Portál.cz > Aktuality > NEJROZSÁHLEJŠÍ ČESKÝ PSYCHOLOGICKÝ SLOVNÍK PRÁVĚ VYŠEL

NEJROZSÁHLEJŠÍ ČESKÝ PSYCHOLOGICKÝ SLOVNÍK PRÁVĚ VYŠEL

Datum: 30.8.2010

Nakladatelství Portál připravilo na 2. pololetí několik titulů s přívlastkem nej. Prvním z nich je Velký psychologický slovník z pera našich předních odborníků - Pavla a Heleny Hartlových. Téměř 20000 hesel na 800 stranách! Přečtěte si rozhovor s autory o jejich celoživotní lásce k psychologii i lexikografii.

ROZHOVOR S doc. PAVLEM HARTLEM a PhDr. HELENOU HARTLOVOU, autory VELKÉHO PSYCHOLOGICKÉHO SLOVNÍKU

Váš Psychologický slovník vyšel v Portálu ve dvou verzích: jednou jako Stručný, podruhé jako velmi obsáhlé dílo o 11 000 hesel. Co Vás vedlo k tomu znovu se k tématu vrátit a slovník tak zásadně rozšířit (Velký psychologický slovník obsahuje téměř 20 000 hesel)?
Jako první v Portálu vyšel roku 2000 Vámi zmiňovaný Psychologický slovník středního rozsahu o 11 tisících hesel, pod iniciativní redakcí Dominika Dvořáka. Dílo příznivě přijali odborníci i trh, ale po čase se ozvali knihkupci s tím, že chybí slovník menšího rozsahu, levnější, pro běžné uživatele, čtenáře románů a populárních časopisů. Tak vznikl v roce 2004 Stručný psychologický slovník. Byla vyřazena hesla svou podstatou spíše filozofická, sociologická, etická, medicínská. V plné míře byla ponechána psychopatologie. Tato práce nám zabrala více než rok a krácení bylo spíš bolestné než příjemné. Proto jsme se s radostí vrátili k vyhledávání, studiu nové literatury a tvorbě nových hesel. Psychologie a hraniční oblasti se neuvěřitelně rozrůstají. Na nové termíny člověk naráží den co den. Stačí se podívat na roční produkci psychologické literatury jenom v češtině. Těší nás, že kolem deseti procent tvoří původní práce našich autorů. Psychologických slovníků středního rozsahu je na světovém trhu poměrně velké množství. Těch velkých jen hrstka. Neviděli jsme důvod, proč se o dílo takového rozsahu nepokusit.

 

Jak jste vybírali jednotlivá hesla? Bylo nutné selektovat? Pokud ano, které oblasti psychologie jste určili jako zásadní?
K prvním námětům chybějících témat i konkrétních hesel přispěla Martina Klicperová-Baker při pečlivé četbě předchozí verze. Dále jsme studovali nejnovější produkci našich a cizojazyčných monografií a odborných časopisů a pátrali po heslech, která nám dosud chyběla. O rychlosti vývoje oboru svědčí i to, že řada z nich vznikla až po vydání předchozího slovníku.

 

Jak píšete v předmluvě, Vaše (nejen) psychologická „kartotéka pojmů“ vzniká již od dob studií. Jak dlouho trvalo shromažďování hesel do této poslední verze slovníku?
Sami jsme netušili, kolik nám to zabere času. Bylo to deset let práce, z toho poslední dva roky bez víkendů a dovolených.

 

Ve slovníku je obsažen i přehled českých a světových psychologů, což je poměrně ojedinělý jev. Dokonce ani 1. díl Psychologické encyklopedie, která vyšla v Portálu vloni na podzim, rejstřík českých psychologů neobsahuje. Podle jakých kritérií jste volili zařazení jmen?
Ve Velkém psychologickém slovníku uvádíme, že jde o přehled českých, slovenských a světových publikujících psychologů. Klíčem výběru jsou tedy publikace, nikoli dosažené vzdělání. Autoři Vámi zmíněné encyklopedie se zaměřili na aplikovanou psychologii včetně psychoterapie, různých léčitelských přístupů, otázek zdraví a praktických aplikací – odborníci v těchto oblastech ne vždy publikují. Jejich odkazem bývají následovníci.

 

Slovník je doprovázen ilustracemi Karla Nepraše, kterému jste také celou publikaci dedikovali. Proč právě osoba pana Nepraše?
Neznáme nikoho, kdo by byl schopen v čisté kresbě beze slov takové zkratky. Jeho obrázky vždy dodají tématu další naprosto nečekaný rozměr. Navíc byl báječný člověk nezlomného charakteru a pro jednoho z nás celoživotní kamarád, s nímž se znal od mládí, kdy společně brakovali existencialistickou literaturu z knihoven otců a horlivě o ní diskutovali.

 

Dá se slovník (jakýkoli) považovat za uzavřené dílo? (Nenutí každé vydání vlastně k tomu, aby se v práci okamžitě pokračovalo? Vždyť obory lidského poznání se vyvíjejí tak rychle…)
To víte, že nedá. My ale máme pocit, že alespoň pro tuto chvíli pro nás uzavřené je. K pokračování bychom právě teď jen obtížně sbírali motivaci a sílu… Vracíme se teď k překládání (Helena) a k rozpracované monografii o učení (Pavel).

 

Velký psychologický slovník bude slavnostně „pokřtěn“ 9. září 2010 na Psychologických dnech Českomoravské psychologické společnosti v Olomouci.
Do Olomouce se chystáme a moc se těšíme na setkání s kolegy, přáteli i redaktory nakladatelství.

 

Děkujeme za rozhovor i za výbornou knihu. Přejeme pevné zdraví a spoustu energie do další práce a knize hodně čtenářů.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0