Portál.cz > Aktuality > Mezinárodní den Alzheimerovy choroby – 21. září

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby – 21. září

Datum: 16.9.2013

21. září si připomínáme Mezinárodní den Alzheimerovy choroby, onemocnění mozku, kterým podle odhadů trpí přibližně 40 milionů lidí na světě a počet nemocných raketově roste. Život s nemocí ani život s nemocným nejsou snadné. Kniha Mathildy Regnault Alzheimerova choroba je určena především pro blízké nemocných a poskytuje praktické rady, jak zvládat každodenní péči. Až do konce týdne ji získáte v e-shopu Portál s 30% slevou.

pictureprovider

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci. Němec Alois Alzheimer byl první, kdo toto onemocnění popsal. Příčina vzniku nemoci dosud není známa, její průběh však ano. Změny postupně působí rozpad nervových vláken a nervových buněk, Alzheimerovou chorobou se mění také látková činnost mozku.

Podle odhadu trpí touto nemocí přibližně 40 milionů lidí, v České republice je to přes 120 tisíc osob. Pokud nebude nalezena a zavedena účinná léčba, odhadují odborníci, že do roku 2050 vzroste počet nemocných v celém světě minimálně na 115 milionů případů. Určení správné diagnózy je přitom důležitou podmínkou pro zahájení včasné a správné léčby, její úspěšnost i pozdější kvalitu života nemocných.

Soužití s člověkem trpícím Alzheimerovou chorobou klade velké nároky na jeho okolí, blízcí nemocných potřebují být dostatečně informováni o nemoci, jejích projevech, možnostech léčby apod. Kniha Alzheimerova choroba francouzské publicistky Mathilde Regnault nabízí takovou pomoc. V podobě praktické a srozumitelné příručky poskytuje podrobné a všestranné rady týkající se každodenní péče. Dává návod, jak jednat v různých situacích v kontaktu s nemocným, jak s ním komunikovat, co zajistit, kam se obrátit o pomoc, jak se starat o lékařskou péči, jak zároveň zůstat přítomen i ve své rodině a nepřestupovat hranice svých sil.

Příbuzní a blízcí nemocných se zde dozvědí, jak reagovat na stanovenou diagnózu, jak nemocnému pomoci psychicky zvládnout novou situaci, jaké existují možnosti léčení a které z nich je aktuálně vhodné, jak se nemoc bude pravděpodobně vyvíjet, jak řešit případné umístění nemocného do instituce apod. Závěrem kniha přináší užitečné kontakty v České republice. Knihu opatřila předmluvou a doporučuje české veřejnosti také doc. MUDr. Iva Holmerová, předsedkyně České azheimerovské společnosti.

Informační osvěta v souvislosti s Alzheimerovou chorobou je natolik důležitá, že od roku 1994 byl dokonce stanoven jeden den v roce jako Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci – 21. září. Informační kampaň podporuje i nakladatelství Portál právě knihou Alzheimerova choroba. Český knižní trh totiž stále poskytuje málo populárně-naučné literatury k tomuto onemocnění, které někteří odborníci přirovnávají k epidemii či metle 21. století.

K tématu Alzheimerovy choroby jsme pro vás připravili speciální akční nabídku v e-shopu Portál. V týdnu 16. – 22. 9. 2013 si vyberte si z osmi knih se slevou 30 %. Nabízíme jak rádce pro zdraví, tak knihy pro trénink mozku, regeneraci ad.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0