Portál.cz > Aktuality > Komiksová výstava o Viktorce pokračuje v Chodovské tvrzi

Komiksová výstava o Viktorce pokračuje v Chodovské tvrzi

Datum: 16.1.2015

Viktorka a vesmírná dobrodružství je název komiksové knihy Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka a také interaktivní výstavy pro děti. Od 3. února zve Viktorka, žákyně galaktické školy, děti na výpravu do vesmíru - v Malé galerii Chodovské tvrze v Praze 11. Dva měsíce tu na děti budou čekat hry a zábavné aktivity.

viktorka_chodovska_tvrz_letak

Knížka komiksů pro děti Viktorka a vesmírná dobrodružství autorů Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka vyšla v létě 2014. Souběžně s jejím vydáním se návštěvníkům otevřela také stejnojmenná hravá výstava v Galerii umění pro děti GUD v Praze. Úspěch výstavy přiměl autory a nakladatelství Portál, aby pro Viktorku našli další výstavní prostory – tentokrát v Chodovské tvrzi, kde Viktorka malé návštěvníky přivítá 3. února.

Viktorka je výzkumnice a žákyně galaktické školy. Putuje nekonečným vesmírem na palubě kosmické lodi Lítavice a spolu s pilotem Žabžou a navigátorem Flájem zažívá různá dobrodružství. Komiksové příběhy vycházely ve Čtyřlístku v letech 2004–2010, Portál je vydal v roce 2014 ucelené podobě. Kniha zaznamenala na trhu velký ohlas. Doprovází ji zájem médií, řada pochvalných recenzí a největším dosavadním oceněním bylo její zařazení do katalogu Nejlepší knihy dětem 2013/2014, kam se ročně probojuje pouze 35 titulů české produkce pro děti (vydává SČKN a česká sekce IBBY).

Interaktivní výstavu, stejně jako ilustrace v knize, po výtvarné stránce připravil Honza Smolík. „ Během prohlídky děti, podobně jako Viktorka v knize, odstartují na meziplanetární výpravu. Vše bude záviset na jejich fantazii a ochotě si hrát,“ vysvětluje koncepci expozice. Děti budou svými aktivitami výstavu neustále vlastnoručně dotvářet. Určitě například mají svoji představu, jak vypadá mimozemšťan, a tu hned na místě ztvární. Na některých planetách se mohou setkat s nebezpečnými tvory, které je možné zneškodnit pouze přesnou trefou míčkem. A kdo by si nechtěl sestavit svoje vlastní souhvězdí? Motivaci k přečtení celé knížky pak dodá jedenáct závěsných panelů s ukázkami z jednotlivých Viktorčiných komiksových příběhů. A každý cestovatel vesmírem si může z výstavy odnést taky svoji vlastnoručně vyrobenou kosmickou placku!

Každé úterní a čtvrteční dopoledne je vyhrazeno tvůrčím dílnám pro děti z mateřských
i základních škol
. Autorsky je připravila Klára Smolíková. „ Tematicky se budou vztahovat k Rámcovým vzdělávacím programům pro předškolní a základní vzdělávání, a učitelé je tak mohou vhodně zařadit do výuky. Věnovat se budeme komiksům, jejich historii a použití, specifickému komiksovému vyjadřování. Děti si vyzkouší navrhnout vlastní texty do bublin, doplní si komiksové stripy, vytvoří vlastní komiks , popisuje zkušená autorka.

Po celou dobu výstavy můžou děti soutěžit o Viktorčin dárkový balíček. Stačí vypravit se do galerie, odpovědět na několik otázek a poslat e-mailem správné odpovědi. Každý týden jeden výherce dostane Viktorčin dárek s překvapením. A kromě toho od 4. do 11.  2. probíhá také soutěž o tři volné rodinné vstupenky na výstavu. Více o obou soutěžích najdete zde. Knížku je možné zakoupit přímo v pokladně Chodovské tvrze, stejně jako třeba Viktorčinu placku, samolepku nebo rozvrh hodin.

Galerie v Chodovské tvrzi je místem s bohatou historií, která sahá až do 13. století. Svou stávající programovou nabídkou se však pohybuje v aktuální současnosti. Viktorce a jejím návštěvníkům tak nabízí krásný a současně velmi přátelský prostor, v němž se k vystaveným exponátům mohou nejen přibližovat, ale jsou přímo vybízeni, aby se jich dotýkali a hráli si s nimi. Výstava Viktorka a vesmírná dobrodružství v Chodovské tvrzi se tak řadí k projektům, které podporují rozvoj (nejen) dětské fantazie, zábavy a kreativity.

Výstava bude zahájena vernisáží 3. února v 17 hod. O den později se otevře veřejnosti a potrvá až do 28. března.

 

Chodovská tvrz – Malá galerie

Ledvinova 9/86, 149 00 Praha 4 www.chodovskatvrz.cz
3. 2.-28. 3. 2015
otevírací doba: úterý-neděle 13-19 hod.
vstupné: dospělí 50 Kč, děti, senioři a přátelé Chodovské tvrze 30 Kč
Doprava: Metro C – stanice Chodov, 10 min. chůze nebo odtud autobusem č. 125, 136, 213, 293 -zastávka Chodovská tvrz
mapa
 

 

 


O autorech:

Klára Smolíková se v současnosti plně věnuje psaní knih a popularizaci aktivizačních metod, kterými lze vést dětské čtenáře ke čtení. Dlouhodobě se zabývá muzejní pedagogikou a pro řadu muzeí připravila lektorské programy nebo dětské linky výstav a expozic. Je autorkou mnoha vzdělávacích materiálů a spoluautorkou několika učebnic. Řadu let učila studenty knihovnictví a externě spolupracuje s Pedagogickou fakultou UK v Praze. V Portálu je spoluautorkou knih Hračky a masky z papíru , Chyťte Bycha, Ve škole straší, Šimonovy pracovní listy 11 a 12. Mezi její další úspěšné knihy patří např. Řemesla, Jak se staví město, Vynálezce Alva nebo komiks Husité.

 Honza Smolík tvoří ilustrace a hádanky pro dětské časopisy, ilustruje knihy, učebnice, pracovní listy a výukové materiály, hravě vzdělávací weby i výstavní panely. Kreslí komiksy autorské i podle zadaných námětů a scénářů. Dlouhodobě spolupracuje s nevládními organizacemi, zvláště v oblasti environmentální výchovy. Pro Portál ilustroval např. Šimonovy pracovní listy 11 a 12, knihySkáčeme, běháme a hrajeme si na hřišti a pod střechou či Ve škole straší. Jeho ilustrace zdobí i mnohé další úspěšné tituly, např. Řemesla, Jak se staví město nebo komiks Husité.

Více o knize Viktorka a vesmírná dobrodružství včetně stažení obálky v tiskové kvalitě.

Viktorka má také svoji vlastní facebookovou stránku.

 

Viktorku si můžete pozvat i do školy nebo knihovny: Klára Smolíková vede interaktivní pořady (nejen) o komiksu, s nimiž navštívila již desítky základních škol. Ohlasy na tvůrčí dílny najdete rovněž na facebookové stránce Viktorky.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0