Portál.cz > Aktuality > OCENĚNÍ PRO KARLA HVÍŽĎALU

OCENĚNÍ PRO KARLA HVÍŽĎALU

Datum: 19.4.2010

Karel Hvížďala převzal 14. dubna 2010 cenu Rudolfa Medka za svou dlouholetou žurnalistickou, publicistickou a také spisovatelskou činnost, kterou podporoval a stále podporuje rozvoj demokracie v České republice a napomáhá kultivaci médií i vyšší vzdělanosti veřejnosti.

Cenu Rudolfa Medka zřídil a od roku 2008 uděluje Nadační fond angažovaných nestraníků. Jejím cílem je ocenění badatelů, spisovatelů, nakladatelů, filmových tvůrců, novinářů a dalších odborníků z oblasti vědy a kultury zabývajících se česko-ruskými (československo-sovětskými) vztahy ve 20. století, výzkumem vývojových tendencí a klíčových okamžiků východoevropských a středoevropských zemí v daném období a podporou a rozvojem demokracie.

Mezi hlavní badatelská témata, na něž se nominace na ocenění vztahuje, patří:

  • první československý zahraniční odboj a činnost československých legií na Rusi
  • československá vystěhovalecká družstva v Sovětském svazu
  • ruská protibolševická meziválečná emigrace
  • protinacistický odboj
  • moderní dějiny Podkarpatské Rusi
  • perzekuce občanů bývalého Československa v Sovětském svazu
  • vývoj vztahů v období let 1945–1948, 1948–1968 a následné sovětské okupace
  • fenomén Pražského jara
  • vzájemné vztahy v devadesátých letech minulého století
  • podpora demokracie a rozvoje demokratického zřízení v regionu střední a východní Evropy

Prvním nositelem Ceny Rudolfa Medka se stal Vladimír Bystrov, v roce 2009 byla udělena pánům Jaromíru Štětinovi, Luboši Dobrovskému a slavistovi Václavu Konzalovi.

V roce 2010 si připomínáme hned dvě kulatá jubilea spojená s Rudolfem Medkem – 120 let od jeho narození a 70 let od úmrtí. Začátek roku byl však poznamenán smutnou událostí – na svátek Tří králů zemřel Medkův syn Ivan, nezapomenutelný novinář, publicista, znalec hudby a především skvělý charakter, o němž platí biblické „Vaše slovo buď ‚ano, ano – ne, ne‘“. Ivan Medek převzal při zřízení Ceny Rudolfa Medka osobní záštitu nad jejím předáváním. Z tohoto důvodu také třetí ročník Medkovy ceny proběhne ve znamení připomenutí odkazu Ivana Medka.

Z mnoha nominovaných byli vybráni dva příslušníci dvou generací: Karel Hvížďala a Petr Fischer. Cena Rudolfa Medka jim bude udělena za jejich dlouholetou žurnalistickou, publicistickou a v případě pana Hvížďaly také spisovatelskou činnost, kterou podporovali a stále podporují rozvoj demokracie v České republice a napomáhají kultivaci médií i vyšší vzdělanosti veřejnosti. Přes veškeré rozdíly mají oba hodně společného – nejen široký rozhled, ale i samozřejmý nadhled. Stručně a krátce: oba kráčejí v čapkovských šlépějích. A takových novinářů je nám třeba jako soli.

Stipendium udělované zároveň s cenou Rudolfa Medka bude v tomto roce poskytnuto mezinárodní revui Rossica, která se věnuje česko-ruským a rusko-evropským vztahům. Součástí jejího aktuálního připravovaného svazku bude rozsáhlý blok věnovaný problematice československých legií na Rusi.

Medailonek Karla Hvížďaly: novinář a spisovatel, od 60. let minulého století pracoval v médiích (Mladý svět, Albatros), po návratu z německého exilu byl šéfreportérem MF Dnes, spoluzakládal časopis Týden. Publikoval přes dvacet knih rozhovorů, pět próz, přes dvacet rozhlasových her. V Portálu vydal knihu esejů Restaurování slov, rozhovory s Karlem Schwarzenbergem Knížecí život a Jacquesem Rupnikem Příliš brzy unavená demokracie a letošní čerstvou novinku Interviewer, v níž se naopak ocitl před mikrofonem on sám.

Knihy Karla Hvížďaly vydané v Portálu


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0