5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Kolik špíny je třeba ke zdraví?

Kolik špíny je třeba ke zdraví?

Autor: Kateřina Šťastná | Datum: 21.9.2011 | Vydání: 10/2011

Na jedné straně všude slyšíme, jak je důležité chránit děti před „nemocemi špinavých rukou“ a dodržovat hygienu. Na druhé existuje hypotéza, podle níž jsou přehnaně chráněné děti vystaveny výrazně vyššímu riziku alergií. Kolik „špíny“ tedy děti potřebují?

Kolik špíny je třeba ke zdraví?

Když babička před lety vyprávěla historku, jak jí náš taťka jako malé dítě snědl čípky pro lepší vyprazdňování a vysloveně mu chutnaly, popadali jsme se smíchy za břicha. Teď jsou v tomhle všepožíravém věku moje děti a do smíchu mi rozhodně není. Mám co dělat, abych jim od úst včas odtrhávala pochoutky, jako je podrážka od venkovních bot, nedopalky cigaret, písek či vlhčené ubrousky. A lze to dotáhnout i dál. Syn mojí kamarádky si jeden čas pravidelně pochutnával na broucích a slimácích. Holčička jiné opravdu čistotné maminky tuhle na pískovišti baštila psí hovínko.

Síla reklamy: dočista dočista!

Denně jsme z médií přesvědčováni, že jedině antibakteriální přípravky dokážou naši domácnost opravdu vyčistit, že bez nich to prostě nejde. A „bacily“ na nás mohou číhat všude – v obchodě, na ulici, v autobusu, ve školce… Malé dítě nemyslí na to, jestli má ruce umyté nebo ne. Před chvílí si hrálo na písku, drželo se kolotoče, teď si dá palec do pusy a hotovo. Maminky z toho šílí. Je to nutné?

Stále častěji slýcháme, že u dětí příliš chráněných před všemi viry, bakteriemi a parazity, vzniká podstatně větší riziko alergií. Imunitní systém naopak posilujeme tím, když ho tu a tam nějaké výzvě vystavíme. A mimochodem, extrémní a úzkostlivá péče o hygienu může přerůst až v onemocnění zvané mysofobie, což je chorobný strach ze špíny a bakterií.

Škodí přehnaná čistotnost?

Podle americké mikrobioložky a imunoložky Mary Ruebush, autorky knihy „Proč je špína dobrá“, hostí člověk průměrně devadesát miliard mikrobů. Některé jsou pro lidské zdraví zásadní. Pokud se budeme snažit se jich za každou cenu zbavit přehnanou hygienou a antibakteriálními přípravky, může nám to ublížit.

Lékaři vysvětlují, že náš imunitní systém je dobře uzpůsoben k tomu, aby s nežádoucími mikroorganismy bojoval. Tím, že se občas kontaktu s bakteriemi nevyhneme, mu vlastně připravujeme potřebný pravidelný trénink, aby nezakrněl. Někteří odborníci bez obalu tvrdí, že nárůst počtu nemocí je dán právě tím, že žijeme přehnaně „hygienicky“. Zvláště děti, které žijí v nepřirozeně čistém prostředí, jsou křehké, víc trpí všemi druhy alergií a jejich imunita je kolísavá, takže podléhají i autoimunitním onemocněním. Souvisí to s tím, že se v potřebné míře nesetkávají s antigeny, které by organismus a všechny jeho obranné složky stimulovaly.

Vědci např. zjistili, že malé děti, které přišly častěji do styku se zvířecími výkaly, trpí v dospělosti mnohem méně záněty. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu v čele s profesorem Richardem Gallo objevili zase přítomnost antimikrobiálních peptidů v kůži savců, jejichž přítomnost je nezbytná pro ochranu pokožky. Vylučují totiž zvláštní molekuly zvané LTA, které způsobují hojení ran a zabraňují vzniku zánětu. Pokud si budeme často mýt ruce antibakteriálními přípravky, můžeme tím paradoxně přispět k horšímu hojení. Podle profesora Gallo výzkum již poskytuje základ k pochopení tzv. hygienické hypotézy, podle které v rozvinutých zemích výrazně poklesla obranyschopnost dětí v důsledku nedostatečného vystavení různým druhům mykobakterií a omezeného styku s mnoha typy antigenů. Díky nim v prvních měsících, popř. letech života imunitní systém vyzrává a nastavují se jeho regulační parametry.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 10/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola