Portál.cz > Aktuality > Děti se v galerii proletí vesmírem - POSLEDNÍ TÝDEN!

Děti se v galerii proletí vesmírem - POSLEDNÍ TÝDEN!

Datum: 31.7.2014

Viktorka a vesmírná dobrodružství je nejen název právě vydané komiksové knihy, ale také interaktivní výstavy, která je dětem otevřena do 12. října v Galerii umění pro děti GUD v Praze. Hlavní hrdinka Viktorka, žákyně galaktické školy, vás vezme do své lodi Lítavice a ve výstavních prostorách s ní prozkoumáte vesmír. Čeká vás množství her a zábavných aktivit. Přijďte si pohrát!

Nakladatelství Portál právě vydalo knihu komiksů pro děti Viktorka a vesmírná dobrodružství autorů Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka. A už 4. září byla zahájena stejnojmenná výstava v Galerii umění pro děti GUD v Praze 1.

Viktorka_A5_Portal_web_m

Kdo je Viktorka?

Viktorka je výzkumnice a žákyně galaktické školy. Putuje nekonečným vesmírem na palubě kosmické lodi Lítavice a spolu s pilotem Žabžou a navigátorem Flájem zažívá různá dobrodružství. Komiksové příběhy vycházely ve Čtyřlístku v letech 2004–2010, nyní je Portál vydává v ucelené knižní podobě.

Co vás čeká na výstavě?

  • Z kosmické lodi Lítavice je například krásný výhled, který si budete moci výtvarně dotvořit podle své představivosti.
  • Na některých planetách se můžete setkat s nebezpečnými tvory, které je možné zneškodnit pouze přesnou trefou míčkem.
  • Jedna z výstavních místností se promění v planetu plnou prapodivných kamenů, rostlin a tvorů.
  • V síti zavěšené pod stropem si užijete pocit beztížného stavu.
  • Určitě se vám bude líbit v „otevřeném kosmickém prostoru osvětleném hvězdami“, kde si nejen prohlédnete různá souhvězdí, ale sami si je taky sestavíte.
  • Komiks nemusí být jen na papíře. Na tabletech budou k prolistování vybrané Viktorčiny příběhy v elektronické podobě.
  • Každý návštěvník si bude moci z výstavy odnést památku – připínací placku s vlastnoručně vyrobeným obrázkem.
  • A ještě mnohem víc…

Tvůrčí dílny pro děti

Soboty a neděle, vždy od 14 hod., budou patřit tvůrčím dílnám pro veřejnost, které povedou vybraní hosté/autoři Portálu. Jejich přehled najdete zde a také  v kalendáři Portálu.

Výstavu doplní také bohatý doprovodný program pro školy. Každý všední den dopoledne mimo pondělí je vyhrazen tvůrčím dílnám pro děti z MŠ i ZŠ. Děti se při nich dozvědí důležité informace a samy si vyzkoušejí spoustu aktivit z oblasti literární, výtvarné, grafomotorické apod. Programy korespondují se základními vzdělávacími oblastmi RVP (Dítě a jeho psychika, Jazyk a jazyková komunikace, Umění a kultura a další). Jejich přehled najdete zde.

Galerie umění pro děti GUD
nám. Franze Kafky 24/3, Praha 1, www.galeriegud.cz
4. 9.-12. 10. 2014
otevírací doba: úterý-pátek 13-18 hod.
sobota-neděle 10-18 hod.

 O autorech

Klára Smolíková řadu let spolupracuje s dětskými časopisy, píše také přímo pro děti a vymýšlí scénáře ke komiksům i počítačovým hrám. Připravuje lektorské programy pro muzea (pro Národní muzeum nebo Husitské muzeum v Táboře), publikuje metodické materiály pro ZŠ a externě spolupracuje s Pedagogickou fakultou UK v Praze. V Portálu je spoluautorkou knih Hračky a masky z papíru, Chyťte Bycha, Ve škole straší, Šimonovy pracovní listy 11 a 12. Mezi její další úspěšné knihy patří např. Řemesla nebo komiks Husité.

Honza Smolík tvoří ilustrace a hádanky pro dětské časopisy, ilustruje knihy, učebnice, pracovní listy a výukové materiály, hravě vzdělávací weby i výstavní panely. Kreslí komiksy autorské i podle zadaných námětů a scénářů. Dlouhodobě spolupracuje s nevládními organizacemi, zvláště v oblasti environmentální výchovy. Pro Portál ilustroval např. Šimonovy pracovní listy 11 a 12, knihySkáčeme, běháme a hrajeme si na hřišti a pod střechou či Ve škole straší. Jeho ilustrace zdobí i mnohé další úspěšné tituly, např. Řemesla nebo komiks Husité.

Více o knize Viktorka a vesmírná dobrodružství včetně stažení obálky v tiskové kvalitě.

A Viktorka má taky svůj facebook. Přidejte se!


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0