Portál.cz > Aktuality > PSYCHOLOGICKÁ ENCYKLOPEDIE BYLA UVEDENA DO ŽIVOTA

PSYCHOLOGICKÁ ENCYKLOPEDIE BYLA UVEDENA DO ŽIVOTA

Datum: 10.2.2010

9. února 2010 se konal křest Psychologické encyklopedie – Aplikované encyklopedie, vůbec první české encyklopedie v oboru psychologie. V literární kavárně Academia v Praze se sešla vybraná společnost zástupců autorů, psychologů a médií. Přečtěte si, jak to probíhalo a jak kniha vznikala.

Psychologická encyklopedie vznikala čtyři roky. Pracovalo na ní 85 autorů z celé republiky i ze Slovenska pod vedením editorky PhDr. Bohumily Baštecké. S prvním nápadem vydat takové dílo přišel redaktor Portálu Dominik Dvořák, v jeho práci ho později vystřídala Lenka Běloušková a knihu dovedla v Portálu do konce redaktorka Alena Herbergová.

První strukturu hesláře encyklopedie navrhl také Dominik Dvořák. Původní záměr byl vydat Psychologickou encyklopedii zahrnující hesla systematicky pokrývající celou oblast psychologie, ovšem struktura jednotlivých hesel a možnost jejich zpracování se ukázaly natolik náročné, že došlo k rozdělení encyklopedie na tři části. Aplikovaná psychologie se pak stala nejucelenější oblastí, kterou bylo možné vydat jako první díl.

Kniha představuje ve 111 heslech současný stav bádání v oblasti aplikované psychologie a některých souvisejících disciplín. Obsah je strukturován do tematických bloků s jednotlivými hesly, která daný jev nejen popisují, ale nahlížejí také z roviny historické i současné. Publikace je doplněna nezbytnými náležitostmi lexikografického díla, jako jsou odkazy, zdroje, tematický obsah a rejstříky, mezi nimi i poměrně vzácný biografický.

Práce s mnoha autory je obecně náročnější než práce s jednotlivcem, ale paní editorka byla na autorský tým přísná a hlavně díky jejímu úsilí titul nakonec spatřil světlo světa. Dokázala mít kritický náhled na jednotlivá hesla a vyžadovala ho i od jednotlivých autorů, snažila se, aby hesla přinášela vždy i něco nového a zajímavého, současně byla velmi otevřená připomínkám ze strany redakce Portálu a dokázala na knize pracovat nejen po stránce odborné, ale i jazykové. Svým přístupem a znalostmi se zařadila mezi nejlepší editory, s nimiž Portál kdy pracoval. (Rozhovor s dr. Bašteckou si přečtěte zde.)

Knihu uvedl „do života“ prof. Jiří Hoskovec, který po celou dobu zpracování knihy byl dr. Baštecké poradcem a konzultantem. A „křest“ provedl vskutku slavnostně – poklepem labutího pera namočeného v sektu. Labuť totiž symbolizuje světlo a také Psychologická encyklopedie má vyzařovat co nejlépe světlo poznání.

Odborná veřejnost reagovala na vydání Psychologické encyklopedie velice kladně a ocenila nakladatelskou činnost Portálu, který se vydávání psychologické literatury věnuje téměř od počátku svého působení.

Kniha v e-shopu

Křest PSE
Křest PSE2
Křest PSE3
Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0