5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Manželský slib - dohoda, která (ne)platí?

Manželský slib - dohoda, která (ne)platí?

Autor: Eva Labusová | Datum: 3.2.2009 | Vydání: 2/2009

Na počátku manželství stojí slib vzájemné pomoci, podpory, věrnosti, soudržnosti. Už při uzavírání sňatku však mnohdy myslíme na pootevřená zadní vrátka… Co o manželství soudí 24 let ženatý psycholog Pavel Rous?

Proč má dnes tolik mladých lidí problém přijmout manželství jako celoživotní závazek?

Důvodů je mnoho – strach, že to nebude fungovat, chybějící představa, jak vlastně dobré manželství vypadá, když vztahy okolo se rozpadají, všeobecná nechuť k jakémukoli závazku. Zároveň se mi ale zdá, že mnoho lidí po blízkém vztahu touží, že zůstává vysokou hodnotou. Jedním z předpokladů dobrého manželského vztahu je, že do něho trvale investujeme. Je nutné se otevřít a být zranitelní, abychom se vůbec mohli přiblížit, a to vždycky představuje riziko. Myslím, že nezávazné manželství nebo vztah na zkoušku nejsou vlastně možné. Je to, jako bychom chtěli plavat v řece, a zároveň se nenamočit. Rozumím strachu mnoha lidí, kteří se bojí zklamání, a jsou proto opatrní. Na druhé straně je to právě tento strach, který často brání, abychom mohli kvalitní hluboký vztah v manželství vytvořit.

Je strach důvodem toho, že někteří raději volí cestu stále nových partnerských začátků?

Mnoho lidí se domnívá, že manželství je vztah, kde věci musí jít samy, a pokud tomu tak není, je potřebná změna. Manželství je v tomto pojetí spíše čekáním na zlatou rybku, která jednoho dne přece musí připlout! To vede k podcenění nutnosti práce na vztahu. Zlatou rybku je třeba objevit a pěstovat ve svém partnerovi. Někdy ji máme blíž, než si sami představujeme, a problém je v tom, že ji nedokážeme objevit a kultivovat. Každý vztah, který roste do hloubky, je někdy těžký. Člověk, který začíná stále nové vztahy, má většinou problémy s blízkostí. Nese se na povrchní vlně nového, začínajícího vztahu, ale nedokáže ho prohlubovat a udržet.

Měli bychom se na krize v manželství předem připravovat?

Vztahy zcela bez krizí neexistují, na určité aspekty krize se ale nelze připravit. Vždycky nás zaskočí. Důležitá je naše schopnost krizemi projít a nenechat je rozrůst do neřešitelných rozměrů. Každá krize odhaluje nás samotné a zároveň nám umožňuje vidět druhého takového, jaký je. To bývá dobrým začátkem reálného, autentického vztahu. Krize je ovšem také náročným a vyčerpávajícím obdobím, kdy ztrácíme půdu pod nohama, prožíváme hluboká zklamání. Pokud dokážeme přemýšlet o tom, jak je to i pro druhého těžké, nalézáme příležitost k novému přiblížení.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace