5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

3/2004

Naia se smí narodit

Jana Chvátalová, 15.6.2004

Mitchell ZuckoffDíky prenatální diagnostice je v posledních letech možno rozpoznat některé vývojové vady již u plodu v děloze. Pokud se zjistí, že dítě není v pořádku, mají rodiče dvě možnosti - mohou v těhotenství pokračovat, přičemž ovšemmusejí přehodnotit svá očekávání a plány do budoucna a připravit se na to, že dítě bude mít své specifické potřeby, nebo těhotenství ukončit. A právě tento závažný problém řeší manželé Tierney a Greg v první části knihy"Naia se smí narodit"(Portál, Praha 2004, 322 stran). U jejich dlouho očekávané,"vymodlené"nenarozené dcery byl diagnostikován Downův syndrom a těžká srdeční vada, kvůli které bude nutná operace v prvníchměsících jejího života. Nelehké rozhodování jim neulehčila ani tmavá barva Gregovy kůže, protože tím vstoupila do hry i rasová diskriminace a otázka, jak se s ní vyrovná mentálně postižené dítě. Tierney a Greg se nakonecrozhodli v těhotenství pokračovat. ("Možná, že většina lidí by to viděla jinak - Tierney a Greg by tomu rozuměli a soucítili by s nimi. Každý z nich byl v jisté fázi odhodlán rozhodnout se pro potrat a oba byli rádi, že tamožnost existovala. Oni se však touto cestou vydat nechtěli. ,Kdybych musela jít na potrat, nějak bych se s tím asi vyrovnala,' řekla Tierney později. ,Ale rozhodnout se pro ukončení těhotenství více méně ze strachu, že bych tov budoucnosti nezvládla, s tím bych, myslím, nemohla žít'.") Počátky života malé Naii byly spojeny s velkými zdravotními problémy. Po porodu císařským řezem, kdy Naia stála na hranici mezi životem a smrtí, nastal boj ojejí záchranu. Během několika měsíců se její zdravotní stav upravil. V druhé části knihy je velmi realisticky popisován její vývoj do prvních narozenin se všemi starostmi i radostmi, snaha rodičů o zlepšování jejích dovednostía o to, aby lidé jejich dceru přijímali takovou, jaká je. Ve třetí části je zachycen život rodiny v době, kdy se Naie narodil zdravý bratříček a rodiče, kteří obě děti velice milují, už nepochybují o správnosti svéhorozhodnutí, že"Naia se smí narodit". Kniha jistě přinese odpovědi na mnohé otázky, které si kladou zvláště ti rodiče, kteří pečují o dítě se zdravotním postižením a určitě patří do knihovny psychologů, speciálníchpedagogů a dalších pracovníků pomáhajících profesí. Doufám ale, že zaujme především zdravotníky - ty, kteří první stojí tváří v tvář těhotným maminkám (rodičům), aby jim sdělili nepříznivou zprávu, že jejich dítě - pokud senarodí - bude jiné, než jaké očekávali.

Celý článek

Školka, nemocné dítě a"paragraf"

Věra PilnáMarta Jedličková., 15.6.2004

Přijdete do školky pro dítě a slyšíte, že jeho kamarád kašle a kýchá. Do tří dnů jdete k dětskému lékaři se začínají chřipkou a začínáte opět kolečko s"paragrafem". O tom, že se v zaměstnání nebudou tvářit nijak mile,ví asi každý rodič už dopředu své. Je tedy možné něco změnit?Dětskému organismu musíme po nemoci vždy dát šanci se zadaptovat

Celý článek

Práva neprovdané matky a zákon o rodině

JUDr. Jana PosledníMarta Jedličková, 15.6.2004

Navazujeme na téma neprovdaná matka, její práva a nároky. Co může neprovdaná matka žádat od otce dítěte? Jaké má otec povinnosti?Matka může žádat o příspěvek na vlastní výživu, má právo na příspěvek na úhradu vydání spojených s těhotenstvím a slehnutím a pro dítě může žádat výživné předem po dobu, kdy jí bude náležet mateřská dovolená.

Celý článek

"Pomozte dětem!"podpořilo Animu

Lenka CingrošováMarta Jedličková, 15.6.2004

V klubovně občanského sdružení Anima v Apolinářské ulici v Praze 2 se právě sešly děti. Na první pohled se jejich činnost v klubu příliš neliší od běžného zájmového kroužku či školní družiny. Děti kreslí, modelují, hrají divadloči zpívají. Při podrobnějším zkoumání zjistíme, že se jedná o arteterapii s dětmi z rodin závislých. Například děti zhotovují masky."Je to náročná technika, která jde hluboko do nevědomí. Ta maska je určitým vyjádřenímdítěte. Nejdříve se udělá sádrová maska, která vznikne postupných nanášením sádrových obvazů na obličej. Po zaschnutí a sejmutí si každý sám svou masku vymaluje podle svého uvážení. Podle použitých barev a způsobu pomalování sedá vypozorovat, do čeho se dítě situuje, co prožívá. Dá se o tom hodně mluvit. Je to vlastně určitý druh sebevyjádření, vtisknutí sebe do masky,"vysvětluje Markéta Hájková, sociální pracovnice Animy."V klubu nedávnoproběhl program zaměřený na sny, zavázali jsme dětem oči, nechali je procházet určitý prostor, který neviděly a potom dostaly děti za úkol ten prostor namalovat. Jindy děláme pohybové hry, ty jsou také důležitým prvkem,"dodává Milan Zborník, vedoucí dětské skupiny.Arteterapie je to náročná technika, která jde hluboko do nevědomí. Maska je určitým vyjádřením dítěte.

Celý článek

O potřebě limitu

Marta DuškováMarta Jedličková, 15.6.2004

Další pokračování rozhovorů s psychoterapeuty PhDr. Yvonnou Luckou a PhDr. Lubošem Kobrlem, jejichž prostřednictvím se díváme na příčiny zranění a možnosti hojení pohledem psychomotorické terapie PhDr. Alberta Pessa a jeho ženyDiany Boyden, je věnováno potřebě limitu.Děti často slyší:"Nebreč...nedělej to... přestaň...ty jsi ale ošklivej kluk..."A současně často slyší:"Prosaď se... nebuď taková bábovka"apod. To je pro děti matoucí.

Celý článek

Když se rodiče rozcházejí

JUDr. Věra NovotnáMarta Jedličková, 15.6.2004

I když podle statistik počet rozvodů u nás mírně klesá, stále jde stále o více než 20 000 manželství většinou s nezletilými dětmi. Je vůbec rozvod vždy nezbytně nutný? A může v těchto případech pomoci tzv. rodinná mediace?Je nepochybné, že rozvodem rodičů nejvíce trpí děti, které mají rády oba rodiče...

Celý článek

V Bohumíně plavou kojenci s Bobešem

Petra KalichováMarta Jedličková, 15.6.2004

V centru Bobeš v Bohumíně poskytujeme od loňského roku i plavání kojenců a komplex služeb s tím spojených. Příležitost jak poskytnout kvalitní a navazující péči o dítě nám umožnily naše téměř ideální podmínky. Vaničky pro výukunejmenších dětí od 2 měsíců jsou umístěny přímo v centru Bobeš, takže pro maminku není problém po skončení lekce si miminko v klidu nakojit a zůstat třeba ještě ve společnosti známých, protože je zde k dispozici i postýlka. Sdítětem pracuje po celou dobu stejná instruktorka, proškolená v oblasti psychomotorického vývoje dítěte. Ta dítě dlouhodobě sleduje a v případě potřeby je schopná matce poradit. Velkým přínosem v této oblasti je dlouhodobáspolupráce s Ranou péčí, která monitoruje děti, u kterých se již podezření na problém vyskytlo. Na tomto místě chci poděkovat za výborné podmínky, jaké nám poskytuje k plavání stacionář Salome. Rodiče velmi potěšilarekonstrukce bazénu. Ten poskytuje milé, téměř rodinné zázemí, neboť skupinky jsou maximálně pro pět dětí a instruktorka se tak může dostatečně každému z nich věnovat. Rovněž vybavení vaniček prošlo významnou změnou. Koupánínyní probíhá ve speciální velké výukové vaně, takže umožňuje pohodlný pobyt i větším dětem, které ještě nejsou na pobyt v kolektivu na bazénku zralé. Z významných plus je dobrá dostupnost obou zařízení - nacházejí se nasídlišti za poliklinikou. Výhodou, kterou rodiče velice oceňují, je možnost v případě nemoci omluvit lekce až do uzdravení dítěte i rodiče. Pěkné gesto udělal náš sponzor, výrobce kvalitní dětské kosmetiky, který poskytuje novězapsaným dětem dárkový balíček a na obou provozech - vaničkách i bazénku - dává rodičům k dispozici svou kosmetiku pro ošetření dětí zdarma. Rodinám docházejícím na plavání poskytuje Bobeš slevu na vstupném do herny.Pobyt v bazénu má mámu i tátu lépe naučit trpělivosti k vlastnímu dítěti, respektování jeho jedinečné povahy, naučit se udělat si ze sebe legraci, relaxovat.

Celý článek

Zdroje zdraví z jarní přírody

Ing. Jarmila Teplíková, 15.6.2004

Staré přísloví říká:"Není bylina, aby na něco nebyla."Nebojte se, bylinkářům do jejich oboru mluvit nehodlám. Chtěla bych se však s vámi podívat na běžné bylinky, které nás těší nejen svojí krásou, ale jsou pro našetělo zdrojem nenahraditelných vitaminů a dalších účinných látek.

Celý článek

Do zahrad, zahrádek, ale i na balkony

Ing. Jarmila TeplíkováMichael Teplík, 15.6.2004

Ne každý vlastní zahradu, aby mohl pěstovat moruši, či alespoň zahrádku, kde by se dařilo borůvce Alasce. Ale některé užitečné rostliny můžeme pěstovat i na balkoně či okenním parapetu.Moruše jsou atraktivním ovocem s velmi osvěžující chutí.

Celý článek

Recepty pro zdraví

Mgr. Hana Zemanová, 15.6.2004

Humus - cizrnová pomazánka nebo omáčka

Celý článek

Recepty pro zdraví

Jarmila Teplíková, 15.6.2004

Tvarohová pomazánka se špenátemSuroviny: 350 g měkkého tvarohu, 70 g čerstvých listů špenátu, sůl, cukr, mléko, kysaná smetana, mletý bílý pepřPostup: Obrané listy špenátu spaříme 4 minuty ve vroucí vodě a necháme na sítku okapat. Tvaroh osolíme a vložíme do šlehače. Přilijeme mléko a jemně cukru. Vymícháme do hladké kaše. Špenát nasekáme na prkénku najemno avmícháme do pomazánky. Dokořeníme mletým pepřem. Zjemníme třemi lžícemi kysané smetany. Můžeme i rozmixovat v mixéru. Podáváme s pečivem.

Celý článek

Špenát není zelenina jen pro Pepka námořníka

ing. Jarmila Teplíková, 15.6.2004

Špenát (Spinacia oleracea) je naší nejtypičtější listovou zeleninou. V české kuchyni je výhradně, k naší veliké škodě, připravován pouze podušený na cibulce jako příloha. Jen málokterá hospodyně tuší, že salát z čerstvých listůje jarní delikatesou, ve které zůstávají zachovány všechny vitaminy i minerální látky. Běžnému listovému špenátu je rovnocenný a u nás téměř neznámý novozélandský špenát (Tetragonia tetragonoides), tzv. čtyřboč rozložená, mávynikající vlastnost, že jeho kvalitní listy jsou k dispozici v období, kdy je klasického čerstvého listového špenátu nedostatek; nevybíhá v letních vedrech do květu jako klasický špenát. Chuťově i obsahem důležitých látek avitaminů je srovnatelný s listovým špenátem. Listy obou špenátů obsahují velká množství zeleného rostlinného barviva chlorofylu. Dodává organismu vysoká množství železa, i když dřívější publikované údaje byly vinou tiskovéchyby řádově nadsazeny. Skutečné množství železa se uvádí 30 mg na 1000 g zelené hmoty. Železo a chlorofyl jsou nezbytné pro dobrou krvetvorbu. Vysoký obsah draslíku (vyšší je jen v nati petržele) způsobuje silnější odvodňujícíúčinek pro náš organismus, tím ulehčuje krevnímu oběhu. Z dalších důležitých látek je dobré vyjmenovat vápník, fosfor, sodík, větší množství vitaminu A a E, biotin, mangan, hořčík a zinek. Také obsah jódu, prvku s výraznýmúčinkem na správnou funkci štítné žlázy, není ve špenátu zanedbatelný. Z dalších důležitých látek, výrazně a příznivě ovlivňující náš metabolismus, je nutné zmínit obsah organických kyselin (šťavelové, jablečné, citronové ajantarové). Při kuchyňskou úpravě je třeba klást důraz na použití jen čerstvých listů, zbytečně dlouho je neskladujeme. Malým dětem dušený špenát ze zmražené suroviny raději nepodáváme, upřednostňujeme přípravu čerstvých listůnebo listů sklizených přímo ze záhonů, i přes skutečnost, že kuchyňská příprava trvá delší dobu. Jídlo zásadně znovu neohříváme. Aby listy zbytečně neztrácely cenné látky, propláchneme je jen na sítku studenou vodou a nechámeokapat. Nikdy je dlouhodobě nemáčíme ve vodě. Obsažený vitamin C je velmi citlivý na působení světla a tepla. Pamatujeme si, že 2 dny uložený špenát v chladničce ztratí z původního množství až 20 % vitaminu C; při uložení vteple a na denním světle dokonce až 70 %. Další a nejčastější chybou je před dušením listy spařovat a dokonce mixovat na jemnou kaši. Tato úprava ničí velká množství důležitých látek. Špenátové listy jsou velmi jemné a tytodrastické úpravy jsou zcela zbytečné. Před vhozením na cibulku stačí omyté a okapané listy jen lehce nasekat nožem a dlouhodobě nedusit. Rendlík se špenátem opatříme poklicí, aby tepelná úprava byla co nejkratší. Pokud serozhodneme pro zmražený špenátový polotovar, zásadně špenátový protlak před vhozením do hrnce předem nerozmrazujeme, ale na cibulku vložíme zmražený! Tím zachováme téměř veškeré minerály a vitaminy, které surovina obsahuje.(Vhodné jsou porcované zmrazené špenáty např. Bonduelle, ze kterých můžeme odsypat jen potřebné množství. - pozn. redakce) Skvělé jsou šťávy z čerstvých špenátových listů. Při pití 1 až 2 sklenic čerstvé špenátové šťávy denněbyly prokázány výrazné účinky při anémii (chudokrevnosti), stavech únavy. Na doladění chuti lze špenát kombinovat se šťávou z karotky.

Celý článek

Zahrajte si na rybáře

-red-, 15.6.2004

Co budete potřebovat:Barevný papír, korkové zátky, pokud možno delší, plastové plato od léků na oči, dvě zrnka čočky, lepidlo (ideálně Herkules), drát na oko, aby bylo možné rybičky chytat.

Celý článek

Vyrobte si cestovní kufřík na hry

15.6.2004

Z obyčejné krabice můžete zhotovit cestovní kufřík na hry, které si budete moci zahrát kdekoli - doma i u moře. A víte, jak vypadá miska třeba na cukrovinky z průhledných misek, na kterých kupujete maso?

Celý článek

Záložka

15.6.2004

do knihy s kolážíPotřeby: Obdélník z kreslicí čtvrtky, lepidlo, ploché kolážové materiály (odstřižky papírů a tapet, nálepky apod.), průhledná, nejlépe přilnavá fólie nebo průhledná samolepicí tapeta či pruh.Postup: Proužek kreslicí čtvrtky polepte kolážovým materiálem, po zaschnutí lepidla napiště na zadní stranu záložky vzkaz nebo přání pro příjemce, záložku pokryjte kontaktní fólií , samolepicí průhlednou tapetou nebo celofánem.

Celý článek

Zkus pokus

15.6.2004

Má vaše dítě problémy s fyzikou, přírodovědou a různými dovednostmi? Opět přinášíme několik pokusů malých debrujárů.

Celý článek

Relaxační víkendové semináře

15.6.2004

Občanské sdružení Duhová hvězda pořádá relaxační víkendové semináře, které proběhnou v letní a podzimní sezóně roku 2004 na malé venkovské usedlosti nedaleko Prahy, ve vesničce Zájezd u Buštěhradu. Je zde připraven nevšedníprogram, který vzešel ze spolupráce psychoterapeutky Evy Dvořákové a terapeutky Evy Typltové. Víkendy na sebe tematicky navazují tak, aby účastníkům pomohly nahlédnout příčiny jejich vnitřních bloků a možných psychosomatickýchreakcí a současně nabízejí způsoby, jakými může každý člověk pracovat sám na sobě a uvolňovat v sobě zdroje vnitřní síly a radosti ze života. Program každého setkání je sestaven v rytmu, ve kterém se střídají psychoterapeuticképodněty (přednáška, diskuse ve skupině, práce se snem) s podněty vzešlými z tradiční čínské medicíny (fyzická a dechová cvičení, automasáže, meditace). Všichni zájemci jsou srdečně zváni. Cena každého semináře včetně pobytu(ubytování a strava) činí 2160 Kč. Počet je omezen ubytovací kapacitou na osm účastníků, proto se ozvěte včas!Témata a termíny seminářů:23.-25. 7. Cesta k radosti,27.-29. 8. Uvolňující prožitek17.-19. 9. Sebepoznání,15.-17. 10. Osvobozování.Jste také srdečně zváni na taneční relaxační pobyt 3. 7.-6. 7. Pod vedením Majky Vinické budete uvedeni do romantiky arabského světa a přiučíte se základům orientálního tance. Pod vedením psychoterapeutky Evy Dvořákovénahlédnete do tajů energetického magického cvičení, které se zrodilo v Mexiku, nazývá se Tensegrita a je působivou indiánskou obdobou asijského Tai-či. Cena celého pobytu včetně jídla a ubytování činí 2500 Kč. Počet je rovněžomezen na 8 účastníků.Kontakt: 274 860 682, 721 112 894, 737 307 611

Celý článek

Agresivita dětí

Marie Renotiérová, 15.6.2004

Edwiga AntierováSetkali jste se již u svých dětí s agresivitou? Pokud ano, jistě jste si položili otázku co s ní - jak ji zvládat, jak vlastně vznikla. Co je to vlastně agresivita a jak ji hodnotit? Je to apriori negativní jev, či v soběobsahuje nějakou skrytou hodnotu? A zejména: Tolik jsme se jako rodiče snažili svému dítěti naslouchat, realizovat veškeré jeho potřeby, na všech úrovních, dokonce i plnit většinu jeho přání - a dítě se nám odvděčuje takovýmtozpůsobem! Kde se v něm vůbec ta agresivita bere? Kde jsme udělali chybu? Na tyto otázky odpovídá velmi zasvěceně útlá knížka francouzské specialistky na dětskou psychologii Edwigy Antierové"Agresivita dětí"(Portál,Praha 2004). Jde v podstatě o dobře strukturovanou příručku k přímému, praktickému využití. Je totiž napsána na základě praktických zkušeností autorky, které vyplývají z její klinické práce s agresivními dětmi. Publikace jenapsána srozumitelně, téměř bez použití odborných výrazů. Uvádí pedagogicky účinným způsobem příklady z konkrétní praxe, proto se v ní mohou dobře orientovat i ti rodiče, kteří nemají příslušné odborné vzdělání. Je však vhodnouteoretickou oporou i pro studenty pomáhajících oborů, pro pedagogy, vychovatele i psychology. Promyšlená grafická úprava textu vhodně umocňuje přehlednost a pedagogickou účinnost této knížky. Je obdivuhodné, kolik informací, amůžeme říci, že velmi současných, se autorce podařilo vtěsnat na pouhých sto stran textu. Její moderní pohled na agresivitu je jednou z výrazných předností publikace. Agresivitu totiž chápe jako naprosto nezbytný faktor vevývoji dítěte a nikoli jako výlučně negativní jev. Vzájemná interakce mezi dítětem a jeho prostředím je totiž podmínkou jeho správného vývoje. Dítě potřebuje v návaznosti na svůj věk a vývoj vždy určitou specifickou aktivitu.Pokud ji nedostává, vymáhá si ji agresivním chováním, z hlediska jeho možností jako jediným účinným prostředkem. S agresivitou je potřeba tvořivě pracovat tak, abychom její energii zaměřovali na realizaci pozitivních aktivit.Tento celostní pohled autorky může být pro čtenáře velmi přínosný. Kniha je členěna do jedenácti kapitol, které se zabývají agresivitou dětí od embrya až po období dospívání. Agresivita dětí je tématem vysoce aktuálním i unás. Jmenovaná publikace splňuje všechny požadavky, aby se mohla stát především praktickou učebnicí zvládání dětské agresivity. Je proto možné ji doporučit nejen rodičům a prarodičům dětí, jimž není lhostejný zdravý vývoj dětí.S touto knížkou by se měli seznámit zvláště nastávající rodiče, aby byli schopni s přirozenou agresivitou svých dětí tvořivě pracovat již od jejich nejrannějšího dětství.

Celý článek

Ze zkušeností dětského psychologa

-chv-, 15.6.2004

je podtitul knihy"Na co se často ptáte"renomovaného dětského psychologa PhDr. Václava Mertina (Scientia, Praha 2004, 178 stran). Každý rodič má sny, jak by měly jeho děti žít, čeho dosáhnout."Za téměř třicetlet práce v dětské psychologické poradně jsem se setkal s mnoha rodiči, kteří se při naplňování snu o svých dětech potřebovali chvíli zastavit a zamyslet. Tato knížka vznikla z diskusí s nimi a z dotazů, které kladli,"říká v úvodu autor. V drobné knížce"do kapsy"najdeme 86 rad a zamyšlení na témata jako např. alkohol, dětské krádeže, lži, hospodaření s penězi, kdy a proč vyhledat psychologa, odměny a tresty, právo na tajemství,přetěžování dětí atd.

Celý článek

Kouzlo optické iluze

-red-, 15.6.2004

Optické iluze jsou triky, kterými se náš mozek snaží ošálit naše zrakové vnímání. Autor knihy"Kouzelná knížka optických iluzí"E. Richard Churchill (Portál, Praha 2004) nabízí možnost vyzkoušet si mnoho nečekanýchobjevů na vlastní oči a pochopit, proč optické iluze vznikají. Takové zábavné experimentování může být užitečné např. i v hodinách fyziky. Autor nabízí také návody na nenáročná kouzelnická čísla, jejichž základem jsou optickéiluze. Kniha je určena čtenářům od 9 let a učitelům jako inspirace pro zpestření výuky.

Celý článek

1 2 3 4 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola