5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Helena Chvátalová: 300 rad pro první rok s dítětem

Helena Chvátalová: 300 rad pro první rok s dítětem

Autor: Jana Dočkalová | Datum: 24.1.2007 | Vydání: 1/2007

Knížka, která se vám bez potíží vejde do kapsy, nebo do kabelky. Krátké kapitolky vám ukrátí čas čekání v těhotenské poradně, při cestování, nebo později na lavičce v parku, když váš drobeček spinká v kočárku. Ale především vám poskytne množství důležitých a hlavně skutečně aktuálních informací, navíc přehledně uspořádaných.

Autorka, zkušená novinářka a maminka dvou dospělých dcer, je přes jedenáct let šéfredaktorkou časopisu Děti a my. Spolupracuje s předními odborníky ve všech oblastech, týkajících se dětí a, díky ohlasům čtenářek i prostřednictvím maminek s malými dětmi, je stále v kontaktu s realitou. Živě se zajímá o trápení, obavy a nejistoty, ale i radosti mladých maminek a jejich rodin.

Kniha (Portál 2006) zahrnuje snad všechny oblasti související s péčí o děti. Podrobný obsah umožňuje rychlou a snadnou orientaci. Kapitola V porodnici začíná výběrem porodnice (ale zmiňuje se i o legální možnosti porodit doma), je tu seznam, co si vzít s sebou a jsou tu také vysvětleny procedury, které čekají miminko během pobytu v porodnici. Kapitola Po příchodu z porodnice zahrnuje období šestinedělí a procesy, které s ním souvisejí, věnuje se i zapojení tatínka do péče o miminko i jeho maminku, radí, jak si vybrat dětského lékaře. Kapitola Výživa se velmi podrobně zabývá kojením, vyzdvihuje význam mateřského mléka, nabízí řešení nejčastějších problémů, ale nezapomíná ani na maminky, které kojit nemohou. Věnuje se i náhradní výživě a také přechodu na pevnou stravu, zahájení příkrmů i ukončení kojení. V kapitole Péče o pokožku se například dozvíte, že nemusíte koupat každý den, zda zvolit vaničku, či kyblík, jak chránit pokožku děťátka před venkovními vlivy, či UV zářením. Kapitola Spánek hovoří o důležitosti rituálů, významu ukolébavek, kolébání i zavinovaček a odpovídá na otázku, zda je vhodné spát společně s miminkem. V kapitolách Jak cvičit s novorozencem a kojencem a Masáže kojenců najdete podrobné postupy cvičení, či masáží. Nechybí kapitola Imunita a očkování, která mj. informuje o novinkách v očkování a obsahuje také očkovací kalendář pro první rok života. Kapitola Vozíme a nosíme poradí s výběrem kočárku, autosedačky, zmiňuje výhody a nevýhody nošení dětí v šátku a nevynechá ani dětský přívěs za kolo a pravidla cestování s dětmi. Zvláštní kapitoly věnovala autorka hračkám a hrám; plavání a saunování; úrazům. V kapitole Nemoci a postižení popisuje kromě běžných dětských onemocnění také nejčastější zdravotní postižení. Je v tomto směru osobou nanejvýš povolanou. Už léta pomáhá svými články, televizními pořady i knihou „Jak se žije dětem s postižením“ bořit tabu okolo dětí s postižením a dodává sílu rodinám, které o takové děti pečují. Kromě prostých charakteristik jednotlivých postižení zde najdete lidské pochopení a vcítění do situace rodičů i informace o Rané péči – službě pro rodiny pečující o dítě s postižením a dalších podpůrných organizacích. Kapitola Mateřská centra a kontakty vás možná inspiruje k založení nového mateřského centra, nebo alespoň poradí, kde najít nejbližší mateřské centrum ve vašem okolí. Osobně si, coby maminka dvouletého kluka, velmi cením kapitoly Každodenní strasti i radosti. Sem se vešla spousta rad od těch, jak na dětský pláč, bolesti bříška a zoubků, přes první narozeniny k botičkám. Ale především: autorka nezapomíná na maminky! Dočtete se tu tedy, že „myslet i na sebe není sobectví“, že je opravdu třeba udělat si čas také na sebe a opravdu nemá smysl snažit se být „ideální matkou“. Možná to všechno víte, ale občas je dobré si to připomenout. V závěru knihy najdete řadu doporučených knih a užitečné kontakty. Ovšem spousta odkazů je uvedena přímo u jednotlivých kapitol.

Název knížky 300 rad… není přesný, protože obsah netvoří zdaleka jen rady, ale také úvahy, zamyšlení, moudrost, láska a hřejivé lidské teplo. Proto ji vřele doporučuji všem nastávajícím tatínkům, babičkám, dědečkům, švagrovým a kamarádkám jako krásný a užitečný dárek pro jejich „těhulku“, nebo čerstvou maminku.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola