Portál.cz > Aktuality > Co přeje Portálu k 25. narozeninám Vladimíra Gebhartová

Co přeje Portálu k 25. narozeninám Vladimíra Gebhartová

Autor: Petr Ráček | Datum: 4.5.2015

Portál spojil své působení s mnoha autory, ilustrátory, překladateli a dalšími spolupracovníky. Jejich přání nás těší a povzbuzují. Celý rok se s Vámi o ně budeme dělit.

gebhartova

V mém věku uběhne den jako mávnutím proutku. Ale přesto: že by to bylo už tolik let, co jsem vcházela selskými vraty, přešla dvůr a pak stoupala po vachrlatých kovových schůdcích do redakce v prvním patře provizorní budovy? Ke spolupráci na původním českém kurikulu pro mateřské školy mě tehdy pozvala docentka Eva Opravilová a nelehký úkol nám tehdy pomáhala zvládnout redaktorka Jarka Fejková… Ale promiňte, že začínám blahopřání do dalších let takto osobně.

S odstupem let je třeba smeknout před dynamickým a zajisté i rizikovým nástupem ediční činnosti nakladatelství případně pojmenované Portálem, tedy vstupní branou do světa knih, které nám tehdy chyběly. Přehršle překladů nás mnohdy i trochu neuspokojovaly, jako celek ovšem produkce odpověděla na potřebu doby. Následné roky budou těžší obstát na naopak přesyceném knižním trhu, proto přeju tomuto seróznímu nakladatelství v rámci šťastného podnikání nepřekypovat v extenzitě, držet se svého profilu, a co se týče mého oboru věnovat větší kritičnost výběru beletristických textů. Nadále pak držím palce „rádcům“ různého typu, kteří budou pokud možno zábavnou formou přinášet podněty k tvořivým činnostem (včetně čtenářských) do rodin a do škol.

PhDr. Vladimíra Gebhartová vystudovala knihovnictví, češtinu a literární vědu na Filozofické fakultě UK. Po absolutoriu pracovala ve Výzkumném ústavu pedagogickém a po doplnění pedagogického vzdělání vyučovala na malotřídní škole. V letech 1960– 1973 působila na Katedře české a slovenské literatury FF UK, poté řídila 12 let časopis pro děti Sluníčko. K pedagogickému působení na vysoké škole, což znamenalo obory didaktika literární výchovy a dějiny i teorie literatury pro děti, se vrátila na Pedagogické fakultě UK. Po celou profesní činnost publikovala v řadě časopisů a účastnila se tvorby čítanek pro základní i speciální školy. Je autorkou středoškolské učebnice Literatura pro děti a vysokoškolské Jak a co číst dětem v MŠ (Portál, 2011). Jako spoluautorka se podílela na úspěšném a reeditovaném kurikulu E. Opravilové Rok v MŠ (Portál, 2010), opakovaně se vydávají její Říkadla a hry pro nejmenší (Portál, 2006). V poslední době pokračuje v sestavování čítanek pro speciální školy, příležitostně publikuje ve Zpravodaji pro APV, v tiscích Syndikátu novinářů České republiky a v časopise Xantypa. Současně se věnuje editorské činnosti. V roce 2011 byla oceněna Zlatou stuhou za celoživotní přínos literatuře pro děti, kterou uděluje Česká sekce mezinárodní společnosti pro dobrou dětskou knihu – IBBY.PhDr. Vladimíra Gebhartová vystudovala knihovnictví, češtinu a literární vědu na Filozofické fakultě UK. Po absolutoriu pracovala ve Výzkumném ústavu pedagogickém a po doplnění pedagogického vzdělání vyučovala na malotřídní škole. V letech 1960– 1973 působila na Katedře české a slovenské literatury FF UK, poté řídila 12 let časopis pro děti Sluníčko. K pedagogickému působení na vysoké škole, což znamenalo obory didaktika literární výchovy a dějiny i teorie literatury pro děti, se vrátila na Pedagogické fakultě UK. Po celou profesní činnost publikovala v řadě časopisů a účastnila se tvorby čítanek pro základní i speciální školy. Je autorkou středoškolské učebnice Literatura pro děti a vysokoškolské Jak a co číst dětem v MŠ (Portál, 2011). Jako spoluautorka se podílela na úspěšném a reeditovaném kurikulu E. OpravilovéRok v MŠ (Portál, 2010), opakovaně se vydávají její Říkadla a hry pro nejmenší (Portál, 2006). V poslední době pokračuje v sestavování čítanek pro speciální školy, příležitostně publikuje ve Zpravodaji pro APV, v tiscích Syndikátu novinářů České republiky a v časopise Xantypa. Současně se věnuje editorské činnosti. V roce 2011 byla oceněna Zlatou stuhou za celoživotní přínos literatuře pro děti, kterou uděluje Česká sekce mezinárodní společnosti pro dobrou dětskou knihu – IBBY.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0