5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

3/2011

Jejich kůže je křehká jako motýlí křídla

Marie Těthalová, 17.2.2011

Pomazlit, přitulit, z legrace polechtat – to všechno je pro rodiče dětí se vzácnou vrozenou vadou kůže o hodně těžší. Každý dotek může vést k tomu, že se dítěti na kůži vytvoří bolestivé puchýře.

Celý článek

Had leze z díry...

Radka Rubešová, Veronika Kirchnerová, 17.2.2011

Náměty pro jarní hadí tvoření a hraní

Celý článek

A o co jde?

17.2.2011

fejeton Petra Vacka

Celý článek

Pište nám!

17.2.2011

pošta

Celý článek

Dítě potřebuje splynout s matčinou náručí

Eva Labusová, 17.2.2011

Rozhovor s americkou psychoterapeutkou Karen Walantovou

Celý článek

Užíváte vitaminy nebo potravinové doplňky v podobě průmyslově vyráběných preparátů? Osvědčily se vám?

17.2.2011

Stárnutím naše těla ztrácejí schopnost vytvářet různé pro život důležité látky. Myslím si, že někdy je proto vhodné potravinové doplňky použít. Vždy je důležité ohlídat si doporučené denní dávky, abychom zcela kontraproduktivně nezatěžovali organismus zpracováváním přebytků. U dětí lze potravinové doplňky využít v krizových chřipkových obdobích, při růstových potížích, v rekonvalescenci po nemoci apod. Nevěřím však, že mohou doplňky nahradit pestrou stravu či vykompenzovat špatnou životosprávu. Sama pracuji jako prodejce potravinových doplňků. Často vidím, že si je kupují jedinci s příšernou životosprávou, kteří v nich (podobně jako tolik lidí v preparátech na hubnutí) vidí jakési zázračné pilulky. Tito lidé se rádi přecpávají cukrem, tukem i uzeninami, kouří a pijí. Pak si vezmou pilulky a myslí si, že se vše napraví. Nenapraví. V podobných případech jde o zbytečné plýtvání penězi. Lenka Wimmerová

Celý článek

Vitaminy a potravinové doplňky: Potřebujeme je, nebo nás spíš zamořují?

Vít Syrový, 17.2.2011

Slýcháme, že dnešní potraviny jsou natolik znehodnocené, že nemohou zajistit dostatek vitaminů, minerálů či dalších nepostradatelných látek. Někteří výživoví poradci (a často zároveň i prodejci) rovněž doporučují užívání těchto preparátů, a to hlavně dětem, těhotným ženám, starším lidem, rekonvalescentům či dalším oslabeným skupinám. Jsme tedy odkázáni na celoživotní polykání tabletek, nebo můžeme získat dostatek potřebných látek z přirozených zdrojů?

Celý článek

TRŽIŠTĚ VITAMINŮ

17.2.2011

• Vitamin A (retinol) Vyskytuje se jen v potravinách živočišného původu. Spolu s déčkem je to jediný vitamin, jehož předávkování nám může uškodit. K čemu ho potřebujeme: Pro dobré vidění a pro kvalitu kůže. Nedostatek se projevuje šeroslepostí, suchostí a olupováním pokožky, lámavostí nehtů. Dávka na den: Získáte ji např. z 1 lžičky tresčích jater, 300 g Eidamu nebo 3 vajec.

Celý článek

BRÁT, NEBO NEBRAT?

Eva Jedelská, 17.2.2011

Narážíme na ně všude: v lékárnách, drogeriích, supermarketech. Někdy to skoro vypadá, že kdo žádné vitaminy nepolyká, hazarduje s vlastním zdravím. Nemůže na tom být něco pravdy? A když už, jakou krabičku si z té záplavy vybrat?

Celý článek

Z POHLEDU PEDIATRA:

MUDr. Dana Nedělková, 17.2.2011

Potravinové doplňky a vitaminy jsou důležitými doplňky stravy zejména tam, kde nelze v přiměřeném množství přijímat dané látky potravou, např. v době nemoci nebo při neschopnosti organizmu dané látky v dostatečném množství vytvořit. Pak je doporučujeme preventivně užívat ve formě kapek či injekčních aplikací, aby nedošlo k rozvoji závažných onemocnění. Kojencům do jednoho roku např. doporučujeme užívání vitaminu D jako prevenci vzniku rachitis, stejně tak v porodnicích je dnes aplikován novorozencům (injekčně) vitamin K jako prevence vzniku krvácivé nemoci novorozence. V chladných měsících roku, kdy je větší výskyt respiračních onemocnění, doporučuji svým pacientům pravidelné užívání antioxidantů (např. vitaminy C, E apod.), a to v jakékoliv formě – přirozeně v potravě, event. ve formě kapek či tablet. Rodičům malých dětí vždy zdůrazňuji význam pravidelného otužování. Správná životospráva je základem pro zdravý vývoj dítěte a je nenahraditelná. Potravinové doplňky a vitaminy mohou významným způsobem přispět k upevnění zdraví, konzumace těchto látek by však měla být konzultována s odborníky, zvláště pokud se rozhodnete pro podávání těchto preparátů malým dětem.

Celý článek

Síla ženského sdílení

Eva Labusová, 17.2.2011

Čím aktivnější jsou v období okolo porodu současní nastávající tatínkové, tím méně se mluví o podpoře, jíž se těhotným a rodícím ženám odnepaměti dostávalo a dodnes dostává ze strany jiných žen. Proč ženskou podporu nemohou muži zcela nahradit? Čím je posila od žen ženám jedinečná? A proč je tak důležitá v době, kdy se žena stává matkou?

Celý článek

 1 2 3 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola