Zahájení nebo obnovení zdravých činností

Zahájení nebo obnovení zdravých činností

Vést aktivní život a udržet se v tempu je někdy náročný úkol. Uvažujte o činnosti, které se nyní vyhýbáte, ale které jste se s potěšením věnovali, než se zhoršily vaše symptomy.

Možná vás těšil tělesný pohyb, společenský život nebo péče o dům. Obnovením této činnosti byste mohli posílit svou sebedůvěru a získat jistou kontrolu nad svými symptomy. Dbejte na to, abyste neočekávali nemožné: pokud jste přestali chodit pěšky, patrně jste v důsledku nedostatku pohybu ztratili kondici a neměli byste předpokládat, že se ihned vrátíte ke svým předchozím výkonům. Trpělivě obnovujte svoji bývalou výdrž. Zapište si, jaké symptomy pociťujete před cvičením a po něm. Rozvíjejte svou činnost po malých krůčcích. Pokud jste například dříve chodívali pěšky do obchodu na vzdálenost čtyř městských bloků, určete si jako cíl dva bloky a začněte zpočátku chodit na procházku přes půl bloku. Naplánujte si předem odměnu za dosažení cíle, abyste posílili a upevnili své nové zdravé chování. Zasloužíte si to!
Pokud jste přestali chodit do společnosti, protože se necítíte dobře, vyberte si člověka, kterého byste znovu rádi viděli. Zatelefonujte mu a domluvte si společný oběd. Při hovoru se vyhýbejte zdravotním potížím a soustřeďte se na příjemnou společnost, prostředí a jídlo. Jestliže se cítíte dobře, vyberte si nějakou společenskou nebo zábavnou událost a pozvěte přátele, aby se jí zúčastnili s vámi. Jakmile událost skončí, zkontrolujte svoje symptomy. Mějte na paměti, že se snažíte změnit své přesvědčení, jak tato činnost zhoršuje vaše symptomy. Chcete si dokázat, že zde neexistuje žádná příčinná souvislost. Je velmi pravděpodobné, že po dobré zábavě s přáteli se budete cítit lépe.
Jen Ross přestala chodit jednou týdně na pravidelná setkání svého bridžového klubu, protože onemocněla lupénkou a styděla se za své nehezké červené skvrny na kůži. Stranila se lidí a přiznala to jen své nejlepší kamarádce Catie, která v minulosti trpěla ekzémem. Nemoc výrazně zasáhla do Jenina života a Jen potřebovala mluvit o svých pocitech a zkušenostech, ale zanedlouho si uvědomila, že s Catie mluví většinou jen o svém zdraví. Jen se rozhodla, že to zkusí změnit. Požádala Catie, aby si spolu večer vyšly, a navrhla nová základní pravidla. Jen se za celý večer nezmíní o své nemoci a Catie se jí nebude ptát na zdravotní stav. Večer bez myšlenek na nemoc byl pro Jen novým a příjemným zážitkem. Zjistila, že je spojuje zájem o výtvarné umění, a naplánovaly si společnou návštěvu muzea. Jen si chvilkově uvědomovala svou nemoc, ale jakmile obrátila pozornost od svého problému k čilé konverzaci, zapomněla na ni.
Roger Dalton trpěl léta cukrovkou a v důsledku toho strádal bolestivými pocity. Po většinu dne pociťoval pálení a bodání v chodidlech a nepomohlo mu ani několik známých léků používaných ke zmírnění bolestí. Lékař mu sdělil, že už mu nemůže nijak pomoci. Sklíčený Roger zanechal dokonce i svého milovaného golfu. Celý víkend sedával doma s nohama nahoře a pálení v chodidlech se stále zhoršovalo. Rogerův kamarád Dave už se nemohl dívat na to, jak se Roger trápí, a odvezl ho na golfové hřiště. Na sklonku dne si Roger uvědomil, že si během hry ani nevzpomněl na svoje bolavé nohy a cítil se mnohem lépe, než když strávil celý den doma.
Pokud člověk převezme v rodině úlohu „nemocného člověka“, ostatní členové rodiny často převezmou jeho povinnosti. Vzdali jste se kvůli svému zdravotnímu stavu nějaké rodinné povinnosti nebo funkce, ale rádi byste ji znovu převzali? Seznamte rodinu se svým plánem a potom postupně začněte vykonávat činnost, která je pro vás důležitá. Pokud jste partnerovi přenechali vaření, můžete pro začátek jednou týdně připravit večeři. Začněte s jednoduchými pokrmy a požádejte rodinu, aby se postarala o úklid kuchyně. Jakmile si všimnete, že se vaše symptomy nezhoršily a vaše energie dokonce vzrostla, snadno se přesvědčíte, že vaření vašemu zdraví neškodí. Právě naopak – brzy zjistíte, že můžete znovu převzít některé povinnosti a spolu s nimi získat pocit spokojenosti a kontroly.