Portál.cz > Aktuality > ZNÁTE POJEM „BEZPEČNÁ VAZBA“?

ZNÁTE POJEM „BEZPEČNÁ VAZBA“?

Datum: 8.2.2013

Bezpečná vazba vzniká mezi dítětem a matkou nebo blízkou osobou hned po narození a je nezbytná pro zdravý vývoj dítěte. Dítě ji vyhledává jako zdroj péče a bezpečí, její nedostatek může způsobit celoživotní trauma. Právě vyšla novinka k tomuto tématu: Bezpečná vazba mezi náhradními rodiči a dítětem. Více se dozvíte také z dalších knih Portálu.

bezpecna_vazba_mezi_nahradnimi_rodici_a_ditetem

Bezpečná vazba mezi rodiči a dítětem je nezbytná pro zdravý vývoj dítěte a jeho budoucí život. Pokud vlastní rodiče chybí, mohou jejich úlohu převzít rodiče náhradní. Bezpečná vazba mezi náhradními rodiči a dítětem je kniha britské autorky Kate Cairns, dlouholeté pěstounky.

V její rodině našlo během pětadvaceti let nový domov dvanáct dětí, kterým byli se svým mužem pěstouny. Ví proto dobře, co se s dětmi, které jsou opuštěné, zažily týrání nebo nikdy nepoznaly blízkost, děje a jak s nimi pracovat.

Vztah mezi dítětem a jeho rodiči v prvních měsících života rozhoduje o tom, jaký bude budoucí život dítěte, jaké bude mít vztahy, jak dokáže využít svůj vrozený potenciál i jaký z něj jednou bude rodič. Dítě, které prožilo první týdny či měsíce bez kontaktu s člověkem, který je jen jeho, může trpět řadou problémů, nedokáže zpracovat svůj strach či vztek, neuvědomuje si smysluplnost své existence.

Kniha vysvětluje základní pojmy, kterými jsou bezpečná vazba, trauma a psychická odolnost. Její součástí jsou i návrhy pro rodiny a instituce, jak lze podpořit zotavení a psychickou odolnost dětí, které byly na začátku svého života opuštěné, jak pomoci překonat toto počáteční trauma.

Zakladatelem teorie vazby (attachementu) a termínu „bezpečná vazba“ byl slavný britský psychiatr a psychoterapeut John Bowlby (1907–1990). Dnes je teorie vazby považována za jednu z nejvlivnějších teorií 20. století vůbec a Bowlbyho trilogie Vazba a ztráta (Attachment and Loss) patří ke klasickým dílům světové psychiatrie a psychoterapie.

vazba

Vazba aneb Teorie kvality raných vztahů mezi matkou a dítětem, první díl trilogie, dokazuje, že tendence dítěte ke vztahové vazbě je instinktivní odpovědí na potřebu ochrany. Dítě vyhledává tělesnou blízkost matky nebo blízké pečující osoby, projevuje svoji potřebu emočně - pláčem, křikem, úsměvem. Jako odpověď se mu dostává hlazení, kolébání, krmení, mluvení apod., čímž mu matka poskytuje péči a bezpečí, a odstraňuje tak jeho úzkost z ohrožení a existenční úzkost. Tak vzniká tzv. bezpečná vazba. Dítě, které tuto vazbu nemá, bude projevovat známky deprivace.odlouceni

Druhý svazek, Odloučení s podtitulem Kritické období raného vztahu mezi matkou a dítětem, se pak zabývá především problémem separační úzkosti – obavami z bezprostředního či předjímaného odloučení, z obav vycházejících z hrozeb rodičů odloučením či ohrožením vazby s rodiči. Bowlby vyvozuje, že úzkost se pojí se zcela konkrétními elementárními situacemi – náhlým pohybem, temnotou, odloučením – které, přestože mohou být neškodné, zvyšují riziko nebezpečí.ztrata

Třetí díl, Ztráta s podtitulem Smutek a deprese, vyjde v dubnu 2013. Týká se problémů žalu a zármutku a obranných procesů, jež se mohou objevit jako důsledek úzkosti a ztráty. Nenechte si ujít vydání této knihy – nastavte si v e-shopu Portál „hlídacího psa“ a automaticky vám pošleme e-mail, až bude kniha k dispozici.


bezpecna_vychova

Téma bezpečné vazby nabízíme také v podobě tzv. rádce pro rodiče. Velmi srozumitelně napsaná kniha Bezpečná výchova od Karla Heinze Brische provází rodiče obdobím těhotenství a prvními lety života dítěte a ukazuje, jak budovat bezpečnou vazbu mezi rodiči a dětmi. Díky ní bude dítě do života vybavené sebejistotou, sociální kompetencí a schopností snášet zátěž.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0