Portál.cz > Aktuality > Torey L. Hayden „krotí sebranku“

Torey L. Hayden „krotí sebranku“

Datum: 20.5.2013

Torey L. Hayden prošlo třídami mnoho dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Příběhy některých z nich zachytila ve svých knihách, největší „slávu“ si doposud získal Spratek. Nyní vychází česky její další titul, Sebranka. Název charakterizuje její novou třídu a napovídá, že ji opět tvořily děti, nad nimiž už mnozí zlomili hůl. Ne však Torey.

Vezměte čtyři děti různého věku, s různým rodinným zázemím a s různými, ale vždy velikými problémy. Dejte je do speciální třídy, protože v jiných třídách jsou nezvladatelné, a nechte učitelku, aby se o ně nějak postarala. Učitelka Torey má však zájem na rozvoji každého z nich, i když dohromady je to „sebranka“.

Boo je sedmiletý autistický chlapec, který není schopen mluvit ani si dojít na toaletu a žije ve svém uzavřeném světě, do něhož jiní lidé nepatří. Lori, sedmiletou holčičku, její biologičtí rodiče týrali tak, že jí poškodili mozek, a proto se nedokáže naučit číst. Má však srdce na dlani a její sociální inteligence je vysoká. Desetiletý Tomaso na vlastní oči viděl, jak jeho nevlastní matka zabila jeho otce a bratra. Putuje od jedněch pěstounů k druhým a hrůznou událost zpracoval tak, že nenávidí svět. A Claudia je plachá dvanáctiletá dívka s vynikajícím prospěchem, která do speciální třídy přišla z katolické školy. Proč? Je těhotná.

Torey L. Hayden, jejich učitelka, je asi jediná, kdo nebere tuto speciální třídu jako „odkladiště“ bláznivých dětí. Každý den se snaží ukázat svým žáčkům, v čem jsou jedineční, a hlavně je naučit, jak překonat svoje problémy. Chce to obrovskou dávku nasazení, odvahy a trpělivosti. Skoro každý den se odehraje dramatická událost, děti zažívají své neúspěchy. Ale dostavují se i dílčí pokroky a radosti, kvůli nimž stojí toto úsilí za to.

Co se mohou takové děti naučit? To, že si mohou pomáhat a brát ohledy na druhé. Že mají svoji vlastní hodnotu, i když neumějí číst. Dokážou projevit city a přijmout je od druhých. Výsledky jsou v porovnání s většinou nepatrné, ale tyto děti za rok strávený s Torey ušly obrovský kus cesty, která je natrvalo ovlivnila.

Torey s potěšením sbírá ohlasy od svých už dospělých žáků. Dnes třicetiletá Lori jí napsala: „Mám se skvěle. V osmnácti jsem potkala svého manžela. Pracuje teď jako pastor a já mu pomáhám v kostele. Máme dvě dcery, Chelsea a Darcy, a syna Alana. Učíme je doma a je to vynikající zkušenost. Uvědomuji si, o kolik jsou šťastnější, než jsem byla v jejich letech já. Myslím, že je moc důležité naslouchat dětem.“

Sebranka je čtivý příběh nesourodé čtveřice dětí a jejich učitelky, která občas překročí hranice své profese a do osudů svých žáků se vžívá více, než by se od ní čekalo a mnohdy i chtělo. Kniha osloví nejen čtenáře předchozích knih T. L. Hayden, ale i zájemce o příběhy s psychologickou tematikou a lidi, kteří se věnují práci s dětmi s handicapem a poruchami chování. Jak uvedla jedna ze zahraničních recenzentek Mary Kenny: „Tohle je kniha pro všechny, kteří se zajímají o to, co se děje v dětských srdcích a myslích.“

Torey L. Hayden je autorkou řady velmi úspěšných románů, které představují skutečné příběhy z prostředí škol pro děti s poruchami chování. Pracuje jako speciální pedagožka a rodinná terapeutka. Přečtěte si její knihy:

Spratek
01

Spratek – audiokniha, načetla Simona Babčáková
02

Spratek – e-kniha
01

Tygřice – pokračování Spratka
04

Dračice a mazánek
05

Zvíře
06

Sebranka
07


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0