Portál.cz > Aktuality > Problémové pití alkoholu pomůže vyřešit „zázračná metoda“

Problémové pití alkoholu pomůže vyřešit „zázračná metoda“

Datum: 3.3.2014

„Představte si, že zatímco jste spali, stal se zázrak a váš problém se vyřešil. Protože jste ale spali, nevěděli jste, že se zázrak udál. Podle čeho poznáte, že k němu došlo?“ To je základní metoda, „zázračná metoda“, která se používá v krátké terapii zaměřené na řešení. Kniha Zázračná metoda aplikuje tento postup na problematické pití alkoholu a je srozumitelně napsána jako svépomocná příručka pro ty, kteří chtějí své potíže s alkoholismem řešit, a pro jejich blízké.

pictureprovider

„Zázračná metoda“ odkazuje ke známé technice přístupu zaměřeného na řešení – tzv. „zázračné otázce“. Zázraky se ovšem nedějí samy od sebe, ale vlastním přičiněním člověka. Proto je základem této techniky to, že svůj „život po zázraku“ si čtenář formuluje sám na základě vlastních představ, s využitím vnitřních zdrojů a postupně ho také uvádí do života.

Někteří lidé přijdou raději do terapie a potřebují kontakt s dalšími lidmi. Jiní však zůstávají na svůj problém sami anebo hledají individuální řešení. A právě jim především je určena kniha Zázračná metoda. Autoři pracovali s mnoha lidmi závislými na alkoholu, ať už k nim přišli řešit svůj problém poprvé, nebo to byli recidivisté, jimž jiný druh léčby nepomohl. U většiny zaznamenali významný posun při použití „zázračné metody“.

„Nebudeme vás žádat, abyste převrátili celý svůj život naruby či abyste svůj život předali odborníkovi,“ popisují autoři. „Dokonce po vás ani nebudeme vyžadovat, abyste slíbili, že už nikdy nebudete pít. Jednoduše vám pomůžeme objevit zdroje a silné stránky, jimiž sami disponujete a které můžete využít k uskutečnění požadovaných změn.“

Každý člověk, který zakouší problém s alkoholem, je jiný. Klíčem k úspěchu je navrhnout přístup, který bude vyhovovat jedinečným potřebám jednotlivých klientů. Úspěšné řešení problémů
s alkoholem začíná uvědoměním si, jak má léčba skončit. Terapie zaměřená na řešení pomáhá lidem najít konkrétní, realistický plán cíle celého snažení.

Kromě „zázračné otázky“ popsané v úvodu bude čtenář pracovat také s dalšími pravidly a vodítky. Jak např. nalézt správné řešení? Autoři radí: 1. Hledejte drobné zázraky, které se dějí už nyní. 2. Poučte se z toho, že neděláte chyby. 3. Hledejte změnu, k níž došlo již před terapií. A také: Nespravujte, co není rozbité! Když už víte, co zabírá, dělejte to! Co nefunguje, neopakujte. Udělejte něco jiného.

Čtenář pomocí přehledně strukturované a velmi čtivé knihy hledá vlastní řešení, učí se rozpoznávat výjimky, tedy chvíle, kdy pro něj pití není problém, všímat si situací, kdy se již zázrak odehrává, zvládat recidivy a nezdary.

Scott D. Miller je terapeut praktikující na řešení zaměřenou terapii v Chicagu. Postupně se věnoval výzkumu toho, co se osvědčuje v terapii, a stal se vlivnou autoritou v oblasti výzkumu tzv. „společných faktorů“ (tj. účinných faktorů v psychoterapii napříč různými směry) a spoluautorem četných reprezentativních publikací na toto téma. V poslední době se pak nově zaměřil na intenzivní výzkum toho, co se osvědčuje mimořádně úspěšným terapeutům, založil i mezinárodní institut.

Scott D. Miller představí svoji knihu české veřejnosti osobně, a to 10. dubna v Olomouci v rámci seminářeTerapeutická excelence – mimořádné výsledky v běžné terapeutické praxi. Do ČR přijíždí na pozvání o. s. Dalet - týmu koučů, terapeutů, supervizorů a lektorů přístupu zaměřeného na řešení.

Insoo Kim Berg byla ředitelkou Centra krátké rodinné terapie v Milwaukee, spoluautorsky se podílela na knize svého manžela Steva de Shazera Zázračná otázka.

Více o knize Zázračná metoda včetně stažení obálky v tiskové kvalitě.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0