5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

5/2012

Porod bolet nemusí

Eva Labusová, 25.4.2012

Lucie Suchá Groverová je matkou pěti dětí. Jejich přivádění na svět ji obdarovalo nejen hlubokým sebepoznáním, ale také potřebou podělit se o zkušenosti s potenciálem porodu jako zdrojem osobního růstu s dalšími ženami. Básnířka, publicistka a lektorka seminářů spolu s manželem Radkem nedávno připravila k vydání aktualizovanou verzi své knihy „Aby porod nebolel“.

Celý článek

Porod bolet nemusí

Děti a my 5/2012

Hana Zahradníčková, 25.4.2012

Každé dítě má v rodině svou jedinečnou roli, která je zásadně jiná než role jeho sourozenců. Největší zlom nastává pro jedináčka, když do rodiny přijde další dítě. Jinými slovy: A je to tady. Další dítě v rodině. Jak to zvládnout? A jak se vypořádat s pocity, že nebudeme schopni všechny své děti milovat stejně. To jsou úvahy, které inspirovaly téma květnových Děti a my. Porod bolet nemusí říká v rozhovoru Lucie Suchá Groverová, která je matkou pěti dětí. O své zkušenosti s potenciálem porodu jako zdrojem osobního růstu se s dalšími ženami podělila mimo jiné v knize Aby porod nebolel, kterou sepsala spolu se svým manželem Radkem. Rozhovor i kniha jsou příspěvkem ke Světovému týdnu respektu k porodu, který letos proběhne od 21. do 27. května. Znáte to: vaříte, uklízíte, můžete třeba i pracovat na zahrádce a děti si spokojeně hrají vedle vás, ale běda když si sednete k počítači a pokusíte se soustředit na práci. Děti mají na takové situace detektor a všemi možnými způsoby vám z ničeho nic začnou říkat: Mami, koukej se na mě. Děti zkrátka potřebují, abyste byli s nimi, a bezpečně poznají, při jakých činnostech se jim byť jen v myšlenkách vzdalujete. Odkdy vychovávat dítě, abychom nepropásli čas, kdy je třeba začít regulovat dětské chování, a abychom si „nevychovali“ malého tyrana? Jak poznat, kdy končí plné rodičovské přizpůsobení se neodkladným potřebám kojence? Na tyto otázky se snaží odpovědět článek Kdy začít s výchovou v rubrice Rodina a vztahy. Jaro je tu v plné síle a s ním potřeba pobytu na čerstvém vzduchu. A na kole to je to pravé ořechové, obzvlášť pokud už vám děti vyrostly z plenek a mohli byste se vypravit i s nimi. Jak jim ale vybrat to správné „vozidlo“? Inspirací vám budiž fundovaný článek z dílny webového portálu NaKole nazvaný Ďáblíci na dvou kolech.

Celý článek

Děti a my 5/2012

Kdy začít s výchovou?

Eva Labusová, 25.4.2012

Od nastávajících nebo čerstvých rodičů často slýchám otázku: Odkdy máme naše dítě vychovávat? V pozadí se skrývá obava, aby nepropásli čas, kdy je třeba začít regulovat dětské chování. To aby si na prsou nezačali hřát budoucího malého či velkého tyrana. Jak poznat, kdy končí plné rodičovské přizpůsobení se neodkladným potřebám kojence?

Celý článek

Perličky vašich dětí

Jitka Pavlíková, 25.4.2012

Dvakrát ze Strakonic

Celý článek

Citová ordinace Tomáše Nováka

25.4.2012

partner a my Na vaše dotazy odpovídá známý psycholog a manželský poradce Tomáš Novák.

Celý článek

Ďáblíci na dvou kolech: Jak vybrat dítěti první kolo?

Martin Singr, 25.4.2012

Jezdíte s dětmi stále na výlety tak, že dřete a ony se vezou na sedačce nebo v cyklopřívěsu? Bude asi čas naučit je také jezdit na kole, pak budou výlety radostnější pro všechny. Jak na to, aby učení respektovalo přirozený vývoj dětí, poradí zkušení cyklisté.

Celý článek

Pijme vodu, pijme pitnou vodu… ale která to je?

Kateřina Rodná, 25.4.2012

Voda je na první pohled něčím tak samozřejmým, že se nad ní nijak zvlášť nezamýšlíme. Jak kvalitní je voda, kterou pijeme? Položili jsme několik otázek MUDr. Haně Jeligové ze Státního zdravotnického ústavu.

Celý článek

Noční počůrávání, noční můra

25.4.2012

poradna pediatra Na dotazy odpovídá dětská lékařka MUDr. Miroslava Kuglerová z pediatrické ambulance v Libčicích nad Vltavou

Celý článek

zdravotní diář

25.4.2012

Kiwi proti vysokému tlaku

Celý článek

Jak je to se zavařováním

Vít Syrový, 25.4.2012

jídlo a my

Celý článek

Zádušní, stodenní, kokrhavý, zkrátka černý…

Hana Zahradníčková, 25.4.2012

Nebezpečný kašel ohrožuje zejména novorozence

Celý článek

Naučte mě číst!

Silvie Kratochvilová, 25.4.2012

Kdysi zoufalá babička paní Marta Konvalinková tvrdí, že její vnuk Filip nebyl schopný přečíst souvisle jedinou větu, byl nervózní a nesoustředěný. To se ale změnilo vloni o prázdninách, kdy vnuka učila znovu číst autorka metody „splývavého čtení“ paní Navrátilová. Metoda splývavého čtení naučí číst všechny děti, i ty nejproblematičtější dyslektiky.

Celý článek

od 4 let

25.4.2012

Co můžete vidět, slyšet a hrát se svými dětmi

Celý článek

od 6 let

25.4.2012

Egbérie a Olténie

Celý článek

Klobouk na pařezu

25.4.2012

děti a média

Celý článek

Poručíme větru, dešti?

(mar), 25.4.2012

od 12 let

Celý článek

Štěstí pro neslyšící děti

25.4.2012

V mnoha rodinách to probíhá jednoduše: je ráno, dítě zakašle, a místo do školy musí k doktorovi. A tak se jde. Ovšem jsou rodiny, kde to probíhá naprosto jinak: je ráno, dítě zakašle, maminka nebo tatínek musí objednat tlumočníka, a pak se jde k doktorovi. Tohle je život neslyšících. Díky Centru zprostředkování tlumočníků pro neslyšící (Centrum, CZTN) snad o něco snazší. Lidé mají představu, že když budou mluvit pomalu, hlasitě a hodně otevírat ústa, neslyšící jim budou rozumět. Jenže tak to nefunguje. Neslyšící komunikují znakovým jazykem a ten se od toho našeho podstatně liší. Díky CZTN rozumí neslyšící děti u lékaře, ale nejen tam. Centrum zajišťuje tlumočení například na různých kulturních akcích, v poradnách a podobně. Neslyšící rodiče mohou jít díky Centru na třídní schůzky svých slyšících dětí a popovídat si s učitelem. V Centru jsou k dispozici také tlumočníci, kteří jsou speciálně vyškoleni pro tlumočení u porodu. Projekt Tlumočnické služby pro neslyšící, v rámci něhož funguje operační středisko Centrum zprostředkování tlumočníku pro neslyšící, vznikl v roce 2003. Jeho zřizovatelem je nezisková organizace ASNEP – Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel. Posláním Centra je zajištění tlumočení pro osoby se sluchovým postižením bez omezení věku v rámci celé ČR. Služby Centra jsou přizpůsobeny vždy individuálním a specifickým potřebám klienta. Tlumočení je klientům poskytováno bezplatně v běžných životních situacích na základě včasné objednávky. Jak to vlastně v Centru vypadá? Od pondělí do pátku od 7.00 do 17.00 jsou v Centru přítomni operátoři. Neslyšící maminka nebo tatínek pošle sms, email nebo zavolá přes skype či videotelefon a nadiktuje operátorovi, kde a kdy bude tlumočníka zapotřebí. Někdy vyráží tlumočník třeba o půlnoci z postele rovnou k porodu, jindy je přítomný neradostným situacím, když například doktor potřebuje sdělit neslyšícím rodičům, že jejich dítě je vážně nemocné a musí být okamžitě hospitalizováno. Přestože si mnozí neslyšící mezi slyšícími připadají jako cizinci, díky Centru se mohou cítit mnohem svobodnější. Více na www.cztn. cz a www.asnep.cz.

Celý článek

1 2 3 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola