“. Mnohem náročnější, než dávat neustále pozor, aby se děti nezranily, nebo je cílenými pedagogickými programy vést určitým směrem, je místo toho umožnit jim, aby si udělaly vlastní zkušenosti.

„Kdo se vzdá svobody, aby získal bezpečí, ztratí nakonec obojí.“

Benjamin Franklin, americký politik (1706–1790)


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0