Portál.cz > Aktuality > Co je štěstí?

Co je štěstí?

Autor: Petr Matějček | Datum: 9.2.2009

"Štěstí? Co je štěstí? Muuu-ška jenom zlatáááá ..." zapáleně vysvětluje profesor žákům v nezapomenutelném filmu pro pamětníky. I to je jedna z definic štěstí. Tento neuchopitelný fenomén se snažili definovat a rozkrýt myslitelé, filozofové, básníci, spisovatelé i umělci od dob, kdy se lidská společnost začala kultivovat a formovat.

Ruku v ruce s tím začali hledat významy přesahující pouhé pojmenování hmotných věcí či dějů. Výraz štěstí tak dostal mnoho definic, a přesto zůstává stále neuchopitelný. 

Takto definuje štěstí Sociologický slovník, jehož dotisk začátkem února uvedlo na trh nakladatelství Portál:

Štěstí (happiness)

 Stav lidské mysli spojený s realizováním osobních potřeb a schopností, úspěšným překonáváním překážek a zakotveností ve světě i v systému etických a sociálních hodnot. pojem natolik obecný, že jeho přesná definice není možná. Shody dosahují autoři především v tom, že jde o stav individuální a není v moci žádné instituce ani žádného jedince štestí druhému zařídit. Je ale možno vytvořit podmínky, ve kterých se druhý, pokud je využije, může cítit šťasten. O míře a charakteru těchto podmínek se potom diskutuje např. v oblasti psychologie, politologie nebo teologie. S-gie může poskytnout svá pozorování některých zákonitostí, které mohou být interpretovány jako více či méně průkazné indikátory lidského štěstí, krajním případem je např. míra sebevražednosti.

 
Se štěstím si lidé spojují i hmotné věci. Dle lidových pověr ho dokáží přilákat například podkovy zavěšené v domě.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0