Portál.cz > Aktuality > JAK SI MOHOU ROZUMĚT ČERVENÍ A MODŘÍ. NOVÁ KNIHA DANY MOREE NÁS UČÍ, JAK VYCHÁZET S JINAKOSTÍ.

JAK SI MOHOU ROZUMĚT ČERVENÍ A MODŘÍ. NOVÁ KNIHA DANY MOREE NÁS UČÍ, JAK VYCHÁZET S JINAKOSTÍ.

Datum: 26.10.2015

Publikace Základy interkulturního soužití se zabývá problémy, které kvůli uprchlické vlně bude řešit celá Evropa.

Ve spojení jiná kultura se dnes často používá slov střet. Dana Moree, autorka knihy Základy interkulturního soužití, přichází s praktickými příklady, jak může vypadat sžívání se s odlišným druhem kultury a učit se ji přijmout.

Nikoliv boj a vyloučení, ale pochopení pro odlišnost a potřeba se opravdu potkat. Zdůrazňuje, že jiná kultura nemusí nutně znamenat, že ten druhý je člověk jiného národa či země. Výzvou k poznání odlišné kultury může být i náš soused přes plot.

Setkat se s druhým a být otevřený pro jeho realitu sice pomáhá odstraňovat stereotypy a předsudky, ale nutně ještě nemusí vést ke kýženému výsledku - dokázat žít se zástupcem jiné kultury. Je potřeba mít ochotu ke změně.

„Nejde o to, aby docházelo k přetlačování, kdo se má komu přizpůsobit. Jde o respekt. Být ochotný pozměnit něco ze svých zvyklostí nebo svého chování ukazuje druhému, že respektujeme jeho svět. Že se mu chceme přiblížit,“ vysvětluje Dana Moree, která své zkušenosti čerpá nejen z pedagogických zkušeností, ale také z práce s herci z Divadla utlačovaných. Ti na představeních inspirujících se interkulturním sžíváním používají pro modré a červené paruky pro vyjádření odlišnosti.

Při setkáních s odlišnou kulturou jsme neustále konfrontováni také s tím, jak rozumíme své identitě. To často vyvolává nejistotu a obavy, které porozumění brání. Kniha čtivě a srozumitelně spojuje praktické ukázky a teorie multikulturality a zaujme běžného čtenáře stejně jako odborníka. Dana Moree se v ní soustředí na jednotlivce, který je v každodenních situacích vystavován jinakosti. Interaktivní cvičení k jednotlivým tématům pomáhají zasadit teorie o multikulturalitě do rámce běžné reality.

Dana Moree, autorka knihy, řekla : „Důvodem, proč jsem začala pracovat na této knize, byla snaha shrnout, co jsem se za posledních patnáct let dozvěděla o tom, jak kultura ovlivňuje situace, ve kterých jsme konfrontováni s něčím nečekaným nebo neobvyklým. Kultura v tomto pojetí neznamená jen etnicitu, ale zkrátka fakt, že dva lidé pocházejí z různých prostředí, ve kterých se naučili reagovat určitým způsobem. To, co je pro jednoho běžné, je však pro druhého zvláštní a nečekané.“

TK0
Dana Moree, vlevo redaktorka knihy Pavla LeRoch

TK1
Dana Moree s moderátorem Tomášem Feřtekem z EDUinu

TK2
Herci z Divadla utlačovaných předvádějí paruky Modrých a Červených...

TK3

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0