Portál.cz > Aktuality > Co přeje Portálu k 25. narozeninám Jan Průcha

Co přeje Portálu k 25. narozeninám Jan Průcha

Datum: 22.6.2015

Portál spojil své působení s mnoha autory, ilustrátory, překladateli a dalšími spolupracovníky. Jejich přání nás těší a povzbuzují. Celý rok se s Vámi o ně budeme dělit.

Průcha Jan 03

Rád vzpomínám na to úžasné období prvních let po listopadu 1989. Těšili jsme se ze znovunabyté demokracie a ze svobodné vědy. Česká pedagogika a psychologie byly tehdy ještě v dost neobrozeném stavu a obě disciplíny potřebovaly ke své regeneraci také solidní publikační základnu. Tehdy jsem s obdivem pozoroval, že jakési nové nakladatelství Portál začalo vydávat zajímavé knihy oslovující jak učitele a rodiče, tak pedagogické teoretiky.

Jednoho dne roku 1994 se na mém tehdejším pracovišti (vedl jsem tehdy malý ústav na pražské pedagogické fakultě) objevili dva sympatičtí pánové z tohoto nakladatelství – šéfredaktor Jaroslav Schrötter a redaktor Dominik Dvořák. Zjistili jsme, že jsme naladěni na stejnou notu – oni hledali nové kvalitní tituly pro své nakladatelství, já a jiní kolegové jsme potřebovali publikační základnu pro své práce. Dohodli jsme, že jako první počin vytvoříme pro Portál Pedagogický slovník, který pak skutečně vyšel v roce 1995.

Od té doby se rozvíjela moje autorská spolupráce s Portálem trvající až dodnes. S Portálem je spjat můj profesní život, v Portálu jsem vydal své nejlepší knihy. S radostí jsem rovněž sledoval, že Portál poskytuje publikační příležitosti pro řadu českých pedagogických odborníků, také z nejmladší generace, a že tak přispívá k rozvoji pedagogické teorie a výzkumu stejně jako k poznávání a zlepšování edukační praxe.

Když se dívám na bohatou produkci Portálu, nejen knižní, ale také časopiseckou, jsem za jeho existenci vděčný. Nejen jako individuální autor knih, ale také za odvahu, s jakou se nakladatelství pouštělo do realizace rozsáhlých kolektivních projektů, jímž byla zejména Pedagogická encyklopedie (2009). Ještě jednu věc musím zdůraznit: V Portálu jsem se vždy setkával s pracovitými a slušnými lidmi, vstřícnými k autorům i k potenciálním čtenářům. Zároveň však oceňuji, že Portál důrazně dbá na odbornou kvalitu svých produktů, pečlivě si vybírá z poskytovaných nabídek.

Za to vše chci Portálu blahopřát k 25. výročí jeho skvělé působnosti a zároveň vyslovuji přání, aby se mu dařilo i v dalších letech v jeho užitečné službě pro odbornou společnost.

Jan Průcha

pedagogicky_slovnik_d_013

Prof. PhDr. Jan Průcha, DrSc., nezávislý expert a konzultant v oblasti pedagogického a andragogického výzkumu, zakladatel České asociace pedagogického výzkumu. Působil v mezinárodních vědeckých organizacích, je členem redakčních rad odborných časopisů, přednášel na českých i zahraničních univerzitách. Je autorem mnoha odborných knih a studií. V nakladatelství Portál vydal mimo jiné knihy Moderní pedagogika,Vzdělávání a školství ve světě,Přehled pedagogiky,Srovnávací pedagogika,Alternativní školy a inovace ve vzdělávání,Interkulturní psychologie, Předškolní pedagogika. V roce 2009 se zasloužil jako editor ovydání Pedagogické encyklopedie, která v Česku vyšla po dlouhých 70 letech. A Pedagogický slovník, jehož je spoluautorem, se stal nejprodávanější odbornou knihou Portálu za celou jeho 25letou existenci.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0