Portál.cz > Aktuality > Co přeje Portálu k 25. narozeninám Zdeněk K. Slabý

Co přeje Portálu k 25. narozeninám Zdeněk K. Slabý

Datum: 27.7.2015

Portál spojil své působení s mnoha autory, ilustrátory, překladateli a dalšími spolupracovníky. Jejich přání nás těší a povzbuzují. Celý rok se s Vámi o ně budeme dělit.

Všechno mívá svou prehistorii. U mne tím předznamenáním ve vztahu s nakladatelstvím Portál byla Čítanka pro čtvrtý ročník základní školy, kterou jsme s Dagmar Lhotovou zcela osobitě a netradičně sestavili pro Státní pedagogické nakladatelství v roce 1993 za redakce Jaroslavy Fejkové. Když pak ona přešla jako redaktorka do Portálu, naše spolupráce s ní pokračovala, a tím jsme se ocitli jako autoři v podniku, který od počátku dbal o vyrovnanou literární a všeobecněji kulturní úroveň, což v devadesátých letech minulého století nebylo zcela samozřejmé. Víc: volba knížek, kterým pracovníci dávali přednost, souvisela s jejich nápaditostí a inspirativností. Do této první fáze patří Čtení a hraní k uzdravování od Dagmar Lhotové, v němž jsou zahrnuty mé pohádky (1999), což by i dnes mohly využít Loutky v nemocnici, a čítanka nejen pro mateřské školy Ani den bez pohádky, kde jsme byli rovnoprávnými spoluautory (2000). V tiráži byla opět uvedena Jaroslava Fejková, stejně jako u mých Nedokončených pohádek (2007), které nastartovaly současné období mé spolupráce s Portálem.

Musím jako odbočku uvést, že vyznávám osobní vazby ve vztahu autor – redaktor. Dokonce jsem svého času ve Zlatém máji na téma spisovatel a jeho redaktor inicioval rozsáhlou anketu, protože považuji nakladatelského pracovníka, který spoluzodpovídá za konečné znění knihy, za důležitou osobnost (osobnost, nikoli pouze osobu!). Sám jsem poznal redaktory různé, ale nikdy si nepřestanu vážit například Zdeňky Majerové z Lidového nakladatelství, s nímž je spojena jedna etapa mé činnosti (i za doby, kdy jsem měl být odříznut od literatury, prosazovala mé pohádky a překlady a pomáhala mi v kontaktech se spoluautory Meluzínky Minky, rekrutujícími se z různých zemí), ale i několika dalších včetně Jaroslavy Fejkové, která mi navrhla, abych se po čase ke svým nedokončeným příběhům vrátil a připojil k dětským závěrům s odstupem zakončení vlastní. Právě vzájemná osobní důvěra spřežení autor – redaktor je důležitá a přináší nejlepší výsledky. Což se mi v Portálu potvrzuje podnes včetně zdánlivých drobností, jako je ta, že na názor kritika, že by Nedokončeným pohádkám slušela pevná vazba, bylo reagováno hned v následujícím druhém vydání (2009).

Dalším bodem, který jsem v Portálu ocenil, je volba výtečných ilustrátorů. Adolf Born rozzářil Nedokončené pohádky tak, jak to umí jenom on, ale výrazným překvapením pro mne i pro čtenáře byl Eugene Ivanov, který mé Strašidelné pohádky (2011) povýšil do skutečně záhadných a nečekaných sfér. A konečně Hana Pavlátová, která ozřejmila zvláštnost mého pohádkového souboru A papoušek hledá svůj zelený klobouk (2015). Tato „podivná kniha pohádek“, kterou vzdávám hold svým oblíbeným pohádkářům takřka z celého světa, opět mohla vyjít především proto, že si ji umanula redaktorka Michaela Škultéty, se kterou jsme našli společnou řeč při volbě, co zařadit a co odložit na eventuální příště.

A v to příště věřím – jako věřím v další plodné roky nakladatelství Portál. Proto všem jeho pracovníkům v čele s šéfredaktorem Martinem Bedřichem přeji, aby i nadále vydávali tak hodnotné a pečlivě i nápaditě vypravené knihy, jako jsme toho svědky dnes. Neboť: kvalita se nezapře a je dlužno ji oceňovat.

Připíjím na příštích pětadvacet let Portálu!

a_papousek_hledal_svuj_zeleny_klobouk_m

Zdeněk K. Slabý je český spisovatel, publicista, kritik a překladatel. Věnuje se především literatuře pro děti a mládež a hudební publicistice. Napsal přes třicet knih pro děti a mládež, mnohé z nich byly přeloženy do několika světových jazyků. Byl dlouholetým redaktorem časopisu o dětské literatuře Zlatý máj a dramaturgem dětského divadla. Roku 2014 obdržel prestižní cenu Zlatá stuha za celoživotní přínos literatuře pro děti a mládež.

V Portále vydal tituly Nedokončené pohádky (2007, 2013), Strašidelné pohádky (2011) a letošní novinku A papoušek hledá svůj zelený klobouk.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0