Portál.cz > Aktuality > Lékařem 13 měsíců bez pitné vody a elektřiny. V Kambodži po Pol Potovi

Lékařem 13 měsíců bez pitné vody a elektřiny. V Kambodži po Pol Potovi

Datum: 12.2.2016

„Většina lidí mladší 35 let neví, kdo byl Pol Pot. V době, kdy je ve světě několik potenciálních Pol Potů,“ říká parazitolog Michal Giboda, který na počátku 80. let 20. století pracoval jako lékař v zemi, kde byla většina doktorů předtím vyvražděna. Kniha Léčit a přežít vychází z jeho deníkových záznamů.

Lékařem 13 měsíců bez pitné vody a elektřiny. V Kambodži po Pol Potovi

Mimo hlavní město, chráněn vojáky léčil ve městě Takeo Kambodžany, kteří přežili hrůzy polpotovského režimu. „Knížka vzešlá z deníkových záznamů je hold mým kolegům. Mnozí z nich už zemřeli poznamenaní pobytem v jednom z nejhorších koutů tropického světa. Při vzpomínce na Takeo se mi ale hlavně vybaví uspokojení z vlastní práce a naplnění smyslu života. Nesmyslnost práce popírá smysl vlastní existence,“ dodává Michal Giboda.

Únos a vraždění radikálních islamistů přežili dva. Poslední mnich z Tibhirine podává osobní svědectví.

Parazitolog Michal Giboda díky své profesi strávil mnoho let v exotických destinacích jako je Portoriko, Laos, Kambodža nebo Jemen. „Lidé mi říkají, že jsem hodně cestoval, ale já v těch zemích pracoval, žil jsem jako jeden z místních. Jenom tak se dostanete k podstatě podmínek života, povaze lidí a porozumíte zemi,“ vysvětluje Giboda. Vzhledem k pestrosti zemí, kde žil, prý líp rozumí i současným pohybům ve světě. „Jako obyvatel malé země jsem poznal, že svoje místo v globalizovaném světě si můžeme obhájit jen svojí vzdělaností a sebevědomím.“

Pro mladé, kteří chtějí pomáhat jako kdysi on ve vzdálených krajích, má pochopení. A také rady. „Kromě zjištění co nejvíc informací o dané zemi pomáhá umět kromě angličtiny jazyk té země. Lidé to velmi docení a hned si získáte přátele. A vůbec nebude vadit, že nemluvíte gramaticky perfektně, to vám prominou.“ Za nejpodstatnější považuje kvalifikaci, se kterou člověk přijíždí a pomoc nabízí. „Kdo má touhu pomáhat, ať nezapomíná, že všude chtějí kvalifikované odborníky. Pomocné sily jsou vždycky k ,dostání‘ ."

Zajímají Vás autentické zážitky dobrovolníků? Ve Středoafrické republice strávil rok jako učitel.

Kniha Léčit a přežít je autentickým záznamem o práci člověka v tropických podmínkách v zemi zdevastované válkou a plné strachu, ale i nadějí. Exotická každodennost života nemocnice se prolíná s osudy různých lidí, s nimiž se autor setkal, a vůbec celé Kambodže. Nedílnou součástí je autorova sebereflexe toho, co s člověkem dělá rok v extrémních podmínkách služby.

Rozhovor s Michalem Gibodou o Kambodži a Portoriku

Z knihy:

(o vodě)

Přiváží do nemocnice kalnou vodu z jezera Takeo v hektolitrových plátěných vacích. V nemocnici ji přelije do betonové kádě, odkud si pacienti berou vodu na pití, vaření, mytí atd. Když UNICEF

vyvrtal v nemocnici studnu s pitnou vodou, pacienti ji přijali rezervovaně. Moje laborantky mi řekly, že „nemá chuť“ – scházely jí miliardy mikroskopických živočichů, kteří vodu z jezera ochucovali.

(o zaminovaných lesích)

Vznikl šest set kilometrů dlouhý pás táhnoucí se džunglí, který dostal jméno K5 (Kar Korpier pram). V něm byly rozmístěny dva až tři miliony min. Rudí Khmerové později zaminovali většinu rýžových polí a po jistou dobu téměř znemožnili sklízet úrodu v zemi. Tento zaminovaný pás v džungli káceli chudí Kambodžané, kteří neměli dost prostředků na to, aby se z povinnosti tříměsíčního kácení „vykoupili“.

(o duševně nemocných)

V těchto krajích nejsou psychiatrická oddělení v nemocnicích či psychiatrické ambulance, člověk s podivným chováním je přirozeně začleněn do místní komunity, není ostrakizovaný nálepkou psychopat, blázen, schizofrenik apod. a ani on sám se nevnímá jako psychózou postižený pacient. V „objetí“ rodiny a vesnice snáší svůj úděl, aniž si je vědom své jinakosti. A že nedostává medikamenty k modulaci činnosti mozku, to jeho stav nemění. Co více dostává pacient od moderní psychiatrie? Kambodžský pacient je sice vnímán jako zvláštní, ale je mezi svými, nevyhnaný na okraj společnosti.

Lékařem 13 měsíců bez pitné vody a elektřiny. V Kambodži po Pol Potovi

O autorovi:

RNDr. Michal Giboda, CSc., původem ze Slovenska, je parazitolog, který svou profesi uplatnil při práci v Kambodži, Laosu, Jemenu, na Kubě, v Kanadě a Portoriku, kde pracoval šest let na soukromé lékařské škole jako vedoucí katedry mikrobiologie. Publikoval přes 80 vědeckých prací v impaktovaných časopisech, většinou zahraničních. Pracoval pro Československou televizi jako publicista a režisér, je členem syndikátu novinářů České republiky. V roce 2002 založil občanské sdružení Dialog vědy s uměním, jehož je předsedou.

Knihu můžete zakoupit zde.

Ukázky z knihy zde.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0