Portál.cz > Aktuality > MOTIVUJTE DÍTĚ S AUTISMEM HRAČKOU aneb Knižní poradna, část 18.

MOTIVUJTE DÍTĚ S AUTISMEM HRAČKOU aneb Knižní poradna, část 18.

Autor: Petr Ráček | Datum: 27.3.2013

Vychováváte nebo vzděláváte dítě s autismem? Zkuste pro rozvoj jeho komunikačních dovedností využít různé hry a hračky, třeba bublifuk. Inspiraci vám přinese kniha 300 her pro děti s autismem, kterou dnes nakoupíte se slevou 50 %!

pictureprovider

MOTIVUJ MĚ HRAČKAMI

Existuje spousta hraček, se kterými si děti rády hrají. Mezi hračky pro slavnostní příležitosti patří třeba bublifuky, nafukovací balonky, tahací autíčka, hračky na klíček – to jsou jen některé, jež se dětem líbí. Tyto typy hraček najdete v obchodech s levným zbožím, v oddělení hraček supermarketů, případně si je můžete objednat v e-shopech. Bohužel tyto hračky jsou sice levné, ale dlouho nevydrží. Jsou však často vynikající při rozvíjení sociálních vztahů mezi vámi a dítětem. Dítě často potřebuje pomoc, aby vědělo, jak si hrát s těmito hračkami, a to ho přinutí, aby s vámi komunikovalo.

Abyste udrželi zájem o tyto „společenské hračky“, doporučuji uložit je z dosahu dítěte. Nebude-li mít dítě k těmto hračkám volný přístup, tak snadno ho neomrzí. Dítě se také naučí, že některé hračky využíváme jen při určitých příležitostech, a jeho zájem o ně potrvá déle. Tyto „společenské hračky“ můžete použít i jako odměnu nebo motivaci, když potřebujete, aby dítě ukončilo nějakou oblíbenou činnost, například dovádění v parku. Bývá obtížné odvést pozornost dítěte od aktivity, kterou má rádo, ale pokud mu naznačíte, že po skončení této činnosti si bude moci hrát se „společenskými hračkami“, pak vás pravděpodobně poslechne.

Když se chystáte hrát si se společenskými hračkami, přineste krabici a ukažte dítěti, co je uvnitř. Můžete o každé hračce říci pár slov, když ji vyndáváte z krabice, nebo naopak uklízíte. Snažte se, aby dítě na krabici nedosáhlo, aby si nemohlo vzít všechno najednou. Použijte případně víko, aby se dítě učilo, že si hrajeme vždy jen s jednou hračkou.

Začínáte-li hrát společenské hry, je výhodné dovolit dítěti, aby si samo vybralo, kterou hračku chce nejdříve. Nenutíme ho zpočátku do formální konverzace. Napomůže to k tomu, že zábava začne nenuceně v dobrém tónu. Po chvilce, když se dítě s hračkou vydovádí, můžete povzbuzovat dítě ke komunikaci tím, že mu ztížíte možnost dostat další oblíbenou hračku nebo začít novou zábavnou hru. Můžete také učit dítě pojmy chci a nechci tím, že mu pomocí obrázků sestavíte větu: „Chci bublifuk.“ Můžete je učit také termíny nahoru a dolů, když dítě požádáte, aby naznačilo, kam chce bubliny foukat.

Společenské hračky jsou zábavné pro každého a ke hře můžete pozvat ostatní členy rodiny či kamarády. Pomáhá to dítěti učit se střídavé hře, brát ohled na ostatní a sdílet s ostatními radost ze společné hry.

BUBLIFUKY
Foukání bublin se dá využít k mnoha jednoduchým a různorodým aktivitám, jimiž rozvíjíme komunikační dovednosti. Například procvičujeme funkční využití jazyka, vysvětlujeme význam pojmů nahoru a dolů, malý a velký, jeden a více, skákat, dupat a tleskat, foukat, počítat.

NÁPADY K VYZKOUŠENÍ

Chyť bublinu
Při vyfukování bublin z bublifuku má dítě příležitost bubliny sledovat, hrát si s nimi a reagovat na ně. Některé děti baví, když si mohou samy bubliny vyfouknout nebo je praskat.

Malé a velké bubliny
Když foukáme rychle, jsou bubliny malé, a foukáme-li pomalu a jemně, jsou bubliny větší. Než začnete foukat, můžete se dítěte zeptat, jaké bubliny chce.

Bublifuky různých velikostí a tvarů
Bublifuky jsou k dostání v různých velikostech a tvarech. I když tvar bublifuku nemění tvar bubliny, dítě si většinou rádo vybírá z určitých tvarů a velikostí bublifuků.

Plácání, dupání, tleskání
Povzbuzujte dítě, aby bubliny praskalo několika způsoby. Například můžete praskat bubliny prsty, tleskáním nebo na ně šlapat. Zapojíte-li fantazii, může dítě bubliny ničit jednotlivými částmi těla – nosem, kolenem apod.

Bubliny, kam se podíváš
Požádejte dítě, ať si vybere, kam by chtělo bubliny foukat. Může je foukat na dveře či na okno (déle vydrží) nebo na různé části těla. Některé děti mají rády, když je bubliny šimrají na bříšku či chodidlech.

Nahoru a dolů
Bublin lze s výhodou využít k výuce pojmů nahoru a dolů. Začněte s tím, že vyfouknete bublinu nahoru a řeknete: „Bublina letí nahoru.“ Povzbuzujte dítě, aby používalo obě slova. Stejně postupujte při učení termínu dolů.

Bublinový volejbal
Můžete hrát bublinový volejbal tak, že budete s dítětem foukat bubliny proti sobě, dokud neprasknou. Můžete si připravit jednoduchou síť napnutím provázku mezi dvě židle.

Voňavé bubliny
V obchodech je bohatý výběr bublifuků, některé dokonce voní. Můžete dítě motivovat tím, že si vybere nějakou vůni, nebo můžete nechat dítě hádat, čím bubliny voní. Nevadí, když dítě vůni bublin neuhodne. Důležité je, aby se zapojilo do hry.

Počítání bublin
Počítáním vyfouknutých bublin se dítě může zdokonalovat v počítání zábavnou formou. Uvědomte si, že bubliny mohou prasknout, a proto je třeba počítat rychle.

Ukázka z knihy: Simone Griffin, Dianne Sandler: 300 her pro děti s autismem

 

TATO KNIHA JEN DNES - 27. 3. 2013 - DO 24 HOD. V E-SHOPU PORTÁL SE SLEVOU 50 %! NEVÁHEJTE!

Více o KNIŽNÍ PORADNĚ


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0