5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Konstruktivní nevěra vztah neohrozí

Konstruktivní nevěra vztah neohrozí

Autor: Barbara Čechová | Datum: 5.3.2008 | Vydání: 3/2008

Znají ji čtenáři rubrik poradna v Instinktu, serveru idnes a mnozí klienti. Jitka Douchová pracuje už dvacet pět let jako manželská poradkyně. Proto jsme společně podnikli sondu do současných manželských problémů.

Vedete internetovou poradnu na Ona dnes. Často tyto poradny na dálku sklouznou k pouhému dávání rad nebo opakování známých pouček. U vás se mi líbí, že s tazateli navazujete interaktivní vztah. Jaký z toho máte pocit?

Z internetové poradny mám velkou radost, protože dostávám mnoho kladných odezev. Samozřejmě mohu vždy poskytnout jen hodně rychlý a hodně hypotetický pohled zvenčí. Bohužel těch otázek bylo už tolik, že se to nedalo zvládat časově. Idnes to omezilo tak, že dotazy mohou pokládat jen ti, kteří nasbírají jakýsi věrnostní bonus. Tím poradna ztrácí kouzlo, protože dříve se k jednotlivým problémům chatovalo, teď tam má přístup jen velmi málo lidí. Líbilo se mi, když třeba nějaká holka napsala, že se zamilovala do svého nejlepšího kamaráda, já jsem odepsala a zároveň se ozvaly tři čtyři holky, které zažily to samé.

Jste manželskou poradkyní už dvacet pět let. Jaké jsou nové fenomény v porovnáním s dobou, kdy jste začínala?

V poslední době za mnou přicházejí často ženy, které nechtějí mít děti. Jsou to ženy, které žijí v dlouhodobém partnerském vztahu nebo i v manželství, ale děti odmítají. Není to jenom kvůli kariéře, příčinných faktorů je hodně, často se vztahují k tělu. Představa, že propůjčí tělo, které nemají samy rády, někomu dalšímu na devět měsíců, je pro ně neúnosná. Složitá bývá představa kojení. Tyto ženy si to většinou racionalizují a například říkají, že by nebyly dobré matky nebo že by nezvládly těhotenství. Je to časté u žen, které zažily disharmonické rodinné zázemí nebo měly chladné matky, které jim dávaly najevo, že se pro ně příliš obětovaly. Nebo jsou z rodin, kde se kladl velký důraz na výkon. Časté je to také u depresivních žen. Tyto ženy se musejí vyrovnávat s pocity viny, protože nejsou ve společnosti přijímány. Žena, která nechce mít dítě, je ve společnosti považována za špatnou.

Dohromady se toho ale mnoho nezměnilo. Lidé akorát mluví o věcech otevřeněji - například o své sexuální orientaci, o sexu obecně a také o nevěře. Život je svým způsobem stejný, takže se témata opakují. Jsou například nové fenomény spojené s mobily a maily, díky nimž se nevěra provalí v takové podobě, že to má rychle destruktivní dopad. Dříve bylo snazší nevěru zamaskovat a bazální partner se nic nedozvěděl, nebo ne tak detailně.

Častěji se také potkávám s případy virtuální nevěry. Zajímavý je nový fenomén nevěrných žen. Jsou to klientky, které mají velmi dobrý, kvalitní partnerský vztah, počítají s ním do budoucnosti a vedle toho si pořídí vyloženě sexuální vztah, který není o citu. Není ale ekvivalentem mužské sexuální nevěry.

V čem je rozdíl?

Mužská sexuální nevěra je postavená na hormonech - převážně testosteronu, čili mužských tělesných potřebách. Tyto ženy mají vedlejší vztahy kvůli něčemu jinému - je to jakýsi psychický doping, který doplňuje případné trhlinky, které se objevují v bazálním vztahu. Tyto nevěry slouží také jako sebepotvrzení žen, hlavně jejich atraktivity. S manželem, se kterým jste léta a o kterém víte, že s vámi počítá, už nemusíte dostávat tolik potvrzení sebe jako přitažlivé, krásné bytosti. Je to taková radost navíc.

Proč pak tyto ženy za vámi přicházejí?

Většinou, protože tomu nerozumí a trápí se pocity viny.

Je nevěra vždycky záporný fenomén?

Není! Já rozlišuji mezi konstruktivní a destruktivní nevěrou.

To se nemohu nezeptat: co je to konstruktivní nevěra?

To je nějaký psychický nebo sexuální doping pro lidi, kteří vnímají své manželství jako pohodové. Z manželství se postupem času stane pevný, korporativní, přátelský, týmový vztah. Může tam fungovat respekt, úcta, kooperace okolo dětí, peněz a společné zájmy, ale nemusí to vždy vést ke šťastnému sexuálnímu životu. Pokud se nevěra udrží jako vztah zaměřený pouze na intimitu a nedojde k velkému zamilování, tak je to nevěra konstruktivní. Může to být něco, co dává lidem dobrou náladu a přináší i pozitivní energii do manželství. Dokonce se díky mimomanželskému sexu výrazně zkvalitňuje sex manželský.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace