Portál.cz > Aktuality > Každý je originál aneb Podpořte děti s autismem

Každý je originál aneb Podpořte děti s autismem

Datum: 18.10.2013

APLA – Asociace pomáhající lidem s autismem připravila s pomocí 11 umělců charitativní kalendář Každý je originál. Výtěžek z jeho prodeje poputuje na rozvoj rané péče pro děti s autismem. Podpořte dobrou věc – pořiďte si kalendář a přijďte 24. 10. do Meet Factory v Praze na jeho křest a na benefiční koncert.

Charitativní kalendář pomůže dětem s autismem

Kalendář s výmluvným názvem Každý je originál podpořilo 11 umělců. Prostřednictvím fotografií, na nichž pózují s dětmi s autismem, poukazují na to, že každý člověk je jedinečným originálem bez ohledu na profesi, věk či handicap. Na fotografiích Jany Hozové najdete Marka Ztraceného, Ondřeje Brzobohatého, Michala Malátného, Pavla Šporcla, Jiřího Langmajera, Jana Čenského, Petra Jandu, Lukáše Hejlíka, Michala Kavalčíka alias Rudu z Ostravy, Romana Buťu, Tomáše Staňka a Martina Křenka. Umělci i produkce se zřekli svých honorářů za účelem osvěty autismu.

Křest kalendáře proběhne 24. 10. 2013 od 18 hod . v Meet Factory v Praze 5 (Ke sklárně 15, Praha 5). Součástí křtu bude také benefiční koncert pro děti s autismem, na kterém vystoupí mj. Michal Malátný, Pavel Šporcl či Marek Ztracený. Budete se moci podívat i na výstavu obrazů, které vznikly při focení kalendáře.

Kalendář je prodejný a výtěžek z jeho prodeje poputuje na ranou péči organizace APLA. Koupíte ho od 25. 10. na www.kalendarapla.cz a v knihkupectvích Kanzelsberger.

apla

Kalendář žije ve fotografii
31. 10. 2013 začne také výstava obrazů – fotografií z kalendáře v OC Nový Smíchov v Praze 5. Během slavnostního zahájení bude připraven program pro dospělé i děti – autogramiáda a vystoupení některých interpretů z kalendáře.

Výstavu, kterou tvoří 13 velkoplošných panelů s obrazy z kalendáře i momentky z focení, tu můžete zhlédnout do poloviny listopadu. Poté putuje do Brna a Karlových Varů.

Co je autismus?

Autismus je vrozená vývojová porucha sociálního a emočního vývoje a komunikace, která ovlivňuje mnohé oblasti života a navenek se projevuje nestandardním chováním. Vývoj dítěte je narušen zejména v oblasti slovní a mimoslovní komunikace, vztahů s lidmi, vnímání a představivosti.

Modelový příklad člověka s diagnózou poruchy autistického spektra neexistuje. Stejnou diagnózu sdílí lidé nadprůměrně inteligentní i s mentální retardací, spontánně navazující kontakt i uzavření, klidní i aktivní s poruchami chování. Někteří lidé s touto diagnózou vyžadují speciální vzdělávání a neustálý dohled, jiní žijí samostatně, jsou úspěšní v zaměstnání a vedou spokojený rodinný život. Nicméně u všech lidí s touto diagnózou je vývoj v konkrétních oblastech narušen do té míry, že lze dopad poruchy na člověka a na jeho rodinu považovat za závažný a handicapující. S autismem se rodí už každé 100. dítě.

Pro rodiče to znamená nikdy nekončící péči o dítě s handicapem, na kterém to často není poznat a okolí ho vnímá jen jako divné a nevychované. Na dětech např. na vozíku jejich handicap vidíte hned, na dětech s autismem nikoliv a rodiče se mnohdy dostávají do velice nepříjemných situací, jejich děti jsou často terčem posměchu a šikany. Autismus není jen módní nálepka, je to diagnóza, se kterou se potýká spousta dětí a jejich rodičů. Kvůli vládním škrtům není jejich situace vůbec jednoduchá.

Co je organizaci APLA?

APLA - Asociace pomáhající lidem s autismem je občanské sdružení poskytující služby psychologické, psychiatrické, sociální a vzdělávací. Pražské poradenské středisko má celorepublikovou působnost a poskytuje největší nabídku služeb pro lidi s poruchou autistického spektra (PAS) v České republice. V oblasti diagnostiky zde pracuje psychiatr a psycholog. O rodiny s předškolními dětmi se stará tým pracovníků rané péče. Speciální pedagogové sestavují pro děti, žáky a studenty individuální vzdělávací programy, spolupodílí se poradensky na zařazování dětí do předškolních a školních zařízení, poskytují školám a školkám odborné poradenství. Vyškolení terapeuti vedou individuální i skupinové nácviky sociálních dovedností nebo analyzují a řeší problémové chování. Někteří pracovníci poskytují odborné poradenství pobytovým zařízením sociální péče, které mají v péči klienty s PAS.

APLA Praha je současně registrovaným poskytovatelem terénních a pobytových sociálních služeb a realizuje programy podporovaného zaměstnávání. Provozuje ojedinělé celoroční pobytové zařízení pro osoby s autismem a těžkým problémovým chováním. Od června 2010 je APLA Praha stálým členem a členem správní rady mezinárodní asociace neziskových organizací Autism - Europe se sídlem v Bruselu, která prosazuje zájmy a práva lidí s autismem a jejich rodin v Evropě.

„Pomáháme světu porozumět autismu a lidem s autismem porozumět světu.“

Autismus v knihách
Nakladatelství Portál dlouhodobě vydává knihy s tématem autismu. Jsou mezi nimi jak odborné tituly, tak příručky pro rodiče vychovávající dítě s PAS i beletristické příběhy lidí s autismem.
Podívejte se na aktuální nabídku.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0