Portál.cz > Aktuality > OSLAVTE SVĚTOVÝ DEN KNIHY!

OSLAVTE SVĚTOVÝ DEN KNIHY!

Datum: 19.4.2010

23. duben vyhlásilo UNESCO Světovým dnem knihy a autorských práv. Ve světě i v Česku probíhá spousta akcí na podporu čtení. Přidejte se k některé z nich – nakladatelství Portál vás zve na odpoledne pro děti Pojďme si číst s klaunem (25. 4. od 14 do 17 hod. v Jesenici u Prahy).

POJĎME SI ČÍST S KLAUNEM
aneb Odpoledne s knížkami pro kluky i holky

klaun

Pojďte prožít odpoledne plné zábavy do Jesenice u Prahy. V neděli 25. 4. od 14 do 17 hod. tu na vás v budově základní školy čeká atraktivní program: pro děti - autorské čtení, povídání o knížkách, malování na obličej, Klaunova speciální dílnička, tanečky s paní Klaunovou, bezpečné skákání na trampolínách, soutěže a hry, a pro rodiče – bezplatná konzultace se speciálním pedagogem a dětský koutek s hlídáním dětí. Na každého dětského účastníka čeká dáreček a třeba se vám podaří vyhrát i některou z knížek Portálu. A navíc děti můžou soutěžit už předem: stačí vymyslet příběh, povídku či pohádku, kde každé slovo bude začínat stejným písmenem, a zaslat ji do 20. 4. na e-mail info@lavande.cz. Vítězové budou vyhlášeni právě v průběhu zábavného odpoledne.

Víc informací získáte na http://www.lavande-event.cz/nase-produkce-akce-pod-hlavickou-lavande/pojdme-si-cist-s%C2%A0klaunem.

O SVĚTOVÉM DNI KNIHY A AUTORSKÝCH PRÁV

plakát světový den knih

23. duben vyhlásilo UNESCO Světovým dnem knihy a autorských práv a snaží se různými aktivitami podporovat čtení v souvislosti s ochranou duševního vlastnictví autorů. Toto datum je pro světovou literaturu symbolické, v tento den ve stejném roce 1616 zemřeli Miguel de Cervantes Saavedra, William Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega. Je to také datum narození nebo úmrtí jiných významných autorů, jako je Maurice Druon, Halldór Kiljan Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Casadevall a Manuel Mejía Vallejo.

Toto datum bylo přirozenou volbou generální konference UNESCO a je poctou knihám a jejich tvůrcům. UNESCO se snaží podporovat zejména mladé lidi, aby objevili radost ze čtení a získali respekt k autorům, kteří nenahraditelným způsobem podporovali sociální a kulturní pokrok lidstva. Nápad slavit tento svátek vznikl v Katalánsku, kde slaví 23. dubna den sv. Jiřího a ke každé prodané knize dostane kupující růži. Úspěch Světového dne knihy a autorských práv závisí především na podpoře všech zúčastněných stran – autorů, vydavatelů, učitelů, knihovníků, veřejných a soukromých institucí, humanitárních nevládních organizacích a hromadných sdělovacích prostředků. V každé zemi by měly spolupracovat knihovny, školy, kluby mládeže, zájmová centra a další sdružení, která podporují rozvoj čtenářské gramotnosti.

Světový den knihy a autorských práv 2010 je slaven v rámci Mezinárodního roku pro sbližování kultur. Hlavním městem světa knih je pro tento rok Ljubljana. V předchozích letech byly Světovým městem knih Madrid (2001), Alexandria (2002), New Delhi (2003), Antwerp (2004), Montreal (2005), Turin (2006), Bogotá (2007), Amsterdam (2008) a Beirut (2009). V neděli 25. dubna město Kensington (Maryland, USA) oslaví Světový den knihy a autorských práv pouličním festivalem, kde se představí vice než 100 místních autorů, básníků, ilustrátorů, knihkupců, malých vydavatelů, literárních skupin a dalších komunitních organizací, které se věnují podpoře knih a čtení. Oslavy v Kensingtonu budou zahrnovat koncerty živé hudby, autorská čtení a mnoho aktivit pro dětské i dospělé čtenáře. Již čtvrtým rokem se slaví Světový den knihy a autorských práv v Indonésii, pořádá se řada workshopů a akcí. Světového dne knihy se účastní i v indickém Ajmeru v Rajasthanu, kde budou děti číst na veřejných prostranstvích a v městských parcích. Ekvádorské Ministerstvo kultury, Ministerstvo školství a UNESCO zahájilo v Quito šestý ročník Kniha a den růží - pro mladé Ekvádorce mezi 12 a 25 lety ve třech sekcích – povídka, poesie a esej. V kanadském Ontariu pořádají konferenci se spisovatelem Yvesem Bretonem o významu knih a dodržování autorských práv.

(Zdroj: http://skip.nkp.cz/akcWBD2010.htm)

A z programu českých knihoven ke Světovému dni knihy můžete vybírat zde.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0