Portál.cz > Portál v médiích > Jungův životopis jako comics

Jungův životopis jako comics

Autor: Pavel Houser | Datum: 14.3.2002

Komiksová forma se zpravidla pokládá za vhodnou pro laické zájemce o určitý obor nebo dokonce pro děti či jedince se sníženou mírou gramotnosti. Anglický originál obrázkové knihy, kterou u nás právě vydalo nakladatelství Portál, se opravdu jmenuje "Introducing Jung". Troufám si však přesto tvrdit, že nejde ani tak o nějakou "úvodní" publikaci, ale Jungův životopis v podobě komiksu ocení především fajnšmekři.

Kniha nás provede Jungovým životem od jeho lehce bizarních chlapeckých úvah ("jsem tím, kdo sedí na kameni, nebo jsem kamenem, na kterém sedí on") po příchod k analýze a známou roztržku s Freudem, která je zde dokumentována na případu schizofrenního pacienta ("jsem švestkový koláč z kukuřičné mouky a Sigmund nerozumí případu, jako je můj"). Freud v Jungově přítomnosti dokonce dvakrát omdlí ("Jung mě, otce psychoanalýzy, chce zabít a mít krásnou matku psychoanalýzu celou sám pro sebe").
Carl Gustav Jung zapochybuje o sexuální podmíněnosti veškerých psychických poruch ("ztráta funkce reality při psychóze je tak extrémní, že musí zahrnovat ztrátu jiné pudové síly") a pak se začne věnovat svým vlastním teoriích o archetypech ("začal mě sledovat obrovský černý stín"). A aby paradoxů nebylo málo, na rozdíl od Freuda přitom Jungovým životem defilují zástupy žen, u kterých není nikdy zcela jasné, zda hrají roli pacientek, oddaných žaček či milenek.
Publikace stručně ilustruje Jungův vztah k takovým záležitostem jako je alchymie či astrologie, jeho typologii osobnosti (která je založena na čtyřech základních funkcích, myšlení, cítění, vnímání a intuici) a stejně tak objasňuje i ústřední pojem jeho myšlení, tzv. synchronicitu. Nechybí ani zmínka o aktivní imaginaci či Jungově proslulé Bolingenské věži ("když bylo Jungovi osmdesát let, cítil se dostatečně sebevědomý, aby přistavěl druhé patro").
A vše samozřejmě korunuje smrt. Poslední večer svého života pije Jung láhev svého nejlepšího vína, ve chvíli smrti se na jezeře zvedá bouře. Parareligiózní aspekt věci vše završuje a novověká legenda je na světě.
Protože Jungova psychologie je pokládána za velmi hlubokou až mystickou (někdy ovšem i pavědeckou), komiksová forma tvoří těžší látce výborný protipól. Pokud už myšlenky tohoto švýcarského analytika znáte, získáte je zde ve velmi bizarní podobě, která působí velmi humorným, respektive až místy černohumorným dojmem (Jung předpověděl, že Frank Millerová se zhroutí - následuje věta v komiksové bublině "nezhroutila se - zato já však ano"). Možná, že část těchto "hlášek" je dokonce původně nezamýšlených.
Ilustrace jsou navíc taktéž velmi vydařené, působí nejspíše dojmem doprovodu mordýřské literatury z doby asi před sto lety. Právě v této podobě před námi tedy defilují snové mytologické příšery (což je vzhledem k Jungovu zájmu o mytologii spojení velmi vhodné) i naše vlastní incestní přání - velmi půvabný je např. obrázek chlapce se svícnem, jak míří do pokoje své staré matky. Jung je jednou zpodobněn dokonce v podobě Kentaura ("našel jsem mnoho podob mezi mýty a vyjádřením duševně nemocných").
Opravdu si nejsme jistý, zda se jedná o knihu pro naprosté laiky, kdo však o počátcích psychoanalýzy již určitou představu má, bude se nad tímto komiksem minimálně výborně bavit. Milovníci literárních kuriozit a humoru ve stylu Monty Pythons by tuto knihu rozhodně neměli nechat bez povšimnutí.

Pavel Houser

VYŠLO TÉŽ NA SCIENCEWORLD.CZ:
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/page/877EC7E18D716DD2C1256B7B00584EE1


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0