Portál.cz > Aktuality > JAK ŽÍT S PARTNEREM PO MRTVICI aneb Knižní poradna, část 7.

JAK ŽÍT S PARTNEREM PO MRTVICI aneb Knižní poradna, část 7.

Datum: 11.3.2013

Vašeho partnera postihla mrtvice a váš společný život se zásadně změnil. Jak se s tím vyrovnat? Jak se o něj starat? Nejste v tom sami! Každý třetí Čech z tisíce prodělal mrtvici. A vy se můžete naučit, jak znovu vybudovat svůj život s partnerem ke vzájemné spokojenosti. Pomocníkem vám bude kniha Soužití s partnerem po mrtvici, kterou dnes nakoupíte se slevou 50 %!

JAK ŽÍT S PARTNEREM PO MRTVICI aneb Knižní poradna, část 7.

Jak znovu vybudovat manželský vztah po mrtvici

Craig a Laura byli manželé 31 let. V době, kdy Craiga postihla rozsáhlá mrtvice, oba pracovali na plný úvazek a měli dospělou dceru. Craig předtím netrpěl žádnými zdravotními problémy a na osmapadesátiletého muže byl neobvykle aktivní – měl výborné skóre v pick-up basketu a často pracovně cestoval. Laura byla v době Craigovy mrtvice zdravá třiapadesátiletá žena, knihovnice, která plánovala odchod do důchodu. Craig a Laura rádi chodili na večeře do restaurací, do kina a na dlouhé společné procházky a vedli aktivní sexuální život. Často nebývali spolu, protože Craig tolik cestoval, ale vyhovovalo jim, že tráví určitou část času spolu a jinou odděleně. Zkrátka, byli si blízcí a jejich manželství bylo příjemné.

Craigova mrtvice začala „příšernou bolestí hlavy“. Šel si lehnout a – jak sám vzpomíná – nejspíš ztratil vědomí. Laura si myslela, že se vyspí a přejde ho to, ale, jak říká: „Slyšela jsem ho vydávat divné zvuky, uvědomila jsem si, že to není v pořádku, a zavolala jsem záchranku.“ Craiga převezli do místní nemocnice a poté vrtulníkem do oblastního traumacentra. Z jednotky intenzivní péče přešel na běžné oddělení a pak do rehabilitačního zařízení, kde zůstal několik týdnů. Původně měl rozsáhlé postižení řeči, polykání, hybnosti, paměti a zraku. Potřeboval krmit sondou do žaludku, protože nedokázal polykat, a musel mít močový katetr, nebo neovládal měchýř. Laura si vzpomíná, že „to bylo docela děsivé“. Ale neurochirurg se na to díval optimisticky a řekl jí, co může očekávat – totiž že se Craigův stav bude postupně zlepšovat. To Lauře dalo naději, která jí pomohla přežít následující týdny a měsíce.

Craig si pamatuje jen málo z toho, co se dělo předtím, než se přesunul do rehabilitačního střediska. Ačkoli nemohl mluvit, neboť měl oslabené svaly nutné k řeči, rozuměl tomu, co mu lidé říkají. Dokázal odpovídat ano či ne tím, že tazateli jednou nebo dvakrát stiskl ruku. Když nastal čas vrátit se domů, Craig pořád nemohl mluvit, viděl dvojitě, používal cévku a v sebeobsluze byl zcela závislý na Lauře a ošetřovatelkách. Musely ho koupat, oblékat, přesouvat na lůžko a na vozík, pomáhat mu s toaletou, krmit ho sondou a dávat mu léky. Vzpomíná si: „Duševně jsem byl připravený jít domů, ale potřeboval jsem hrozně moc péče. To břímě dopadlo na Lauru, protože já jsem se prakticky nemohl hnout. Dokázal jsem jen sedět na vozíku… a pospávat. A ty léky, proboha – musela všechny pilulky drtit na prášek a dávat je do výživové sondy.“

Po návratu domů Lauře ke složité a náročné péči o Craiga ještě přibyla nutnost zařizovat mu dopravu na četné ambulantní terapie a na lékařská vyšetření, a musela převzít správu rodinných financí, což dělal před mrtvicí Craig. Podařilo se jí odejít do důchodu pár měsíců předtím, než měla v plánu, takže se o něho mohla starat na plný úvazek. Podobně jako vy a váš partner, i Craig s Laurou zjistili, že se jejich život náhle drasticky změnil – vlastně se obrátil vzhůru nohama. Craigovo postižení a péče, kterou potřeboval, způsobily, že jejich situace byla mimořádně náročná. Přesto se dokázali přizpůsobit, zvládnout tu změnu, vydržet náhlá zlepšení i zhoršení v průběhu Craigova zotavování, uchovat si to, co bylo v jejich manželství nejcennějšího, a nakonec přehodnotit své role, chování a očekávání tak, aby byl jejich vztah i nadále uspokojivý.

Praktické tipy pro opětovné vybudování vztahu po mrtvici

 • Pokuste se určit silné stránky svého manželství. Popřemýšlejte o tom, jak jste s partnerem řešili problémy před mrtvicí a co dělalo z vašeho vztahu zdroj uspokojení a zábavy. Jakmile tyto silné stránky určíte, můžete na nich začít stavět, abyste se vypořádali s dopadem mrtvice na manželství.
 • Vy a váš partner máte jako pár jedinečné silné stránky, které charakterizují váš vztah, ale může vám prospět i uplatnění následujících strategií, které pomohly jiným párům:
 • sdílejte důsledky mrtvice,
 • proměňte „problémy“ v příležitosti,
 • naučte se vyvažovat čas, který trávíte spolu a odděleně,
 • udržte si smysl pro humor a
 • čerpejte společenskou podporu a pomoc od ostatních.

 

 • Popřemýšlejte o změně vztahových vzorců, které vám brání znovu vystavět váš vztah. Pokud jste měli například od partnera značný citový odstup, zkoumejte možnosti, jak se víc sblížit a lépe komunikovat. Pokud jste byli izolovaní od ostatních, pokuste rozšířit své společenské obzory, abyste mohli čerpat citovou podporu i praktickou pomoc od příbuzných a přátel.
 • Jestliže má váš partner trvalé kognitivní postižení, které ovlivňuje kvalitu vašeho manželství, následující strategie vám mohou pomoci udržet si s ním smysluplný vztah:
 • soustřeďte se na společné činnosti, kterých jste oba schopni a které vás těší,
 • posilujte citová a fyzická pouta s partnerem,
 • pochvalte se za to, co jste dokázali, a
 • dejte si svolení definovat svůj vztah jinak, stanovit si nové cíle a uzavřít nové dohody.

 

 • Má-li partner vážné behaviorální problémy či trpí demencí, požádejte o vyšetření a léčbu zkušeného psychologa či psychiatra. Možná budete muset změnit vlastní očekávání ohledně svého partnera a manželství a snažit se najít smysl a hodnotu v těch činnostech a kontaktech, kterých je partner stále schopen.
 • Když si připadáte jako v pasti a nedaří se vám dosáhnout žádných pokroků v budování vztahu, vyhledejte odbornou pomoc. Individuální či manželská terapie vám mohou pomoci najít způsob, jak situaci změnit.
 • Hledejte „světlé stránky“ – to, co je na vašem manželství stále dobré či ještě lepší než před mrtvicí. Některým dvojicím v tom pomohly následující věci:
 • vzájemný závazek,
 • důraz na pozitivní stránku své zkušenosti,
 • náboženská víra či spiritualita a
 • naděje a optimistický postoj.

Ukázka z knihy: Sara Palmer, Jeffrey B. Palmer: Soužití s partnerem po mrtvici

TATO KNIHA JEN DNES - 12. 3. 2013 - DO 24 HOD. V E-SHOPU PORTÁL SE SLEVOU 50 %! NEVÁHEJTE!

Více o KNIŽNÍ PORADNĚ


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0