Portál.cz > Aktuality > Rozkoš bez rizika i pro postižené?

Rozkoš bez rizika i pro postižené?

Datum: 6.11.2015

Prvních pět sexuálních asistentek, které budou mentálně či tělesně postiženým lidem pomáhat s jejich sexualitou, zahájilo minulý týden svou činnost. Jde o velký pokrok v otázce sexuality lidí s hendikepem, k němuž přispívá svými publikacemi i nakladatelství Portál.

sexualni_a_partnersky_zivot_osob_s_mentalnim_postizenim

Jak říká Stanislava Lištiak Mandzáková, autorka knihy

Sexuální a partnerský život osob s mentálním postižením:

„I pro postižené je naplnění sexuality, ať už ve formě reprodukční, nebo ve formě uspokojivého partnerského soužití, důležitým faktorem pro plnohodnotnější život.“

Přístup k opomíjenému tématu se začíná měnit, i když je stále sexualita lidí s mentálním či zdravotním postižením tabu. Společnost Rozkoš bez rizika (R-R) začala před dvěma lety spolupracovat se zahraničními organizacemi na projektu Právo na sex. R-R se zaměřuje na podporu a pomoc sexuálním pracovnicím a pracovníkům, zmenšování rizik, jimž tito lidé čelí, a prosazování jejich práv. Minulý týden prvních pět vyškolených sexuálních pracovnic získalo od R-R certifikát, který potvrzuje, že prošly několika školeními pod vedením organizací a jednotlivců, propagujících sexuální asistenci v Německu a Švýcarsku. Bližší informace k projektu jsou na webu www.sexualniasistence.org.

Asistentky se budou moci klientů dotýkat a mít s nimi sex, ale intimní styk je až jeden z posledních bodů, jemuž musí předcházet celá řada jiných, především osvětových. Sexuální asistentky tak budou klientům pomáhat, aby si uvědomili rozdíly mezi muži a ženami, aby dokázali hovořit o svých potřebách, říkat ne, budou je učit používat sexuální pomůcky a pomáhat jim navazovat partnerské vztahy. Téma osvěty je v závislosti na druhu postižení velice rozmanité, jak může ukázat kniha Sexualita osob s postižením a znevýhodněním od kolektivu autorů pod vedením Martiny Venglářové a Petra Eisnera, kterou vydal Portál v roce 2013.

Služba sexuálních asistentek bude placená, všechny pracovnice podepsaly etický kodex, v němž se zavazují, že za své služby nebudou požadovat více než 1200 Kč za hodinu, jak uvedla ředitelka Rozkoše bez rizika Lucie Šídová. Podle ní je rovněž pět sexuálních asistentek pouze začátek a v případě, pokud se služba osvědčí, budou zaškoleni další pracovníci, muži i ženy, neboť poptávka je i po asistentech mužského pohlaví.

Své stanovisko k sexuální asistenci vydalo i ministerstvo vnitra. Podle něj tato služba není v rozporu s trestním právem České republiky. Společnost Rozkoš bez rizika ale nebude smět službu přímo zprostředkovávat, neboť v tom případě by se již jednalo o trestný čin kuplířství. Bude tedy smět pouze poskytovat seznam všech asistentek, bez jakéhokoliv hmotného prospěchu.

Nakladatelství Portál vydalo k tomuto tématu tyto publikace:

Sexualita osob s postižením a znevýhodněním, Venglářová, Martina; Eisner, Petr; kol., Portál 2013

Sexuální a partnerský život osob s mentálním postižením, Lištiak Mandzáková, Stanislava, Portál 2013

Dokumenty ke stažení


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0